Zajímavosti

Oslavte s námi 100 let českého skautingu

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 13. srpen 2012 0:00 Napsal FEX, přejato z TZ Junáka

Věděli jste, že básník Jiří Wolker byl skautem? Nebo že v prvních dnech samostatného Československa provozovali skauti „skautskou poštu“? A že měli v 70. letech vlastní  samizdatovou edici? Čeští skauti a skautky letos slaví sto let své činnosti. Samotná organizace chystá řadu aktivit a akcí nejen pro své členy, ale i pro širokou veřejnost. Většina chystaných projektů začala v září loňského roku a oslavy vyvrcholí v první polovině roku 2012, tedy přibližně v době, kdy před sto lety Antonín Benjamin Svojsík plánoval svůj první skautský tábor. Pozadu nezůstanou ani ostatní instituce a společnosti a samozřejmě ani Filmexport Home Video.

Proti dogmatismu - Ďáblova past

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno sobota 11. srpen 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Hned v druhém celovečerním hraném filmu se přiklonil František Vláčil k historické látce. Nešlo mu o velkolepou podívanou, o zobrazení bitevních klání s tisíci komparsisty, zajímal ho životní osud jedinců, jejich myšlení i cítění, dost podobné tomu našemu.

Konfident a Victoria

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno úterý 7. srpen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Tento měsíc se nám to pěkně sešlo. Jestliže se v rubrice Filmové profese zabýváme kostýmním výtvarnictvím a trochu žehráme nad úpadkem této profese, tak právě nyní Barrandov posílá kostýmy ze svého fundusu pro norský kostýmní film Victoria. Ale ještě dřív, než si o tomto norském počinu řekneme něco bližšího, podíváme se na nový koprodukční film Konfident Juraje Nvoty.

Snow Piercer a Líbáš jako ďábel

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno sobota 4. srpen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

V Čechách se po dlouhé době konečně zhusta točí, a to zejména zahraniční zakázky, a světe div se, často i bez daňových vratek. Zkrátka se čekalo na prvotní impuls, kterým si měly zahraniční produkce doslova oťukat terén. Vydejme se tedy na natáčení světové koprodukce Snow Piercer a po stopách natáčení legendární režisérky lidové zábavy Marie Poledňákové s názvem Líbáš jako ďábel.

Korálky spojí různé generace

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 30. červenec 2012 8:46 Napsal MSB Jablonec

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zahájilo  společně s Domovem důchodců ve Velkých Hamrech speciální projekt, který má spojit generace. Pomocí tajné korálkové abecedy pošlou senioři vzkazy svým blízkým.

Národní filmový archiv

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 30. červenec 2012 0:00 Napsal NFA

150 000 000 metrů filmu, 600 000 fotografií, 30 000 plakátů! Národní filmový archiv patří k deseti nejstarším a největším filmovým archivům na světě. Jeho posláním je shromažďování, ochrana, vědecké zpracování a využívání audiovizuálních archiválií dokumentujících národní filmovou produkci, vznik a vývoj filmového umění, život českého národa a významné světové události.

Hořící keř a Red Tails

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno neděle 29. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Bílí muži sice neumějí skákat, ale černí muži rozhodně umějí létat, abychom použili parafrázi staršího známého filmu k projektu George Lucase Red Tails, který se natáčel i u nás, a podíváme se také pod pokličku třídílné filmové minisérie, která vzniká v české produkci amerického kanálu HBO.

Karlovy Vary netradičně

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 27. červenec 2012 8:20 Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Filmové gurmány uvítaly Karlovy Vary už po sedmačtyřicáté. V posledních letech  kapacitně naprosto vytížený Mezinárodní filmový festival tu ve dnech  29. června až 7. července nabídl 410 filmových představení, která navštívilo přes 121 tisíc diváků. Netradiční žánry, radikální snímky, snaha překvapit diváky a vést s nimi dialog, takové bylo letošní předsevzetí týmu programového oddělení pod vedením uměleckého ředitele Karla Ocha a umělecké poradkyně festivalu Evy Zaoralové, navíc s příslibem, že se na plátně tentokrát budou dít věci, na které publikum našich soutěžních snímků nebylo zvyklé.

Fenomén tváře ve videoartu

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 23. červenec 2012 15:06 Napsal TZ

Lidská tvář byla tradičně jedním z hlavních témat výtvarného umění, v němž utvářela základní prvek žánru portrétu a autoportrétu. Příchod pohyblivého obrazu – nejprve filmu, později videoartu – ve 20. století otevřel zcela nové možnosti a dimenze jejího znázorňování. Výstava Tváře v Galerii Rudolfinum přináší díla šestnácti klíčových uměleckých osobností videoartu, dnes se představuje...

Útěk do Mexika aneb o značce Bollywood

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 23. červenec 2012 0:00 Napsal Eva Holzäpfelová

Již v průběhu dvacátého století se Indická kinematografická produkce stala spolu s Hollywoodem a Čínskou produkcí světově prodávanou značkou. Všeobecně se dá říct, že existují 4 pilíře indického filmu. Prvním z nich je vzor v starých epických spisech Mahábhárata a Ramayna, odkud přebírají svou narativní složku a velké množství vedlejších příběhů. Druhým pilířem indického filmu je rozhodně úchvatný tanec, celá řada barevných kostýmů, okouzlující vysoce stylizovaná příroda do, které je zasazené celé drama. A samozřejmě klasická indická hudba, která však často bývá pro českého diváka spíš nepříjemným doplněním příběhu.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Zajímavosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free