Film a video
Osobnosti českej kultúry zavítali na Slovensko
Výtvarná pocta osobnostiam českej kultúry bol názov medzinárodnej výstavy, ktorú mohli vidieť v tomto roku Košiciach, priaznivci českej kultúry a tiež výtvarného umenia na Slovensku, v klubových priestoroch ČsK. Pozostávala z obsiahleho súboru originálnych kariportrétov, kreácie od duše, známych českých osobnosti zo sveta kultúry, umenia, literatúry a športu. Vytvorili ich poprední slovenskí, českí a zahraniční výtvarníci - karikaturisti, aby aj oni takto vzdali hold a poctu vybraným osobnostiam českej kultúry.V pomyslenom výstavnom výtvarnom chráme umelec vie, ak počúvne svoj vnútorný hlas a nepotlačí cit, vždy mu napovedia, ktorým smerom má ísť. Aby návštevník pochopil význam harmónie, ak nájde v sebe pokoru a vyrovnanie a pokoru, a vidieť a nachádzať aj iné rozmery života.
Soutěž s Annou Steimarovou UKONČENA
Soutěžíme o set tří filmů na DVD, ve kterých hraje Anna Steimarová! V sadě najdete filmy Andula vyhrála, Maskovaná milenka a Pancho se žení. Znáte odpověď na jednoduchou soutěžní otázku? Zapojte se do soutěže!
ČISTÍME SVĚT FANTAZIE!
Memorandum o tříleté spolupráci na projektu Čistíme svět fantazie dnes v Karlových Varech podepsali generální ředitel České televize Petr Dvořák, předseda správní rady Nadace české bijáky Petr Šikoš a ředitel Muzea Karla Zemana Jakub Matějka. Projekt vzniká ve spolupráci s Ministerstvem kultury České republiky. Jeho cílem je digitálně zrestaurovat tři vybrané české filmy ze Zlatého fondu české kinematografie z produkce Karla Zemana, představit je široké veřejnosti a zajistit jejich uchování v nejvyšší možné kvalitě i pro budoucí generace. Jako první projde digitální obnovou film Vynález zkázy, následovat budou snímky Baron Prášil a Cesta do pravěku. V plánu je zrenovovat každý rok jeden film. Do projektu se prostřednictvím veřejné sbírky může zapojit i odborná a široká veřejnost.
Anna Steimarová - hrála dámy z vyšší i nižší společnosti
Někdy rovněž uváděna jako Budilová-Steimarová Annie, popřípadě Anna. Narodila se v Plzni 7. července 1889 jako dcera slavného plzeňského divadelního ředitele Vendelína Budila. Ještě jako školačka hrála u svého otce slavnou dětskou roli Malého lorda. Věnovala se studiu řečí a zpěvu. Jako temperamentní zpěvačka a herečka začínala v operetě už před 1. světovou válkou a jako subreta vystupovala v německém Rostocku a Stuttgartu, v Theater an der Wien ve Vídni a v Německém divadle v Praze.
Filmové tipy na DVD - červenec
Prázdniny začaly a my pro vás připravily tyto filmy. V trafikách si můžete koupit oblíbené české filmy i zajímavé kolekce dokumentárních filmů za ceny 29 Kč, 49 Kč a 199 Kč a které to jsou?
ZDRAVÍ A KULTURA: HOSTIVAŘSKÁ SOKOLOVNA S KINEM
Vznik Velké Prahy v roce 1921, kdy se k historickým pražským částem připojily okolní obce, měl vliv zejména na periferii nové metropole. Tyto oblasti nyní náhle procházely rychlou modernizací a objevovaly se zde vymoženosti velkoměstského života. Mezi ně patřily nejen stavby zasvěcené filmovým zážitkům, nýbrž i důkazy nové obliby sportovního vyžití.
Soutěž s Jiřím Krejčíkem UKONČENA
Soutěžíme o set tří filmů na DVD, které režíroval Jiří Krejčík! V sadě najdete filmy - O věcech nadpřirozených, Týden v tichém domě a Vyšší princip. Znáte odpověď na jednoduchou soutěžní otázku? Zapojte se do soutěže!
Jiří Krejčík - režisér a scenárista
Narodil se 26. června 1918 v Praze. Po maturitě na reálce studoval v letech 1937-39 na Českém vysokém učení technickém. Za německé okupace, po uzavření vysokých škol, začal pracovat jako úředník soukromé firmy a dostal se jako statista do barrandovských ateliérů. Zájem o film jej vedl ke studiu teorie filmového umění, posléze zatoužil po vlastní filmové režijní práci. Začal nejdříve u několika soukromých výroben kulturních a reklamních snímků (Unionfilm, Centralfilm) a natáčel vlastní krátké snímky (např. Každý na své místo, 1943; V hlubinách země, 1944).
František Vnouček - charakterní intelektuál, umělec, diplomat i proletář
Narodil se 27. prosince 1903 v Benešově. Už během studií práv, která nedokončil, statoval v Národním divadle, kam byl později přijat jako elév. Herectví se začal věnovat od roku 1925. Nejprve působil čtyři roky v Olomouci, potom v Osvobozeném divadle v Praze (1930-32) a další dvě sezóny v Bratislavě. V roce 1934 se vrátil do Prahy, kde získal angažmá v Městských divadlech pražských. Od roku 1945 až do své předčasné smrti byl členem divadla D 34.
Prostituce a křesťanství
Roku 313 n. l. přijal císař Konstantin křesťanství, od něhož si sliboval posílit upadající římskou říši. Jako křesťanský vládce se věnoval rovněž úpravě prostituce. Velice by se však mýlil ten, kdo by se domníval, že se pokusil prostituci omezit. I když se to může zdát paradoxní, křesťanství prostituci potřebovalo. To platilo nejen na sklonku římské říše, ale i později. Ve středověku církev prostituci sice s opovržením pranýřovala, ale současně ji svým způsobem chránila, neboť z ní měla tučné příjmy.