Zajímavosti

Křištálový glóbus zůstal v Česku

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 24. červenec 2017 10:23 Napsal Mgr. Stanislav Bensch

   Karlovarský mezinárodní filmový festival, největší světová soutěžní přehlídka filmů ve východní Evropě, udělil své ceny už po dvaapadesáté. Oproti loňsku festival navštívilo téměř o pět tisíc diváků více, nechyběly hollywoodské hvězdy ani hity z dalších velkých festivalů, přálo mu i počasí.

     Silné aktuální příběhy, umocněné výraznými hereckými výkony, naplňovaly prakticky celou sestavu letošní hlavní soutěže, kterou tvořilo celkem dvanáct titulů. Porota z nich ocenila následující :

      Zvláštní uznání byla tentokrát udělena hned dvě – rumunskému Breaking News a americkému Drobné si nechte. Ústředními postavami rumunského snímku jsou televizní reportér, mající natočit nekrolog svého kameramana, jenž zahynul při tragické nehodě, které byli oba účastni, a jeho patnáctiletá dcera, jejíž vztah k otci byl více než komplikovaný. Jde o další ze současných úspěšných rumunských psychologických dramat, které si tentokrát všímá povrchnosti mediální profese a úlohy otce v životě dítěte. Americký snímek je naopak atypickou romantickou komedií o nekonvenčním mileneckém páru. Cenu za mužský herecký výkon získal Alexandr Jaščenko, excelující coby sympatický lékař záchranky, který si občas po službě rád přihne. Precizně natočená krize manželského vztahu patřila hned po svém uvedení k žhavým kandidátům na některou z cen. Cenu za ženský herecký výkon si odvezly dvě hlavní představitelky z polského filmu Ptáci zpívají v Kigali – Jowita Budniková a Eliane Umuhire z Rwandy. Příběh polské ornitoložky, která během rwandské genocidy v polovině devadesátých let minulého století zachrání dceru svého kolegy, jehož rodina byla vyvražděna, a odveze ji do Polska, citlivě zaznamenává trauma obou žen, poznamenaných tragickými událostmi. Realizačně náročný snímek, který zprvu natáčel ve Rwandě Krzysztof Krauze (např. Můj Nikifor – Křištálový globus z MFF Karlovy Vary 2005) a který po režisérově smrti dokončila jeho manželka a stálá spolupracovnice Joanna Kos-Krauze, měl ambice získat Cenu za režii. Tu ale nakonec porota přiřkla Peteru Bebjakovi za jeho slovensko-ukrajinské krimi s prvky thrilleru Čára. Ve Varech nejednoznačně přijatý snímek vypráví o partě pašeráků cigaret ve svérázném prostředí regionu na slovensko-ukrajinských hranicích v době budování nové hranice schengenského prostoru. Zdaleka největším překvapením bylo ale udělení samotné Velké ceny – Křišťálového globusu domácímu snímku režiséra Václava Kadrnky Křižáček. Do 13. století situovaná road movie vypráví o pátrání rytíře Bořka (Karel Roden) po svém jediném synovi, který utekl z domova, aby se stal jedním z účastníků dětské křížové výpravy do Svaté země, byla inspirována básní Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček. Minimalistický, prakticky bezdějový autorský film (scénář a režie) s vyhraněnou stylizací vznikl v česko-slovensko-italské koprodukci, kde jedním z koproducentů je i Česká televize. Nekomerční, kontroverzně přijatý snímek, se dočkal po svém uvedení i při vyhlášení cen jen zdvořilostního potlesku. Kadrnka však bezesporu patří k těm ambiciozním tvůrcům, kteří se snaží posunout filmový jazyk někam dál. Svou Zvlášní cenu udělila hlavní porota filmu Chlapi nepláčou režiséra Alena Drljeviće, natočeném v mezinárodní koprodukci Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Chorvatska a Německa. Drama o osudech mužů poznamenaných válečnými konflikty 90. let v bývalé Jugoslávii a o nesnadném odpuštění druhému vyniká mistrnou režií a hereckými výkony.

 

     K neoceněným snímkům z hlavní soutěže, které si ale zaslouží pozornost, patřily bezesporu dramata Korporace a Cukrář. Francouzská Korporace si bere na mušku doslova management děsu v jedné z nadnárodních společností a izraelsko-německý Cukrář je decentně odvyprávěným mileneckým příběhem dvou mužů z různého kulturního prostředí. Ačkoliv je samota jedním z ústředních témat tohoto filmu, podle režiséra Ofira Raula Graizera tu jde především o imigraci, o hledání nové identity a rodiny, o pokus vytvořit si nový život poté, co jste prodělali velkou osobní ztrátu. Až do poslední chvíle právě Cukrář vedl v hlasování diváků o nejúspěšnější film. Nakonec byl ale předstižen nesoutěžně uvedeným thrillerem s prvky westernu Wind River s Jeremym Rennerem v hlavní roli, který tu Cenu diváků deníku Právo převzal osobně.

     V soutěži Na východ od Západu udělila porota svou Zvláštní cenu gruzínské režisérce Mariam Khatchvaniové za film Dede, natočeném v neobvykle poskládané koprodukci Gruzie, Kataru, Irska, Nizozemska a Chorvatska. Je situován do odlehlé horské vesničky ve Svanetii počátku 90. let minulého století a režisérka v něm autenticky zaznamenala řadu místních tradic a zvyků. Velká cena této sekce patří letos netradičnímu ruskému road movie Alexandra Chanta Jak Víťa Česnek vezl Ljochu Vrtáka do důchoďáku o nalézání vztahu syna a otce se satiricky zobrazeným současným Ruskem, rázovitými figurkami a vtipnou zápletkou.

     Ze soutěže dokumentů si Zvláštní cenu odnesla rakousko-francouzsko-lichtenštejnská Lekce francouzské konverzace, jejímiž protagonisty jsou cizinci ze všech koutů svta, kteří se každý týden scházejí na jazykovém kurzu. Nejlepším dokumentem se stal španělský snímek Spousta dětí, opice a zámek. Celovečerní debut Gustavo Salmeróna je jakousi filmovou kronikou jeho rodiny a zároveň alegorií aktuální situace ve Španělsku, okořeněnou prvky absurdního humoru.

     Patřičný lesk festivalu i letos dodala přítomnost zahraničních hvězd, kterým se vedle pochopitelného zájmu publika dostalo i významného ocenění. Hned na začátku festivalu zazářila na červeném koberci hollywoodská star Uma Thurmanová, následovaná držitelem Oscara a Zlatého glóbu, skromnějším a sympatičtějším Caseyem Affleckem (oba převzali z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu). Nejvyšší ocenění, Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, si převzali hudební skladatel James Newton Howard (mj. autor hudby k filmu Fantastická zvířata a kde je najít) a nestoři britského filmu režisér Ken Loach a jeho scenárista Paul Laverty. A na závěr festivalu udělil Jiří Bartoška Cenu prezidenta festivalu také další přítomné hollywoodské hvězdě Jeremymu Rennerovi. Za mimořádný přínos české kinematografii byl odměněn režisér Václav Vorlíček.

     Z mnoha hitů z jiných světových festivalů byl mimořádný divácký zájem zejména o neoriginálnější snímek z letošního Sundance festivalu Přízrak s Casey Affleckem, o Oklamaného Sofie Coppolové, Hanekeho Happy End, Ozonova Dvojitého milence či Wind River s Jeremym Rennerem.  K hojně navštěvovaným patřila i Pocta Kendžimu Mizogučimu, filmy z Dnů kritiků Variety nebo dokument Olgy Sommerové Červená.

     Příští, 53. karlovarský MFF, proběhne od 29. června do 7. července 2017 a jeho novou festivalovou znělku přislíbili natočit i letošní festivalové hvězdy Casey Affleck a Jeremy Renner.

 

     Stanislav Bensch   

Ohlédnutí za 51. ročníkem MFF Karlovy Vary

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 22. červenec 2016 18:12 Napsal Mgr. Stanislav Bensch

     Jedenapadesátý ročník MFF Karlovy Vary (1. až 9. července 2016) zahájila světová premiéra válečného thrillleru o atentátu na Reinharda Heydricha Anthropoid. V koprodukci Velké Británie, Francie a Česka ho natočil věhlasný britský režisér, scenárista a kameraman Sean Ellis. Slavnostní mimosoutěžní uvedení tohoto netrpělivě očekávaného titulu proběhlo hned ve čtyřech sálech festivalového paláce Thermal. V početné delegaci k filmu se představili režisér Sean Ellis, producenti Pete Shilaimon, Mickey Liddell a David Ondříček a z hvězdného obsazení nechyběli Jamie Dornan, představitel Jana Kubiše, Toby Jones, Marcin Dorociński a z našich protagonistů Aňa Gaislerová, Alena Mihulová a Václav Neužil. Snímek (pro mnohé z nás kontroverzní) tu provázel enormní divácký zájem. Anthropoid bude mít v srpnu premiéru v USA, termín jeho uvedení u nás zatím není znám.

3 DVD a minimagazín za 49 Kč - to je DVD Revue 2

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno středa 17. únor 2016 0:00 Napsal Lenka Burianová

Ve středu 24. února 2016 vychází druhé číslo DVD Revue. Opět obashuje 2 české filmy a 1 dokumentární. A skvělá je i cena tohoto kompletu, pouhých 49 Kč! V druhém čísle najdete filmy Bylo nás deset, Kohout plaší smrt a Ian Fleming - tvůrce Jamese Bonda Distribuci zajišťuje PNS. 

Dva české filmy, jeden dokumentární za 49 Kč + minimagazín

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 22. leden 2016 0:00 Napsal Lenka Burianová

DVD revue 1Od středy 27. ledna 2016 se na novinových stáncích objeví novinka - minimagazín DVD revue, který bude obsahovat 2 české filmy a 1 dokumentární. A skvělá je i cena tohoto kompletu, pouhých 49 Kč! V prvním čísle najdete filmy Jedenácté přikázání, 13. revír a Následovníky Julese Vernea. Distribuci zajišťuje PNS. 

Filmová hostina pro téměř třináct tisíc diváků

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno čtvrtek 16. červenec 2015 13:13 Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Bolek PolívkaKarlovarský mezinárodní filmový festival oslavil ve dnech  3. až 11. července svůj 50. ročník. Významnému jubileu odpovídal už samotný velkolepý start. Zahajovací večer v Paláci Thermal připomenul uplynulé festivalové ročníky emocionálně působící audiovizuální féerií, okomentovanou dnes už neodmyslitelným karlovarským moderátorem Markem Ebenem. Patřičný lesk slavnostnímu večeru dodala přítomnost hollywoodské hvězdy Richarda Gera, který tu převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a zároveň uvedl zahajovací mimosoutěžní snímek Time Out of Mind, působivou evokaci života bezdomovce v současném New Yorku, ve kterém vytvořil hlavní roli. A poté už Karlovy Vary žily velkou zahajovací party, uspořádanou v okolí Thermalu i v ulicích města pro všechny filmové fanoušky. Historii MFF Karlovy Vary od jeho založení až k současnému 50. ročníku připomenul také celovečerní dokument Miroslava Janka Filmová lázeň a svou novou knihu Příběh festivalu, tu pokřtila dlouholetá umělecká ředitelka festivalu a dnes jeho umělecká poradkyně Eva Zaoralová.

Ponrepo slaví 70 let od Pražského povstání

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 24. duben 2015 10:32 Napsal TZ Ponrepo

Úvodní fotkaKino Ponrepo si pro vás připravilo cyklus Cesty k barikádám, kterým vám přiblíží dění Pražského povstání, které probíhalo přesně před 70 lety. 

MENŠÍK 85 - Netradičná výtvarná spomienka na hereckého mága Vladimíra Menšíka

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno sobota 20. prosinec 2014 10:46 Napsal Peter Závacký

Vladimír MenšíkKomik opäť hviezdil na Slovensku. A symbolicky práve v Košiciach - a po polstoročí. Tentoraz už nie osobne, ale iba prostredníctvom netradičnej výtvarnej spomienky - v podobe medzinárodnej výstavy jeho úsmevných podôb - portrétových karikatúr. Herecké umenie Menšíka na filmovom plátne a televíznej obrazovke, legendy českého a českos-lovenského filmu 70. – 90. rokov je stále veľmi  populárne aj na Slovensku. Aj diváci na Hornáde ho milovali - rovnako ako tiež aj on ich. Jeho tvorba bola mostom medzi diváckou priazňou niekoľkých generácií aj pod Tatrami. 

Hvězdy stříbrného plátna - osudy herců první republiky

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno středa 3. prosinec 2014 15:52 Napsal TZ

knihaNakladatelství Omega vydalo knižní novinku Hvězdy stříbrného plátna - osudy herců první republiky, jejíž autorem je Miroslav Graclík. Kniha se věnuje osudům hvězd první republiky, jako byli například Lída Baarová, Vlasta Burian, Věra Ferbasová, Karel Hašler, Jindřich Plachta, Hana Vítová nebo Oldřich Nový.

CD Vojtěcha Dyka a B- Side Bandu pokřtěno!

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno středa 3. prosinec 2014 10:09 Napsal Lenka Burianová

Vojtěch DykVčera krátce po 15 hodině bylo v pražské La Fabrice pokřtěno nové CD Vojtěcha Dyka a B-Side Bandu s bandleaderem Josefem Buchtou s názvem Deska. Jedná se o jejich společnou první studiovou nahrávku. Deska vznikla po dvou velmi úspěšných celorepublikových turné a dvou záznamech živých koncertů. Na jaře roku 2015 se můžete těšit na další sérii koncertů - Deska Tour 2015.

CD VOJTĚCH DYK & B-SIDE BAND bandleader Josef Buchta DESKA

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 28. listopad 2014 11:57 Napsal TZ

Vojtěch Dyk - DeskaPočátkem prosince přichází do prodeje první studiové CD zpěváka Vojtěch Dyka a B-Side Bandu s bandleaderem Josefem Buchtou s názvem Deska. Po dvou velmi úspěšných celorepublikových turné a dvou záznamech živých koncertů na CD a DVD se toto mimořádné spojení výrazně pěvecké osobnosti a špičkového muzikantského seskupení představuje se studiovým projektem a zcela novým repertoárem, který pro zpěváka a kapelu vytvořili přední domácí autoři. Na jaře roku 2015 podpoří vydání CD nová série koncertů Deska Tour 2015.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Zajímavosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free