Film a video
Premiéry v kinech – duben
Tak se nám měsíc opět sešel s měsícem a na aprílové dny tu máme obrovskou spoustu novinek v kině, takže se nudit určitě nebudeme. A jakoby se tento měsíc roztrhl pytel s dokumentárními filmy…
Filmové žně ve Zlíně 1940 a 1941
Filmové ústředí pro Čechy a Moravu se rozhodlo, že v červenci uspořádá přehlídku české jarní filmové tvorby pod názvem „Filmové žně 1940.“ Tato přehlídka se konala pouze dvakrát v roce 1940 a 1941 ve Zlíně a slavnými hvězdami se to jen hemžilo.
Martin (Mac) Frič - režisér, scenárista, herec a pedagog
Narodil se 29. března 1902 v pražské vlastenecké rodině. Studia na Uměleckoprůmyslové škole nedokončil a v šestnácti letech šel k divadlu. Působil v literárním kabaretu Červená sedma, v Revoluční scéně, v divadlech Varieté a Rokoko.
OBLOUČKY A ZVUKOVÝ FILM: KINO NÁRODNÍHO STYLU V PALÁCI ADRIA
Záhy po ustanovení nové československé republiky se objevila otázka oficiálního, národního umění. Teoretická koncepce národního stylu, která vzešla z prostředí avantgardních kubistických tvůrců, reagovala na soudobé politické myšlenky. V prvních letech existence nezávislého Československa se národní styl skutečně stal výrazem, jenž byl využíván na významné stavební úlohy a naplňoval tak roli oficiálního umění vyjadřujícího základní sdílené hodnoty.
Soutěž s Raoulem Schránilem UKONČENA
Soutěžíme o set tří filmů na DVD, ve kterých hraje charismatický Raoul Schránil, někdejší idol žen! V sadě najdete filmy - Z mého života, Holka nebo kluk? a Stříbrný vítr. Znáte odpověď na jednoduchou soutěžní otázku? Zapojte se do soutěže!
Raoul Schránil - elegán českého filmu
Elegán českého filmu se narodil 24. března 1910 v Mostě. Navštěvoval české, německé a francouzské školy a původně se chtěl stát ředitelem hotelu. Herectví se začal věnovat údajně prostřednictvím svého bratrance, filmového režiséra Karla Antona.
Nejen dopis z Paříže
Dopis je datován 7. dubna 1934 a paní Rigi píše své přítelkyni Mary ze své pravidelné návštěvy Paříže. Porovnává módní svět Prahy s Paříží a nejen, že podává čerstvou informaci o nových módních trendech klobouků, ale zanechává svědectví o atmosféře dámského světa uvedené doby.
21. Febiofest je tu!
Cinestar Anděl v Praze se stane od 20. do 28. března dějištěm už 21. ročníku MFF Praha - Febiofest. Tradičně bohatý festivalový program nabídne letos divákům 141 filmů ze 60 zemí v rámci 18 programových sekcí.
Gustav Hilmar - hrál často postavy zemitých, tvrdých chlapů
Vlatním jménem Gustav Černý, narodil se 30. ledna 1891 v obci Podlázky (okres Mladá Boleslav). Původně se po studiu na reálce chtěl věnovat se svým bratrem (pozdější výtvarník Bedřich Černý) malířství. Byla to ale Vojanova interpretace Hamleta, která jej uchvátila a přivedla k divadlu. Po absolvování dramatické školy Karla Želenského se stal v roce 1912 členem Městského divadla v Plzni. Po 1. světové válce následovala angažmá v Národním divadle v Brně (1920-22), dále v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě (1922-26), odkud už se ubírala jeho cesta do Městských divadel pražských, kde potom také v roce 1959 svou jevištní kariéru ukončil.
Československý armádní film
Když se řekne Československý armádní film, mnoho lidí si jej spojuje s Československou lidově-demokratickou a Československou socialistickou republikou. A oprávněně. Název Československý armádní film (ČAF) byl stanoven v roce 1951. Jenže armádní či vojenský film – jeho myšlenka a podoba – sahala o něco dále než pouze na počátek 50. let. Vojenská kinematografie začala psát své dějiny během první světové války. Z pohledu československého území se tak dělo v zahraničí, a to na místech, kde působily jednotky československých legionářů.