21. Febiofest je tu!

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno čtvrtek 20. březen 2014 12:23 Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Cinestar Anděl v Praze se stane od 20. do 28. března dějištěm už 21. ročníku MFF Praha - Febiofest. Tradičně bohatý festivalový program nabídne letos divákům 141 filmů ze 60 zemí v rámci 18 programových sekcí.

Programoví ředitelé festivalu Hana Cielová a Štefan Uhrík si tentokrát - podobně jako mnozí z vás - položili otázku, proč ještě jít do kina, když je takové množství filmů ke stažení na internetu a člověk se na ně může podívat pohodlně doma na vlastním počítači nebo dokonce na mobilu a zda to ještě dnes má vůbec smysl. Že určitě ano, proto všem vzkazují: "MFF Praha Febiofest nejenom že v drtivé většině přináší nové, u nás zatím ještě nehrané filmy, které na internetu nenajdete - u mnoha snímků z letošního programu nabízí i zážitek setkání s jeho tvůrci nebo hlavními hereckými představiteli."

Už posedmé se v hlavní soutěži utkají o Grand Prix Febiofestu (a také o 5000 eur pro vítězného tvůrce a dalších 5000 pro potencionálního českého distributora) ambiciózní první a druhé snímky nastupujících talentů ze zemí Evropy. Hodnotit je bude třiatřicetičlenná porota, jejíž čestným předsedou bude držitel Oscara, Césara i Českého lva, slavný kostýmní výtvarník a malířTheodor Pištěk. Ještě nikdy v historii Febiofestu se nepodařilo pozvat takový počet hostů - má jich přijet 48! Držiteli Kristiána za přínos světovékinematografii se letos stanou světově proslulý polský režisér Andrzej Wajda, dále dlouholetý programový ředitel Berlinale Dieter Kosslick a

africko-francouzsko-americký herec Isaach de Bankolé, známý z filmů Jima Jarmuche. Febiofest také podpoří Ukrajinu  a její filmaře a mj. uvede ve světové kinopremiéře film z Majdanu. Slavnostní zakončení potom bude patřit výpravnému německému velkofilmu režiséra Philippa Stölzla Ranhojič, který jeadaptací stejnojmenného románu Noaha Gordona. Vedle udělení Grand Prix evropskému filmu bude oceněn také jeden ze šestice finalistů soutěže filmů natočených na mobil nebo tablet "I ty jsi filmařem", jedné z prvních novinek začínající třetí dekády Febiofestu.

Prezident a zakladatel Febiofestu Fero Fenič se i přes přetrvávající problémy s financováním festivalu dívá do budoucna optimisticky: "Poté, co náš festival vznikl a prošel dětskými nemocemi, toužil jsem ho dovést aspoň do dvacátého ročníku. Byly chvíle, kdy se mi to zdálo nemožné - ale povedlo se to! Věřím, že letos vstupujeme do ještě úspěšnějšího druhého dvacetiletí."

Od 31. března do 17. dubna se Febiofest 2014 postupně přestěhuje do Českých Budějovic, Děčína, Jihlavy, Plzně, Liberce, Karlových Varů, Brna, Hradce Králové, Pardubic, Havířova a Olomouce.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. 21. Febiofest je tu!. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free