Vladimír Slavínský - tvůrce lidové zábavy
Natočil celkem padesát osm filmů. Jeho veselohry patřily v kinech k nejnavštěvovanějším: Uličnice, Holka nebo kluk, Přítelkyně pana ministra, Nebe a dudy, Muži nestárnou, Neviděli jste Bobíka?, Právě začínáme, Poslední mohykán. A diváci, nejen mladí, ale i pamětníci, se na ně rádi dívají při televizních reprízách stále znova, třebaže mnohdy ani netuší, že je vytvořil scenárista a režisér Vladimír Slavínský.
Pan režisér velmi rád obsazoval do svých filmů „filmovou maminku českou“ – Antonii Nedošinskou. Právě tato herečka nejlépe plnila jeho touhu, aby se diváci nejen smáli, ale také plakali. V jediném roce 1934 natočil tři filmy, jejichž názvy divákům prozrazovaly, kdo představuje titulní postavy – dobrosrdečné a laskavé ženy: Matka Kráčmerka, Pokušení paní Antonie, Zlatá Kateřina.
V jeho filmech se objevovala, ještě jako začínající herečka, budoucí hvězda Lída Baarová. Poprvé si zahrála pod jeho režijním vedením – to jí bylo teprve osmnáct roků - titulní postavu ve filmu Madla z cihelny. Ve veselohře natočené podle stejnojmenné úspěšné hry, kterou napsala herečka Olga Scheinpflugová, představovala matku půvabné Madly – pochopitelně Antonie Nedošinská. Hlavní mužskou roli, zámeckého pána Dolanského, který se dívky ujme, vytvořil Hugo Haas. Stejná jména můžeme číst i v titulcích veselohry Okénko.
V pozdější době vystřídaly ve Slavínského veselohrách Lídu Baarovou, pilně a snaživě filmující v hitlerovském Německu, Adina Mandlová a Věra Ferbasová.
V roce 1942 natočil Slavínský i dvě filmové veselohry s Vlastou Burianem: Rybu na suchu a Zlaté dno. Byly to na dlouhou dobu poslední filmy, v nichž král komiků hrál; agitka o hodných družstevnících a zlých kulacích, nazvaná Slepice a kostelník, vznikla až v roce 1950.
Muž devatera řemesel
Slavínského občanské jméno bylo jiné – Otakar Piterman. Obrozenecky znějící pseudonym si dal začínající poeta a herec proto, aby zdůraznil své vlastenectví a národní cítění. Když ovšem v době druhé světové války natočil tři filmy pro německou říšskou kinematografii, napsal se do titulků jako Otto Pittermann.
Jeho rodištěm byla malá krkonošská vesnička, kde se jeho předkové po staletí živili plátenictvím. Doma se naučil výborně lyžovat, což později uplatnil, když natočil podle vlastního scénáře němý film Syn hor, v němž zároveň vytvořil titulní postavu. V jiném filmu si předepsal, že vyleze po konstrukci Petřínské věže až na její vršek. A opravdu vylezl.
Vyučil se černému řemeslu – typografii a podobně jako herci Karel Želenský, Saša Rašilov a Oldřich Nový pracoval v tiskárně. Zatoužil knihy nejen tisknout, ale i psát. Začínající básník hřímal hlasem dunivým: A volám do příboje: Hej, Neptune! Ukaž mi ty hroty svoje!
Leč vládce moří ho nevyslyšel, básník marně snil o vydaných knihách se svým jménem. Po mnohých útrapách, kdy se musel živit i podomním prodejem vázanek, pánských parfémů, prášků na praní a toaletních mýdel, se však dočkal úspěchu jako filmový režisér. A pochválit ho museli i kritici, kteří mnohdy psali o jeho lidových veselohrách jen jako o „slavínštině“. Režisérovi se dostalo uznání za přepis Arbesova romaneta Advokát chudých (film získal ocenění i na benátském festivalu) a za životopisný film o kapelníku Františku Kmochovi, který se jmenuje To byl český muzikant. V obou filmech představoval titulní postavy Otomar Korbelář.
Režisér s ním a s ostatními herci pečlivě nazkoušel všechny scény doma a ve zkušebně, takže pak ušetřil několik drahých dnů za pronájem ateliéru. Slavínský býval na natáčení vždy tak důkladně připraven, že uměl zpaměti všechny dialogy ze scénářů. A to měly tehdejší filmy průměrně tisíc vět dialogů!
Když slavil Vladimír Slavínský v roce 1940 padesátiny, vyšlo k jeho jubileu celé jedno zvláštní číslo Filmových listů. No řekněte, kterému jinému režisérovi se takové pocty dostalo?
Madla z cihelny
Vychází POPRVÉ NA DVD
K dostání v trafikách od 16. září 2015 za 99 Kč
V prodeji bude 14 dní.
Kromě trafik si DVD můžete zakoupit na www.filmexport.cz
Filmy Vladimíra Slavínského (zvukové):
1932: Právo na hřích
1933: Její lékař / Madla z cihelny / Okénko
1934: Matka Kráčmerka / Pokušení paní Antonie / Zlatá Kateřina
1935: Jedna z milionu / První políbení / Studentská máma / Vdavky Nanynky Kulichovy
1936: Srdce v soumraku / Tři muži ve sněhu / Uličnice / Rozkošný příběh
1937: Děvčátko z venkova / Falešná kočička / Vdovička spadlá s nebe / Žena pod křížem
1938: Bílá vrána / Holka nebo kluk? / Slečna matinka / Svatební cesta
1939: Dědečkem proti své vůli / Zlatý člověk / Žabec
1940: Dva týdny štěstí / Poznej svého muže / Přítelkyně pana ministra / To byl český muzikant
1941: Advokát chudých / Nebe a dudy
1942: Muži nestárnou / Ryba na suchu / Zlaté dno
1944: Neviděli jste Bobíka?
1946: Právě začínáme
1947: Poslední mohykán
1948: Dnes neordinuji
1949: DS-70 nevyjíždí
Tučně zvýrazněné filmy si můžete objednat na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.
DO OBCHODU - KOUPIT DVD
Foto: archiv FEX