Zajímavosti

Královská aféra a Zejtra napořád

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno sobota 21. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Domácí kinematografie je velice proměnlivé teritorium. Jak si totiž jinak vysvětlit, že český koprodukční film Královská aféra, který si odnesl dva medvědy z MFF v Berlíně, je ve skutečnosti dánský projekt popisující dánské dějiny a velká část nového českého titulu Zejtra napořád se natáčela v Hong Kongu.

Cesta k Vánoční hvězdě a Polski film

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno neděle 15. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Dnes se podíváme na filmaři vyhledávaný hrad Pernštejn, kde natáčel oscarový norský režisér Nils Gaup pohádku pro děti Cesta k Vánoční hvězdě, a na třetí celovečerní film Marka Najbrta, který nazval velmi netypicky Polski film a který natáčel v českých a polských luzích a hájích.

Vlasta Burian na skutečné poštovní známce!

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno neděle 15. červenec 2012 0:00 Napsal Ivan Vápenka

Jistě každý z vás viděl film Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa z roku 1932, kde je scéna Lelíčka jako falešného portorického krále Fernanda XXIII. při fotografování na poštovní známky, a to v portrétním postoji a sedícím na koni. K tomuto filmu dokonce vydala společnost Elektafilm skutečnou „známku“ v hodnotě 50, s Lelíčkem na koni. Ta se skutečně objevila po premiéře filmu, a to na pamětním listu této společnosti. Známka byla přetištěna speciálním razítkem Království PORTORICCO.

Pátrání po japonských superponorkách

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno čtvrtek 12. červenec 2012 0:00 Napsal Lenka Burianová

Tým vědců dostal do ruky jedinečný šestnáctimilimetrový film, který obsahuje záznam z roku 1946, a je na něm vidět potopení ponorky, která byla součástí obří japonské flotily, americkým námořnictvem. Mělo k němu dojít nedaleko havajských ostrovů, avšak nikdo doposud nevěděl kde přesně. V šestačtyřicátém roce neexistovaly satelitní systémy k určování polohy a armádě bylo úplně jedno, kde je potopí. Tento film pomohl lokalizovat místo, kde k události došlo, a k ostrovu Oahu se rozjel pátrací tým.

DonT Stop a seriál Borgiové

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno sobota 7. červenec 2012 0:00 Napsal Mgr. Ondřej Slanina

Evropská komise sice rozhodla, že daňové vratky filmařům nejsou podpora soukromého podnikání, ale podpora průmyslu obecně, nicméně u nás je oproti Maďarsku a Německu tradičně minimální. A přece se točí! Dnes se podíváme na retro film o punkové kapele v totalitním Československu nebo výpravný historický seriál Borgiové.

Nejsou parohy jako parohy

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno čtvrtek 5. červenec 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Po válce se utvářela nejen struktura zestátněné kinematografie, ale klopotně se sestavoval nový dramaturgický plán. Autoři byli vyzýváni, aby psali scénáře s okupační a odbojovou tematikou (Hrdinové mlčí, Muži bez křídel, V horách duní, Uloupená hranice), bylo natočeno několik historických a životopisných dramat – prvním barevným filmem se stal Jan Roháč z Dubé; tradičně se adaptovaly literární předlohy (Čapkovy povídky, Nikola Šuhaj, Předtucha, Siréna – náš jediný vítěz na benátském festivalu).

Tajemství Máří Magdaleny

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno středa 4. červenec 2012 0:00 Napsal PhDr. Vlastimil Vondruška

Začátek léta je v celé křesťanské Evropě chudý na bujaré lidové veselice. Naši předkové byli praktičtí a bavili se tehdy, kdy na to byl čas. V létě však mnoho volného času neměli, protože se odbývaly ty nejdůležitější zemědělské práce – senoseč a žně, současně mnozí využívali příznivého počasí pro stavební práce. Lidé bez nadsázky pracovali od úsvitu až do soumraku. A je logické, že pak na nějaké rozpustilé křepčení neměli ani pomyšlení.

Oldřich Lipský miloval svět cirkusů a varieté

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno středa 4. červenec 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Oldřich Lipský se upsal výhradně komediálnímu žánru. Proč? „Myslím si, že je na světě moc smutných věcí a že o ně se stará už tak dost lidí, tedy i filmových tvůrců. Jsem rád, že mohu vymýšlet společně s autory a herci něco proti tomuto smutku. Dělat komedie je ovšem jeden velký risk. Nevíte, zda se diváci budou bavit.“

Čtyřnohé štěkající hvězdy

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno úterý 3. červenec 2012 0:00 Napsal PhDr. Pavel Taussig

Již staří filmaři věděli, že diváky pobaví a zároveň dojmou scény s roztomilými a přítulnými pejsky nebo se zdatnými a statečnými hafany, kteří pomáhají svým pánům v nouzi nejvyšší. Diváci se zatajeným dechem sledovali odvážné kousky klasika v tomto oboru, hollywoodského vlčáka Rin Tin Tina, a smáli se povedeným kouskům Scrapa, bílého voříška s černou skvrnou přes levé oko, který věrně doprovázel Chaplinova tuláka Charlieho ve filmu Psí život. Při pohledu do odhodlaných či veselých očí čtyřnohých hvězd si nejeden divák povzdechl: Opravdu, jen promluvit…

Úžasní predátoři rostlinné říše

Kategorie: Zajímavosti
Vytvořeno pondělí 2. červenec 2012 0:00 Napsal Lenka Burianová

Kdo z vás si myslí, že botanici mají nudnou práci a že ve světě rostlin se neděje nic úžasného, je na omylu! Právě rostliny nás umí svým chováním pořádně překvapit. Zdaleka nejsou němé a nehybné. Mnohé umí pohotově reagovat na své okolí, bránit se, spolupracovat se zvířaty a také požírat svou kořist.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Zajímavosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free