Film a video
Léto v Muzeu Karla Zemana!
Prázdniny jsou v plném proudu a děti i dospělí mohou strávit příjemný letní čas v našem muzeu, kde jsme pro ně připravili speciální letní program.
Vladislav Vančura - lékař, spisovatel, režisér a scenárista
Narodil se 23. června 1891 v Háji u Opavy v rodině, ve které se udržovaly tradice starého protestantského rodu písmáků. Dětství prožil v Davli u Prahy, kde byl otec hospodářským správcem, a v Praze. Studoval gymnázium v Praze a Benešově, učil se fotografem a knihkupcem. Gymnaziální studia dokončil v roce 1915 v Praze v Křemencově ulici.
Il Cinema Ritrovato
V letošním ročníku mezinárodní soutěže Il Cinema Ritrovato, pořádané v italské Bologni, byly mezi finalisty filmy Tam na konečné a Pod značkou Baťa. Oba filmy vydala na DVD společnost Filmexport Home Video ve spolupráci s Národním filmovým archivem. Letos sice nezískal ani jeden z filmů hlavní ocenění, ale filmy zlínských ateliéru Pod značkou Baťa si vysloužili zvláštní uznání jednoho z porotců.
Na pláže!
To je aktuální výzva letošního léta. S počasím sice občas střídavým, ale když uhodí klasická vedra, rychle o těch plážích začínáme přemýšlet. Ať už o přímořských nebo tuzemských. Záleží na volném čase, chuti a obsahu naší peněženky. Jakmile si to hezky vyhodnotíme, balíme plavky, velkou osušku, láhev s pitím a alespoň “pětatřicítku“ opalovací krém s UV filtrem. A hurá na pláže!
49. MFF KARLOVY VARY: Z filmové řeky se vynořil Kukuřičný ostrov
Festivalové logo připomínající „prasátko“ se stalo učitě oním příslovečným prasátkem pro štěstí, které bylo dáno do vínku letošnímu 49. ročníku karlovarského MFF (4. až 12. července). Festival opět provázel mimořádný zájem (téměř 12 500 akreditovaných návštěvníků), uvedeno bylo 245 filmů (33 ve světové, 19 v mezinárodní a 6 v evropské premiéře, 62 byly debuty, mezi nimi mimo soutěž už tradičně i vítězové z prestižních světových přehlídek), poměrně přálo i počasí a festivalové nebe rozzářilo i několik světoznámých hvězd. Lesk zahajovacímu i zakončovacímu ceremoniálu dodala letos mimořádně vyvedená a dechberoucí show bratří Cabanů se stylizovanou bouřkou s proudem deště a dívkami v plavkách na vodních skluzavkách – to vše v rytmu swingu. Ale festival, to je především soutěž a její filmy.
Homo novus Otakar Vávra
Jen pramálo lidí by při zaslechnutí jména Otakar Vávra marně tápalo ve své mysli. Tato osobnost na sebe upozornila mnoha způsoby – výraznými filmy, schopností vrcholně fungovat v několika mocenských režimech, uměním profesně vychovat persony českého filmu nebo svým úctyhodně vysokým věkem. V roce 1937, tedy na samém počátku jeho dlouhé filmařské kariéry, Vávra prohlásil: „Budu-li mít možnost i dál v českém filmu jako režisér pracovat, půjde mi především o to, abych dostal do svých filmů největší míru vkusnosti a životnosti a abych v nich snížil počet dialogů co nejvíce na prospěch filmovosti filmu. Jako režisér...
Jarmila Smejkalová - od dívčích rolí až k postavám babiček
Narodila se 16. července 1920 v Ostravě. Od dvanácti let navštěvovala baletní školu a jako elévka baletu potom také v roce 1936 nastoupila do Národního divadla moravsko-slezského v Ostravě. Zde si jejího hereckého talentu povšiml vynikající divadelní režisér Jan Škoda, který ji po dvou letech angažoval do činoherního souboru.
Anthony Hopkins složil valčík
Dnes mi moje kolegyně ukázala úžasné video. Je na něm orchestr André Rieua, slavného nizozemského houslisty, skladatele, kapelníka a hudebního producenta, který si pro diváky připravil speciální překvapení. Na svém koncertě poprvé zahrál valčík, který složil slavný hollywoodský herec. Všichni ho známe zejména jako Hannibala Lectera z filmu Mlčení jehňátek!
Vladimír Salač - představitel chlapeckých rolí
Narodil se 14. července 1924 v Terezíně. Už od dětství vystupoval s terezínskými ochotníky, které vedl jeho otec. Záhy byl přijat jako sopranista, recitátor a herec do Kühnova rozhlasového dětského sboru a přes ochotnický spolek Bozděch přešel v roce 1937 do Divadla Míly Mellanové. V chlapeckých rolích také hostoval v Městských divadlech pražských i v Národním divadle.
Středověká prostituce v českých zemích
Zprávy z českých zemí jsou pro období středověku skromné, ale i tak víme, že někteří preláti provozovali nevěstince, zvláště ve 14. století. Jedním z nich byl známý prostopášník v kutně Ludvík Kojata, který přímo ve svém domě proti novoměstské škole u svatého Apolináře nabízel až osm nevěstek. Jeden z farářů kostela u svatého Jiljí měl nevěstinec pod Vyšehradem a o dalších se zmiňuje vizitace pražského arcibiskupství, stejně jako prameny z doby vlády Václava IV.