Camcording

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno pondělí 20. srpen 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Termínem „camcording“ označujeme jeden z druhů filmového pirátství, kdy pirát pořídí záznam filmu při promítání v kině na kameru, mobilní telefon nebo jiné obdobné zařízení. Pokud není přistižen při činu přímo v kině, obvykle pak pořízený nelegální záznam umístí na internet či šíří jiným způsobem.

V předchozím článku jsme informovali, že zákon nedovoluje pořídit rozmnoženinu filmu při filmovém představení, a to ani pro vlastní osobní potřebu. Protiprávnost natáčení filmu přímo při jeho promítání v kině výslovně zakotvila novela autorského zákona z roku 2006, která takové jednání vyňala z institutu volného užití pro osobní potřebu.

Jedním z nejznámějších případů pirátského natáčení filmu v kině byl případ devatenáctiletého mladíka z Kaplice, který v premiérový den promítání amerického animovaného snímku „Simpsonovi ve filmu“ v roce 2007 pořídil v kině jeho nelegální kopii a okamžitě ji zveřejnil na internetu. Pirátský záznam filmu s českým dabingem si následně stáhlo přes sto tisíc lidí, kteří by za vstupenku do kina utratili deset milionů korun. Na základě spolupráce České protipirátské unie a policie a českobudějovické policie byl v rekordním čase dopaden a dosud splácí náhradu škody, kterou svým trestným činem způsobil. Nebyl však jediným dopadeným pachatelem – soud odsoudil např. mladíka z Mostu, který pořídil pirátskou kopii Rafťáků, jednačtyřicetiletého muže z Liberce, který se pokusil natočit kopii filmu „Michael Jackon‘s This Is It“ či čtyřicetiletého muže z Ústí n.L., který se zaměřil také na oblíbené kreslené žluté hrdiny.

Záznam pořízený při promítání v kině se mezi piráty označuje jako „kinorip“. Kinorip, tedy kopie filmu nahraná v kině, je obvykle obrazově i zvukově velmi nekvalitní. V záběru jsou například vidět siluety diváků z nižších řad a z publika je slyšet každé zakašlání, zasmání a chroupání popcornu. Kinoripy jsou masivně šířeny na internetu zejména v době, kdy je film k zhlédnutí pouze v kinech. Jedná se tedy o druh pirátství, který poškozuje nositele práv velkou měrou, a to nejen výrobce, ale i distribuční společnosti, které film distribuují v kinech a později na DVD v době, kdy je film ve formě kinoripu již rozšířen v síti internetu.

K dopadení „camcordingových“ pirátů v poslední době napomáhá nejen skutečnost, že personál kin si stále častěji uvědomuje hrozbu pirátství pro své podnikání a je pozornější k tomu, co se při představeních děje, ale i samotní diváci, kteří neváhají na toto nekalé jednání upozornit zaměstnance kina, jak tomu bylo v případě dívky, která se pokusila na příruční kameru nahrát film Bathory, či muže, který natáčel kopii filmu „Kung Fu Panda“.

FOTO: www.cpufilm.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Camcording. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free