Prezidentská vila v areálu Vystrkov

Kategorie: Architektura a vily slavných
Vytvořeno pátek 28. prosinec 2012 0:00 Napsal Ing. arch. Mgr. Michaela J. Janečková

Každý, kdo zhlédl film Válka barev (1995, režie Filip Renč), si jistě vybavuje psychedelické místo divokých večírků, v zarostlé a neupravené zahradě s chátrající, a přesto elegantní vilou. Vila se objeví ve filmu hned v páté minutě. Hlavní postava fotografa, jehož zde hraje Lukáš Vaculík, v její blízkosti spatří z ultralehkého letadla dva muže, z nichž jeden na druhého míří pistolí. Tato stavba se krátce objevila i v jiných snímcích, nikde se však atmosféra místa neprojevila tak silně a nehrála tak démonickou roli, jako v tomto porevolučním filmu.

Architekt neznámý (1959–1961)

Vládní areál

Příběh samotného projektu a následné výstavby sahá do pozdních 50. let. Tehdy byly pozemky u budoucí Orlické přehrady v místě zvaném Vystrkov vybrány pro realizaci rekreačního komplexu pro oddech vládních činitelů a vedoucích funkcionářů ÚV KSČ. Pozemky na zalesněných stráních u přehrady svou polohou odpovídaly požadavku jisté utajenosti, objekty nebyly po dokončení v roce 1963 zakresleny v mapách.

Celý areál byl navržen podle propracovaného urbanistického plánu včetně parkových úprav a systému asfaltových cest rozvržených tak, aby každý objekt byl dosažitelný autem. Plán obsahoval hotelový komplex s bazénem a patnáct vil. Autory jednotlivých objektů byli pravděpodobně architekti věznění z politických důvodů ve věznici Pankrác.

Je možné, že se na projektu podílel i architekt Jaroslav Vaculík, významný český architekt, pracující před válkou také pro Le Corbusiera. Herec Lukáš Vaculík, hlavní hrdina filmu Válka barev, je jeho synem. Byly vypracovány projekty tří typů vil. Opakování těchto tří typů nemělo působit fádně, a proto dostala každá vila individuální pojednání fasád a detailů. V požadavcích investora se mluvilo o ekonomické, levné výstavbě „chat“. Z těchto požadavků byla zřejmě vyjmuta právě nejhonosnější vila, určená pro prezidenta Antonína Novotného, situovaná na nejodlehlejším místě a zároveň v nejvyšší poloze areálu.

Vila č.1 – „prezidentská“

Stavba je citlivě zasazena do terénu. Zahrada bývala parkově upravena, osazena okrasnými keři a stromy a doplněna o vlastní bazén s brouzdalištěm a sprchou. Bazén, brouzdaliště i sprcha se vyznačovaly vytříbeným architektonickým detailem, organické tvary reagovaly na právě moderní „pobruselskou“ estetiku.

I v těchto užitných prvcích exteriéru je vidět práce zkušeného architekta. Také samotná vila je vysoce hodnotným architektonickým dílem. Ve svém výrazu reaguje na meziválečný funkcionalismus, obohacený o právě aktuální a již zmiňovaný vliv „bruselu“. Hmota domu není nijak hravě rozbujelá, ale ani funkcionalisticky pravoúhlá, v půdoryse čteme několikeré zalomení.

V přízemí se nacházela obytná hala, obývací pokoje, jídelní kout včetně příslušenství, koupelna, pracovna a knihovna, v patře pak ložnice, koupelna a WC. Terasa prvního patra po celém obvodu předstupuje před přízemí a tvoří tak jakousi palubu, na niž je postaven výrazný hranol ložnic – kajuta a přiléhající nižší prosklená část.

Tato „kajuta“ je ještě zdůrazněná lehkou a zalomenou střechou, markýzovitě vyloženou a stínící horní terasu u ložnic. Dalším dominantním prvkem je zvlněné zastřešení nižší části. Tato železobetonová, až neuvěřitelně tenká a několikrát prohnutá skořepina, působí odlehčujícím dojmem v siluetě stavby. Z teras prvního patra se nabízí výhled na přehradu, a proto je důraz kladen na pobytové kvality této terasy – dostatečný prostor, stínění, přímý kontakt s interiérem.

Po roce 1989 byly pozemky vráceny původním majitelům v restituci, vily zůstaly v majetku státu a chátraly, zmizely původní mramorové obklady i další kvalitní součásti stavby. V 90. letech byl celý areál pronajat firmě Orlík v čele s Miroslavem Provodem. V nedávné době odkoupila prezidentskou vilu a vilu č.2 (tzv. Štrougalovu) rodina, které byly v restituci vráceny pozemky pod těmito vilami. Noví majitelé již provedli některé zabezpečující práce a plánují především prezidentskou vilu v následujících letech rekonstruovat.

ARCHIVNÍ VÝZKUM A FOTO: Šárka Koukalová

 

FOTOGALERIE

Pro zobrazení fotogalerie klikněte na obrázek.

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Prezidentská vila v areálu Vystrkov. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free