Muzeum Karla Zemana slaví 2. narozeniny!

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 22. září 2014 9:14 Napsal MKZ

MKZUž za tři týdny oslaví Muzeum Karla Zemana 2. výročí své existence. Oslavy, které se budou konat od 10. do 12. října, se ponesou v duchu filmu Ukradená vzducholoď. Připraven je rozmanitý program i výjimeční hosté – pozvání přijala pětice představitelů hlavních rolí filmu Ukradená vzducholoď i paní Ludmila Zemanová. Jedinečný audiovizuální zážitek připraví přímo pro tuto událost muzikant Jan Burian ml. a kapela Clarinet Factory. A nad tím vším se bude po dobu oslav vznášet opravdová vzducholoď… Letíme dál! Poleťte s námi!

Oslavy narozenin odstartuje páteční koncert Clarinet Factory. Výběr kapely přitom není náhodný – skupina je svázaná s muzeem už od počátku jeho existence! Hudebníci totiž složili a nahráli ozvučení celé expozice. Hudební zážitek umocní i light show a projekce promítané na obří vzducholoď.

Skutečná obří vzducholoď totiž na víkend přímo nad muzeem „zaparkuje“! Její konstruktéři odhalí návštěvníkům praktické využití těchto netradičních strojů v dnešní době a zájemci budou moci vstoupit i do modelu řídící jednotky vzducholodi, kde bude připravena řada ukázek, videí, fotografií a fotomap nafocených právě vzducholodí.

Sobotní den se pak zcela ponese v duchu filmu Ukradená vzducholoď. Jak tento okouzlující snímek vznikal, jaká panovala atmosféra při natáčení a jak pracoval režisér Karel Zeman, přiblíží představitelé hlavních rolí - Jan Malát, Hanuš Bor, Jan Čížek, Josef Stránik a Michael Pospíšil, kteří ve filmu z roku 1966 ztvárnili pětici kamarádů – Petra, Jardu, Martina, Pavla a Kubu. Ti v dobrodružném příběhu napsaného na motivy románu Julese Verna Dva roky prázdnin, tak trochu nedopatřením ukradnou vzducholoď, s níž doletí z Prahy na pustý ostrov uprostřed oceánu... Diskuze a autogramiády se zúčastní i paní Ludmila Zemanová, dcera režiséra, která rovněž na oslavu ze svého kanadského bydliště přiletí.

Odpoledne zpříjemní hudební blok skladatele a umělce Jana Buriana ml. (známého též jako Mataiotechnia nebo člena kapely Kyklos Galaktikos), který představí autorský set inspirovaný hudbou a zvuky z filmů Karla Zemana. V Burianově osobitém pojetí a netradiční interpretaci na moderních hudebních nástrojích tak budou posluchači moci nalézt stopy třeba i z filmu Cesta do pravěku, jehož hudbu složil Burianův dědeček – slavný divadelní a filmový skladatel E. F. Burian.

Sobotní večer pak zakončí projekce filmu Ukradená vzducholoď.

Na vzducholodi se budou návštěvníci moci také nechat vyfotit profesionálním fotografem – tedy ne přímo na té skutečné, ale na vzducholodi ve filmovém triku Muzea Karla Zemana. K dispozici budou klobouky, saka a peleríny i drobné rekvizity, které dodají fotografiím ten správný šmrnc!

A aby vzducholodí nebylo málo, vlastní vzducholoď si děti budou moci vyrobit ve výtvarných dílnách. Ty budou stejně jako workshopy animace, komentované prohlídky expozice, odlívání a barvení trilobitů probíhat po celý víkend. Připravena bude také řada her a soutěží o ceny.

Letíme dál! Poleťte s námi!

Program oslav druhých narozenin muzea:

Pátek, 10. 10.

10:00 – 12:00 – workshopy animace a trikové tvorby

10:00 – 18:00 – prohlídka modelu řídící jednotky skutečné vzducholodi

12:00 – 18:00 – výtvarné dílny

19:00 – 20:00 – koncert skupiny Clarinet Factory

Sobota, 11. 10.

10:00 – 12:00 – workshopy animace a trikové tvorby

10:00 – 18:00 – focení v triku Ukradená vzducholoď

10:00 – 18:00 – prohlídka modelu řídící jednotky skutečné vzducholodi

10:00 – 17:00 – komentované prohlídky expozice (každou celou hodinu)

12:00 – 18:00 – výtvarné dílny

14:00 – 16:00 – autogramiáda a diskuze s herci z filmu Ukradená vzducholoď

16:30 – 19:00 – filmová hudba v podání Jana Buriana ml.

19:00 – 20:30 – projekce filmu Ukradená vzducholoď

Neděle, 12. 10.

10:00 – 12:00 – workshopy animace a trikové tvorby

10:00 – 18:00 – focení v triku Ukradená vzducholoď

10:00 – 17:00 – komentované prohlídky (každou celou hodinu)

10:00 – 18:00 – prohlídka modelu řídící jednotky skutečné vzducholodi

12:00 – 18:00 – výtvarné dílny

Na workshopy animace a výtvarné dílny platí aktuální ceník.

Program oslav narozenin realizujeme za podpory MČ Praha 1 a Fakulty strojní ČVUT v Praze. Za podporu děkujeme panu Ing. Oldřichu Lomeckému, starostovi Prahy 1, a panu Prof. Ing. Michaelovi Valáškovi, DrSc., děkanovi ČVUT v Praze.

Muzeum Karla Zemana nabízí návštěvníkům unikátní interaktivní expozici, která mapuje život a tvorbu režiséra Karla Zemana od prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých letech minulého století až po díla z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část expozice je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Muzeum Karla Zemana slaví 2. narozeniny!. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free