Zajímavosti

Loučení dvou milenců

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno neděle 16. prosinec 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Osud herečky Adiny Mandlové, nejprve sekretářky a manekýnky, se začal v roce 1933, kdy Hugo Haas a režisér Martin Frič napsali a natočili komedii Život je pes, v níž si téměř debutantka (objevila se teprve podruhé před kamerou) zahrála hned hlavní dívčí roli. Eva Durdysová je moderní dívka, které to sluší nejen ve vybraných modelech a róbách, ale i v overalu s montážním klíčem v ruce, když se pokouší opravit porouchaný automobil.

Jan Cimbura - oslava selského stavu

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno sobota 15. prosinec 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

V protektorátní době se těšily velké oblibě u diváků kromě veseloher i filmy s národně obrannou tematikou, které posilovaly vlastenecké cítění. Takovým byl i přepis románu Jindřicha Šimona Baara, pojednávající o životních osudech jihočeského sedláka. Premiéra se konala v kině Lucerna téměř před sedmdesáti roky, 21. listopadu 1941.

Dárky pro nejbližší nejen na Vánoce

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno úterý 4. prosinec 2012 0:00 Napsal Lenka Burianová

Už za chvíli tu budou nejkrásnější svátky našeho kalendáře a my jsme si pro vás připravili hned několik zajímavých tipů na dárky pro vaše nejbližší. A jelikož je tento časopis především o filmech, budou se i naše doporučení týkat zajímavých DVD nosičů jak s hranými, animovanými, tak i dokumentárními filmy.

Italská krása na scéně

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno neděle 25. listopad 2012 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Italské ženy jsou krásné, živočišné a smyslné. Sen asi každého muže. Právě takové byly i italské sexsymboly své doby Claudia Cardinale, Sophia Loren a Ornella Muti. V dobách jejich největší slávy jim muži padali doslova k nohám. Jaká byla jejich cesta ke slávě a do světa filmu?

Casablanca slaví 70 let!

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 16. listopad 2012 0:00 Napsal Kristýna Dušková

Na film Casablanca se můžeme dívat už 70 let! Toto romantické drama, které proslavilo Ingrid Bergman a Humpreyho Bogarta, mělo premiéru 16. listopadu 1942. Pojďme si na tuto klasiku zavzpomínat.

Poslední z Aporveru a Václavské náměstí

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 12. listopad 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Profesionální filmová produkce s velkými štáby sice vyklízí pozice nadšeným partám experimentátorů s digitálními fotoaparáty, ale stále se točí i velké produkce. Dnes se podíváme na český fantasy film a špiony prolezlý Václavák.

NEPRAKTA 88 - Výtvarná pocta, alebo známy i neznámy NEPRAKTA

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno neděle 21. říjen 2012 0:00 Napsal Peter Závacký

Populárny pražský výtvarník - karikaturista a ilustrátor  Jiří Winter - Neprakta (1924-2011), legenda a výrazná osobnosť českého povojnového kresleného humoru, bol a je ešte stále populárny aj na Slovensku. Jeho kresby priaznivci karikatúry poznali zo známeho slovenského humoristicko-satirického týždenníka Roháč, ale rovnako aj z českých časopisov a kníh dostupných na Slovensku, humoristického "tandemistu" Dikobrazu a humorných a recesijných kníh Švandrlíka (bol jeho exkluzívnym ilustrátorom, viac než 50 titulov, už od literárnych začiatkov v r. 1961), a vďaka ktorým nebolo hádam od Dunaja po Tatry človeka, ktorý by sa s jeho menom nestretol, aj keď nemusel byť práve priaznivcom karikatúry.

Filmy dětem pro radost

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno čtvrtek 18. říjen 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Bývalo dobrou tradicí v naší kinematografii, že se hojně točily i dětské filmy. A nejen oblíbené pohádky. Protože se jejich tvorbě věnovali významní tvůrci, pro které nebyla pohana oddat se zájmům malých a nejmenších diváků, jsou to filmy kvalitní, mnohdy sledované a obdivované i dospělými diváky. Škoda, že pozice světové velmoci v této kategorii jsme se v polistopadovém období zcela dobrovolně vzdali.

Výmluvně němý Vlasta Burian

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno sobota 13. říjen 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Ze všech filmů krále komiků se nedochoval pouze jediný – hned ten první z roku 1923, nazvaný Tu ten kámen aneb Kterak láskou možno v mžiku vzplanout třeba k nebožtíku. Parodický příběh s groteskními scénami reagoval na senzační objev neporušené hrobky faraóna Tutanchamona. Následovaly ještě tři němé filmy: z roku 1926 Falešná kočička a Lásky Kačenky Strnadové, o rok později završuje král komiků svou němou éru Milenkami starého kriminálníka, kde poprvé ztvárňuje dvě role.

Všiváci a Kastelánka

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pátek 12. říjen 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Situace v české kinematografii se rozhodně nedá označit slovy stabilní, jistá a bohužel už ani úspěšná. Podaří se to změnit následujícím dvěma projektům, které reprezentují české filmaře a zahraniční zakázky?

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Zajímavosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free