Jan F. Fischer - hudební skladatel, překladatel a publicista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Jan Frank FischerNarodil se 15. září 1921 v Lounech. Po maturitě na kralupském gymnáziu a po uzavření vysokých škol studoval na pražské konzervatoři (1940-45) a na její mistrovské škole u Jaroslava Řídkého (1945-48), navštěvoval i Filozofickou fakultu Karlovy univerzity. Stal se skladatelem z povolání, ale současně se zajímal o literaturu a jazyky, překládal např. ze španělštiny Cervantese, Lope de Vegu, Alarcóna a pro sebe napsal několik operních libret. 

Jako skladatel se soustředil především na hudebně dramatickou tvorbu. Filmová hudba k animovaným (Hrnečku, vař! – 1. cena na bienále v Benátkách 1953, Špatně namalovaná slepice – 1. cena na festivalu v Annecy) i hraným filmům (např. Dědeček automobil, Zde jsou lvi) zaujímá v jeho tvůrčím profilu významné místo. 

V celovečerním hraném filmu spolupracoval zejména s režiséry Jaromírem Pleskotem na jeho převážně dětských filmech (Na stříbrném zrcadle, Kam s ním?, Obušku, z pytle ven!), s Ivo Novákem na veselohrách (Štěňata, Hlavní výhra) s Oldřichem Daňkem na současných látkách (Tři tuny prachu, Pohled do očí) i historických tématech (Spanilá jízda, Královský omyl). Za hudbu k filmům (čítá na pět desítek titulů) získal několik cen.V roce 1958 se podílel na prvním programu Laterny magiky na EXPO v Bruselu (Čestné uznání mezinárodní poroty za hudbu k polyekránu). 

V 70. letech častěji spolupracoval s televizí, např. na úspěšném seriálu režiséra Františka Filipa Byl jednou jeden dům. 

Zastával různé funkce v domácích i mezinárodních organizacích (SČSKU, ČHF, ISCM, CISAC) nebo v Přítomnosti, sdružení pro soudobou hudbu. Je autorem 11 oper, z toho 7 celovečerních (Romeo, Julie a tma, Copernicus, Obřady), baletů (Eufrosina, Loutkář) a velkého množství scénické (Zázračný pramen madridský, Smrt obchodního cestujícího, Jeppe z vršku) a televizní hudby (tv opera Most pro Kláru), orchestrálních děl (Obrazy I, II, III), instrumentálních koncertů, komorních skladeb, písní, taneční a jiné hudby.

Filmografie:

1947    Hu: VE JMÉNU MÍRU 

1948    Hu: MILIARDY KOLEM NÁS 

1954    Hu: NA STŘÍBRNÉM ZRCADLE

1955    Hu: KAM S NÍM? / Hu: OBUŠKU, Z PYTLE VEN!

1956    Hu: DĚDEČEK AUTOMOBILHu: ROBINSONKAHu: TO JSOU BRATŘI V TRIKU 

1957    Hu, AHu: BOMBAHu, AHu: ŠTĚŇATA

1958    Hu, AHu: HLAVNÍ VÝHRA / Hu: ZDE JSOU LVI

1959    Hu, AHu: OŠKLIVÁ SLEČNA

1960    AHu: LEDOVÍ MUŽI / AHu: RYCHLÍK DO OSTRAVY / Hu, AHu: TŘI TUNY PRACHU / Hu: LÉTA A PODZIMY 

1961    Hu: POHLED DO OČÍ

1963    Hu: SPANILÁ JÍZDAHu: WILLIAM SHAKESPEARE: VESELÉ WINDSORSKÉ PANIČKY

1964    AHu: KAŽDÝ DEN ODVAHU / Hu: ARTHUR MILLER: SMRT OBCHODNÍHO CESTUJÍCÍHO / Hu: LOV NA MAMUTA

1965    Hu: SEDM ZABITÝCH

1968    AHu, ATe: OBJÍŽĎKA / Hu: KRÁLOVSKÝ OMYL

1995    AHu: POSLEDNÍ ŠTÍSTKO PANA ŽORŽE (MALOSTRANSKÉ HUMORESKY)

1998    AHu: STŮJ, NEBO SE NETREFÍM 

Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.

Vysvětlivky:

Hu – hudba
AHu – autor hudby k písním
ATe – autor textu písní

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Jan F. Fischer - hudební skladatel, překladatel a publicista. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free