Adina Mandlová - dramaticky i komicky nadaná herečka
Vlastním jménem Jarmila Mandlová se narodila 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi v rodině přednosty železniční stanice. Po předčasné otcově smrti vyrůstala v rozháraných rodinných poměrech, nedostudovala gymnázium, žila v Praze, Paříži a opět v Praze.
K filmu se dostala prostřednictvím Otty Rubíka a Jarmily Kronbauerové. Debutovala v roce 1932 roličkou manekýnky v rozverné operetce z prostředí módního salonu Děvčátko, neříkej ne!, kterou natočil Josef Medeotti-Boháč. Dlouho byla spíše typem než skutečnou herečkou a byla obsazována do rolí mondén a zhýčkaných slečen. Rozhodující význam pro ni měla známost s Hugo Haasem, se kterým určitou dobu žila. Růžena Nasková ji učila základům herecké mluvy a herečku v pravém smyslu z ní udělali Martin Frič a Otakar Vávra.
Ve Fričových filmech byla partnerkou Hugo Haase (Život je pes, Ať žije nebožtík, Mravnost nade vše) a později hrála v Haasových filmech Velbloud uchem jehly, Děvčata, nedejte se! a Kvočna. Po Haasově boku, jenž jí předal kus svého dokonale přirozeného hereckého projevu, se začal formovat její stereotyp krásné, elegantní, zjevově reprezentativní a kultivované mladé ženy z vyšší společnosti.
Její komický talent se snažili využít převážně komediální režiséři jako Karel Lamač (Nezlobte dědečka, Důvod k rozvodu, Ducháček to zařídí, U pokladny stál ...), Miroslav Cikán (Komediantská princezna, Z českých mlýnů) a Vladimír Slavínský (Rozkošný příběh, Bílá vrána, Svatební cesta, Dva týdny štěstí, Přítelkyně pana ministra). Uměleckého vrcholu v komediální sféře dosáhla ve Fričově Kristianovi, za svůj herecký výkon byla vyznamenána zemskou cenou 1939.
Prokázala však i mimořádný talent dramatický. První velkou příležitost jí v této oblasti poskytl Václav Binovec v tragickém legionářském příběhu Poručík Alexander Rjepkin. Její herectví vyniklo ve filmech Otakara Vávry Panenství, Cech panen kutnohorských a především v psychologicky náročných postavách snímků Pacientka dr. Hegla, Šťastnou cestu a zejména pak v Kouzelném domě, kde dosáhla svého uměleckého vrcholu. Velkou popularitu jí také přinesla role bardámy Kiki ve filmu Františka Čápa Noční motýl, za kterou získala národní cenu 1942.
Od roku 1939 zkoušela štěstí i jako divadelní herečka (Divadlo Na poříčí, Uranie, od roku 1942 do uzavření divadel nacisty byla stálým hostem Vinohradského divadla).
Pod pseudonymem Lil Adina hrála v německém filmu Kurta Hoffmana Svěřuji ti svou ženu (1942), kde jí byl partnerem Heinz Rühmann. V Berlíně se stýkala s umělci, ale také s nacistickými prominenty, včetně Goebbelse. Šířila se o ní fáma, že je milenkou K. H. Franka. Pro své styky s německými okupanty byla po květnové revoluci 1945 zatčena, vyšetřována a doživotně vyloučena z řad českých umělců. Ještě před únorem 1948 sňatkem získala britské státní občanství a odešla do Velké Británie. Na rozdíl od Lídy Baarové se jí však nepodařil návrat k filmu. Hrála v bezvýznamném snímku The Fool and the Princess a v několika televizních inscenacích.
Začátkem 60. let se poprvé vrátila na krátký čas do Československa. V roce 1966 měla hostovat v Hudebním divadle v Karlíně v titulní roli muzikálu „Hello, Dolly!“, ale ačkoliv již v divadle zkoušela, nakonec na zásah komunistických orgánů z hostování sešlo. Střídavě žila ve Velké Británii, USA a ve Švýcarsku, také na Maltě a v Kanadě. Své pohnuté životní osudy vylíčila v memoárové knize Dneska už se tomu směju. Počátkem roku 1991 se vrátila do vlasti, kde ale za pár měsíců dne 16. června nečekaně v Příbrami zemřela.
Bílá vrána
Vychází POPRVÉ NA DVD
K dostání v trafikách od 2. září 2015 za 99 Kč
V prodeji bude 14 dní.
Kromě trafik si DVD můžete zakoupit na www.filmexport.cz
DO OBCHODU - KOUPIT DVD
FOTO: archiv FEX