Zima ve filmu i na horách
Při vyslovení těchto tří pojmů se najde málokdo, koho by nenapadl Jaroslav Marvan ve filmu Anděl na horách, věčně ubručený revizor Dopravních podniků, který na zasněžených horách zažije tolik příhod, kolik se mu jich nepodařilo zažít za několik let. Méně známí už jsou Tři muži ve sněhu režiséra Slavínského či o rok starší film Důvod k rozvodu. I když na Oldřicha Nového, hledajícího v závěji svou první prací získanou bankovku, se také nezapomíná.
Zmiňované filmy mají hory a sníh jenom jako kulisu. Vše bylo pečlivě inscenováno, příslušně připraveno. Ať to byla hudba, kulisy či kostýmy. Ale na jaře roku 1938 byl natočen zajímavý vojenský film, kde o něčem podobném nemohla být řeč.
Vojáci v horách
Veškeré scény filmu byly natočeny v přírodě za nepříznivých povětrnostních podmínek a ve svízelných situacích Velké Fatry. Na technické zdatnosti kameramana byly kladeny vysoké požadavky, sníh a vichřice byly mimořádné. Nasvícení filmu bylo možné pouze boční, i doprava reflektorů byla neobyčejně komplikovaná. Film líčil tragédii hlídky se zraněným kamarádem. Zajímavé bylo, že oním šikovným kameramanem byl Vladimír Novotný, bratr známého herce Antonína. Oni mladí neherci, kteří zde dobrovolně účinkovali, ale nebyli takovými idoly, jako známí herci a herečky oněch výše zmiňovaných filmů. Jedna tvář, ač neherecká, však byla v 30. letech velice populární a měla nesmírné množství obdivovatelů po celém světě. Byla jí norská krasobruslařka.
Sonja Henie
Několikanásobná mistryně světa v krasobruslení byla půvabná a křehká dívka dokonale ovládající tajemství pohybu po ledovém zrcadle. Na jejím projevu byla zjevná baletní průprava a znamenitá fyzická a duševní kondice. Netajila se svou přísnou životosprávou, která spočívala pouze v konzumaci ovoce a zeleniny. A bruslila výhradně v hedvábí, kostýmy si dávala vyrábět v Paříži. Byla chytrá, když v roce 1937 přijela do Hollywoodu, podepsala angažmá tam, kde se zavázali psát o ní pouze jako o herečce. Jiní producenti nabízeli sice víc peněz, ale byla by pro ně jenom epizodou na ledě. Sonja skutečně dosáhla natočení několika filmů, které byly sice prošpikovány jejím krasobruslařským uměním, ale svět ji začal opravdu jako herečku vnímat.
Zimní móda
Film byl v oblasti módy vždy vzorem a inspirací jejím tvůrcům i domácím švadlenám. Nejen Sonja, ale i jiné hvězdy ovlivňovaly svou garderobou skříně více či méně movitých paní a dívek. Dnes mluvíme, v souvislosti s vybavením na hory, o anatomických rukavicích či freeridových kalhotách.
Tehdy o vlně, tvídu a kožešině. Nebo brokátu, hedvábí či šifónu krasobruslařek. Často o pletených pulovrech, šálkách a čepicích. Rozlišovalo se oblečení na lyže, sáňky a brusle. Snacha majitelky módního salónu Hany Podolské, Věra, doporučovala ve svých módních radách v časopise Zora: „Dámy, nechte si přinést pod vánoční stromeček látky na zimní sportovní oblečení, zalistujte v dámských časopisech a uvidíte, že budete na sněhu vypadati jako filmová hvězda!“
Tak se zkuste také podívat!