Camcording
Termínem „camcording“ označujeme jeden z druhů filmového pirátství, kdy pirát pořídí záznam filmu při promítání v kině na kameru, mobilní telefon nebo jiné obdobné zařízení. Pokud není přistižen při činu přímo v kině, obvykle pak pořízený nelegální záznam umístí na internet či šíří jiným způsobem.
V předchozím článku jsme informovali, že zákon nedovoluje pořídit rozmnoženinu filmu při filmovém představení, a to ani pro vlastní osobní potřebu. Protiprávnost natáčení filmu přímo při jeho promítání v kině výslovně zakotvila novela autorského zákona z roku 2006, která takové jednání vyňala z institutu volného užití pro osobní potřebu.
Jedním z nejznámějších případů pirátského natáčení filmu v kině byl případ devatenáctiletého mladíka z Kaplice, který v premiérový den promítání amerického animovaného snímku „Simpsonovi ve filmu“ v roce 2007 pořídil v kině jeho nelegální kopii a okamžitě ji zveřejnil na internetu. Pirátský záznam filmu s českým dabingem si následně stáhlo přes sto tisíc lidí, kteří by za vstupenku do kina utratili deset milionů korun. Na základě spolupráce České protipirátské unie a policie a českobudějovické policie byl v rekordním čase dopaden a dosud splácí náhradu škody, kterou svým trestným činem způsobil. Nebyl však jediným dopadeným pachatelem – soud odsoudil např. mladíka z Mostu, který pořídil pirátskou kopii Rafťáků, jednačtyřicetiletého muže z Liberce, který se pokusil natočit kopii filmu „Michael Jackon‘s This Is It“ či čtyřicetiletého muže z Ústí n.L., který se zaměřil také na oblíbené kreslené žluté hrdiny.
Záznam pořízený při promítání v kině se mezi piráty označuje jako „kinorip“. Kinorip, tedy kopie filmu nahraná v kině, je obvykle obrazově i zvukově velmi nekvalitní. V záběru jsou například vidět siluety diváků z nižších řad a z publika je slyšet každé zakašlání, zasmání a chroupání popcornu. Kinoripy jsou masivně šířeny na internetu zejména v době, kdy je film k zhlédnutí pouze v kinech. Jedná se tedy o druh pirátství, který poškozuje nositele práv velkou měrou, a to nejen výrobce, ale i distribuční společnosti, které film distribuují v kinech a později na DVD v době, kdy je film ve formě kinoripu již rozšířen v síti internetu.
K dopadení „camcordingových“ pirátů v poslední době napomáhá nejen skutečnost, že personál kin si stále častěji uvědomuje hrozbu pirátství pro své podnikání a je pozornější k tomu, co se při představeních děje, ale i samotní diváci, kteří neváhají na toto nekalé jednání upozornit zaměstnance kina, jak tomu bylo v případě dívky, která se pokusila na příruční kameru nahrát film Bathory, či muže, který natáčel kopii filmu „Kung Fu Panda“.
FOTO: www.cpufilm.cz