Film a video
Ladislav Boháč - milovník i hrdina
Narodil se 14. dubna 1907 v Uherském Brodě. Po maturitě na gymnáziu chtěl studovat práva, ale brzy přešel k divadlu. Svou profesionální hereckou dráhu nastoupil v roce 1926 na pražských avantgardních scénách – v Gamzově Uměleckém studiu v Praze a v Osvobozeném divadle. Ačkoli začal studovat na dramatickém oddělení pražské konzervatoře u prof. Hurta, dal brzy přednost umělecké praxi. V lednu 1929 se stal členem pražského Národního divadla, kde potom setrval (s přerušením v letech 1967-72, kdy byl hercem a uměleckým šéfem proslulého Krejčova Divadla Za branou) až do svého odchodu na odpočinek v roce 1975.
Jaroslav Průcha - dvakrát laureátem státní ceny
Narodil se 24. dubna 1898 ve Škvrňanech u Plzně. Pracoval nejprve jako dělník a přitom ochotničil. Po první světové válce se rozhodl pro hereckou dráhu a odešel k divadelní společnosti J. O. Martina. V letech 1924-31 vystřídal několik krátkých angažmá (Kladno, zájezdové Divadlo sdružených měst východočeských a českého severu se sídlem v Pardubicích, Osvobozené divadlo, Olomouc, Brno), také začínal režírovat. V roce 1931 jej angažoval K. H. Hilar do Národního divadla, kde potom hrál plných třiatřicet let. Dlouho však dostával převážně menší a málo významné role a teprve později mohl uplatňovat své realistické herectví a vypracovat se na protagonistu charakterního oboru.
Marie Glázrová - okouzlovala ženskou krásou
Narodila se 11. července 1911 v Horní Suché u Karviné v rodině venkovského lékaře a nadšeného divadelního ochotníka. Už od dětství se věnovala recitaci a na hereckou dráhu se připravovala u Izy Grégrové. V roce 1931 absolvovala pražskou konzervatoř, kde studovala u profesorů Hurta, Deyla, Suchánkové a Laudové. Krátce hrála v Plzni a poté přijala nabídku režiséra Jana Bora, který ji angažoval do pražského Divadla na Vinohradech (1932-37). V roce 1939 se stala členkou činohry Národního divadla, s nímž potom natrvalo spojila svou uměleckou dráhu.
Hugo Haas - dobrosrdečný malý český človíček
Narodil se 18. února 1901 v Brně, kde také studoval na reálce, absolvoval konzervatoř a poprvé hrál divadlo. Po angažmá v Brně, Olomouci a Ostravě přišel v roce 1924 do Prahy. Hrál krátce v Divadle Komedie a poté jej Jaroslav Kvapil angažoval do Městského divadla na Vinohradech (1924-29). Na jevišti vytvářel nejprve především milovnické role, ale brzy se dokázal zhostit i rolí charakterních. V roce 1929 ho K. H. Hilar přijal do Národního divadla, kde se objevoval v širokém repertoáru, zejména v konverzačním a v salonních veselohrách, v nichž uplatňoval svůj cit pro jemnou komiku a ironii. Sám ovšem tíhl k rolím charakterním. Nezapomenutelným se stal jeho doktor Galén z Bílé nemoci, tragická postava, kterou Karel Čapek napsal přímo pro něho. V roce 1939 byl z rasových důvodů z Národního divadla propuštěn a před nacistickou hrozbou emigroval přes Paříž a Lisabon do USA.
Lída Baarová - kráska s nešťastným osudem
Vlastním jménem Ludmila Babková se narodila 7. září 1914 v Praze. Její otec Karel Babka (1886 – 1965) byl úředník pražského magistrátu a matka Ludmila (1890 – 1945) chtěla být operní pěvkyní a zpívala ve sboru. Lída studovala na pražské konzervatoři u profesorů Deyla, Laudové-Hořicové a dr. M. Svobody. V roce 1931 si ji na konzervatoři vyhlédl režisér M. J. Krňanský a svěřil jí roli ve své adaptaci Herrmannova románu Kariéra Pavla Čamrdy.
Vladimír Slavínský - tvůrce lidové zábavy
Natočil celkem padesát osm filmů. Jeho veselohry patřily v kinech k nejnavštěvovanějším: Uličnice, Holka nebo kluk, Přítelkyně pana ministra, Nebe a dudy, Muži nestárnou, Neviděli jste Bobíka?, Právě začínáme, Poslední mohykán. A diváci, nejen mladí, ale i pamětníci, se na ně rádi dívají při televizních reprízách stále znova, třebaže mnohdy ani netuší, že je vytvořil scenárista a režisér Vladimír Slavínský.
Theodor Pištěk - jeden z nejobsazovanějších filmových herců
Narodil se 13. června 1895 v Praze jako syn majitele a ředitele vinohradské Arény (zvané „Pištěkárna“) Jana Pištěka a jeho manželky – herečky. Maturoval na Malostranském gymnáziu, následné studium medicíny ale přerušila válka. Po převratu krátce řídil otcovo divadlo a poté jej K. H. Hilar angažoval jako herce do Městského divadla na Vinohradech (1919-21). Na divadelních prknech se ale potom objevoval již jen krátce, ve 30. letech v nuselském „Tyláčku“ a po válce zejména v Divadle S. K. Neumanna v Libni.
Rolf Wanka - jeden z největších idolů žen ve 30. letech
Rolf Wanka byl jedním z nejpohlednějších mužů stříbrného plátna. Hrál většinou milovníky, k těmto rolím ho předurčovala jeho impozantní vizáž. Dívky a ženy odcházely z kin přímo omámené, na krásného hrdinu nešlo zapomenout. Ale kdo to byl Rolf Wanka, nebo také Rudolpho Valentino, jak se mu přezdívalo? Byl to mladík z bohaté rodiny, který si mohl dovolit vše, po čem toužil.
Eva Gerová - herečka, která dala přednost rodině před filmem
Narodila se 4. března 1920 v Praze jako dcera hudebního skladatele, teoretika, organizátora hudebního života a profesora pražské konzervatoře Jana Branbergera (1877 – 1952) a operní a koncertní pěvkyně Doubravky Branbergerové - Černochové (1885 – 1945). Evin otec byl mj. také autorem hudby k několika filmům (jako hudební úpravce se v r. 1937 podílel na Filosofské historii, zkomponoval hudbu k dramatům Bílá nemoc a Karel Hynek Mácha, v r. 1938 k melodramatu Co se šeptá). Umělecky založená rodina už od dětství podporovala její zálibu v herectví - od sedmi let hrála dětské role v představeních pražských konzervatoristů pod vedením profesorky Laudové-Hořicové.
Adina Mandlová - dramaticky i komicky nadaná herečka
Vlastním jménem Jarmila Mandlová se narodila 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi v rodině přednosty železniční stanice. Po předčasné otcově smrti vyrůstala v rozháraných rodinných poměrech, nedostudovala gymnázium, žila v Praze, Paříži a opět v Praze.