Osobnosti

Irena Kačírková - byla typickou obětí filmového „škatulkování“

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Irena KačírkováNarodila se 24. března 1925 v Praze. Byla obdařena všemi atributy, jež jsou žádány od hvězdy konverzačního herectví. Byla vysoká, štíhlá, měla potemnělý hlas, výmluvné velké oči, smysl pro humor a mimořádnou kulturu pohybu a dikci. 

VLADIMÍR BORSKÝ - herec, režisér a scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vladimír BorskýVlastním jménem Vladimír Fuks, narodil se 2. března 1904 v Praze. Maturoval na obchodní akademii, ale jeho životní dráhu nasměrovalo následné studium na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Po absolutoriu hrál na scéně pražského Intimního divadla a ve svých dvaadvaceti letech debutoval v roli lesního adjunkta Chvojky v němém filmu režiséra Přemysla Pražského Prach a broky.

Karel Anton - režisér, scenárista, herec

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Karel AntonNarodil se 25. října 1898 v Praze v měšťanské německo-české rodině. Na přání rodičů měl studovat medicínu, ale záliba v umění ho přivedla k divadlu. Zprvu hrál a režíroval na jevištích ve Vídni, Linci a poté v Praze. Už v průběhu 1. světové války natočil společně s Karlem Lamačem a Otto Hellerem v Říčanech u Prahy krátký amatérský dokumentární snímek, který byl uveden v kině Koruna. Po otcově smrti roku 1918 se Anton rozhodl věnovat zcela filmu, kde se brzy díky své průbojnosti dostal od herectví k režii.

Pavel Haas - hudební skladatel a publicista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Pavel HaasNarodil se 21. června 1899 v Brně v rodině obchodníka s obuví a byl starším bratrem herce Hugo Haase. Studoval nejprve na reálce a potom na konzervatoři skladbu u Jana Kunce a Viléma Petrželky (1919-21). Na brněnské odbočce mistrovské školy pražské konzervatoře byl v letech 1921-22 jedním z mála přímých žáků Leoše Janáčka (studia skladby).

Fanda Mrázek - komik a zpěvák

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Fanda MrázekVlastním jménem František Mrázek, narodil se 22. srpna 1903 v Praze. Jako herec začínal v Ostravě, odkud přešel zpět do Prahy, kde po krátkém působení v Tylově divadle (1922-24) a Švandově divadle (1924-25) začal hrát ve smíchovské Aréně (1925-34). Na její scéně si získal mimořádnou diváckou popularitu a stal se jedním z našich nejoblíbenějších komiků 30. let. Vedle Bedřicha Bozděcha, Ference Futuristy, Vojty Mertena a Jiřího Sedláčka se mu podařilo vytvořit a uplatnit vlastní nezaměnitelnou, osobitou komiku i slovní vtip a odlišit se i v interpretaci zpěvních čísel.

Vladimír Menšík - nezaměnitelný typ českého šprýmaře

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vladimír MenšíkNarodil se 9. října 1929 v Ivančicích u Brna. Studoval strojařinu v Brně a přitom ochotničil, za války pracoval v brněnských strojírnách a po osvobození vystudoval herectví na JAMU (1953). Po jedné sezoně ve Vesnickém divadle hrál krátce v pražském Divadle D 34. Od roku 1958 byl stálým členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov s občasným hostováním v Divadle Za branou či v Divadle S. K. Neumanna. 

Kameraman Ferdinand Pečenka patřil k nejaměstnávanějším filmovým tvůrcům

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Ferdinand PečenkaNarodil se 9. února 1908 v obci Krnsko na Mladoboleslavsku. V patnácti letech odešel do učení k pražské firmě Pojafilm, založené Vladimírem Slavínským a Aloisem Jalovcem, kde potom pracoval sedm let jako laborant (1923-30). Po skončení vojenské služby nastoupil jako asistent u kameramana Otto Hellera, se kterým pracoval v Praze, ale také v moderních zahraničních ateliérech v Berlíně, Mnichově, Paříži i jinde. Jeho jméno se v titulcích českých filmů objevuje od roku 1933. Nejprve spolupracoval s kameramany Václavem Víchem a Janem Stallichem, jako samostatný kameraman se proslavil nasnímáním exteriérů vynikající výtvarné krásy ve Fričově historickém filmu Jánošík a zařadil se tak po bok předních představitelů české kameramanské školy. Za Jánošíka mu byla v roce 1936 udělena Filmová cena, vůbec první oficiální ocenění kameramanské práce v historii českého filmu. 

Štěpánka Haničincová - herečka a autorka pohádek

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Štěpánka HaničincováNarodila se 30. září 1931 v Kvíčovicích na Domažlicku. V roce 1955 absolvovala pražskou DAMU. Už od roku 1953 pracovala jako moderátorka a od roku 1956 jako dramaturgyně a scenáristka dětských pořadů Československé televize. Její pořady, ve kterých se jí dařilo dosahovat dokonalé souhry s loutkovou postavou a navazovat úzký kontakt s dětmi, dosáhly značného diváckého ohlasu a popularity u několika generací.

Marie Brožová - od mladičkých naivek a milovnic až po dramaticky vypjaté postavy

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Marie BrožováNarodila se 14. září 1901 v Hustopečích nad Bečvou na Moravě. Na jevišti vystupovala už jako malé dítě – byla dcerou divadelního ředitele Karla Brože. V letech 1919-22 prošla vedle divadelní společnosti svého otce i společnostmi ředitelů Štětky a Groha, kde hrála v činohře i v operetě. Pět let vystupovala na jevišti Národního divadla v Brně (1921-26) a dalších pět v Městském divadle v Plzni (1926-31). V roce 1931 byla angažována do pražského  vinohradského divadla, kterému zůstala věrná přes třicet let, až do svého odchodu do důchodu v roce 1963.

Ela Šárková - vynikla jako interpretka subretních rolí

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Ela ŠárkováNarodila se jako Eliška Lišková dne 23. září 1906 v Praze. Byla provdána za houslistu a dirigenta Lola Šárka. Během své umělecké kariéry používala zkrácené podoby křestního jména, někdy byla uváděna i jako Ella. Nejprve navštěvovala hodiny klavírní hry v hudební škole Haufové-Sedláčkové, později studovala zpěv u Nadi Kejřové, Žofie Napravilové a u italského pěvce Tino Pattiery. 

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Osobnosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free