Krásná tvář Jarmily Novotné
Proč se dostala do hledáčku paní Módy právě pěvkyně Jarmila Novotná? Byla nejen světoznámou pěvkyní, ale i krásnou a inteligentní ženou, která byla vždy odborníky chválena za svůj půvab a smysl pro eleganci. Její tvář zářila nejen na světových operních jevištích či filmových plátnech, ale i na československé bankovce. 23. září by oslavila své 105. narozeniny.
Kdo byla Jarmila Novotná - Daubková
Narodila se v Praze v rodině dámského krejčího, pozdějšího majitele módního salonu. Matka ji už od dětství vedla k hudbě a estetickému smýšlení. Měla mimořádný muzikální talent a už ve čtrnácti letech se hlásila ke studiu zpěvu na konzervatoři, ale pro své mládí nebyla přijata. Otec jí domluvil hodiny zpěvu u operní pěvkyně Emy Destinnové. V roce 1924 měla první koncert a v pouhých 18 letech už excelovala v roli Mařenky ve Smetanově Prodané nevěstě. Téhož roku natočila i svůj první film. Stala se členkou opery Národního divadla a začaly přicházet nabídky ze zahraničí. Pro kariéru úspěšné pěvkyně ji předurčoval půvabný sopránový hlas, okouzlující zjev a výborné herecké schopnosti. Účinkovala v Itálii, Německu, Rakousku, Francii, Anglii, Americe atd. Německé filmové ateliéry ji objevily jako filmovou herečku. Byla velkou vlastenkou.
Filmová kariéra
V roce 1925 poprvé zazářila v němém filmu „Vyznavači slunce“, následoval „Požár v opeře“ a „Žebravý student“. Do roku 1955 natočila 10 filmů a 1 seriál. Rostoucí zahraniční popularita a krása se odrazily také v Československu, když se ve 24 letech objevil její portrét na stokorunové bankovce podle návrhu malíře Maxe Švabinského. V 90. letech jsme ji mohli vidět v televizním filmu a seriálu. V roce 2002 v „Nepolapitelném motýlu“. Natáčela s německými, francouzskými i americkými filmaři. Roli matky si zahrála v mezinárodním protiválečném filmu z roku 1948 „Poznamenaní“, jehož představitel hlavního hrdiny, desetiletý kluk z pražské Libně Ivan Jandl, získal za svou roli sošku Oscara. Tehdejší režim mu nedovolil účast na předávání ceny, a tak mu ji tajně dovezl švýcarský velvyslanec.
Postřehy o Jarmile Novotné po vídeňském vystoupení v r. 1934
Kadeřník: Milostivá má vlasy, ze kterých jde každý účes, její obličej je přizpůsobivý ke každému kostýmu.
Krejčí: Tak skvělou zákaznici jsem ještě neměl. Je skutečnou dámou s vybraným vkusem a jistým instinktem, který jí vždy poradí, jak se obléci. Práce pro ni je radostná, může si obléci všechno, od nejjednodušších toalet po ty nejvýstřednější.
Fotograf Otto Skall: Fotografoval jsem ji ve všech kostýmech a v různém prostředí. Je podivuhodně uzpůsobená k fotografování, každý pohyb, každý kostým a v každém osvětlení je vždy jiná. Nepotřebuje retuší, je vždy Jarmila Novotná.
Osobnost
Vdala se za velkostatkáře a podnikatele Jiřího Daubka, se kterým měla dvě děti, prožila s ním krásné manželství do doby jeho úmrtí v r. 1981. Její pestrý život vydal na autobiografickou knihu „Byla jsem šťastná“ v r. 1991. Namátkou jen pár připomenutí jejího pestrého a statečného vlasteneckého života:
-po Emě Destinnové se stala druhou Češkou, která účinkovala v Metropolitní opeře
-v době svého amerického působení iniciovala překlad libreta Prodané nevěsty do angličtiny, protože v ní odmítla zpívat německy, jazykem okupantů rodné země
-v létě roku 1942 nahrála za klavírního doprovodu Jana Masaryka národní písně (v upomínku lidické tragedie dostala deska název Lidické písně)
-v roce 1986 byla mezi osmdesáti šesti americkými občany narozenými v cizině, které vybral starosta města New Yorku u příležitosti 100. výročí postavení sochy Svobody a vyznamenal je za jejich úspěšné působení a zvelebení New York Medailí svobody
-v roce 1991 obdržela od československého prezidenta Václava Havla Řád T. G. Masaryka 4. třídy
-v roce 1992 jí bylo uděleno čestné občanství Hl. města Prahy
-čeští astronomové po ní pojmenovali vesmírnou planetku Novotná s č.5897
-v Národním divadle je od roku 1997 nainstalovaná její busta
-Česká národní banka vydala při příležitosti 100. výročí narození umělkyně v roce 2007 stříbrnou pamětní minci
-na faře v Lítni bylo r. 2004 slavnostně otevřeno Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné
-od r. 2011 je na zámku Stráž nad Nežárkou stálá výstava Jarmily Novotné
-v Radotíně byla podle ní pojmenována ulice
Po několika emigracích a neúspěšných pokusech o návrat až v r. 1972 získala povolení k návštěvě vlasti a po smrti manžela se vrátila zpět do USA, kde žily její děti a vnoučata. Zemřela náhle 9. 2. 1994 po banální operaci kolena. Její ostatky byly převezeny z USA a uloženy do rodinné hrobky v Lítni. Jarmila Novotná patří k nejvýznamnějším českým osobnostem.
FOTO: Vlaďka Dobiášová
Klíč ke štěstí má ve své vlastní ruce každý.
Stačí být nesobeckým a pokusiti se
udělat jiné lidi šťastnými.“
Jarmila Novotná