Zajímavosti
Crossing Lines a Klauni
V České republice se neustále produkují audiovizuální projekty a je docela zajímavé sledovat, jak se postupně smývá vrstva rozdílu, zda se jedná o český, evropský nebo americký projekt. Globalizace jede na plné obrátky a filmaři zkrátka točí a točí.
Herci před tabulí i za katedrou
Den učitelů, který slavíme 28. března na výročí narození Jana Amose Komenského, jsme si nenechali vzít, třebaže od roku 1994 je z rozhodnutí UNESCO přiřčen Mezinárodnímu dni učitelů jiný den - 5. říjen. Snad, že se narodil jako učitel národů ve stejný den a měsíc, ovšem o tři sta čtyřicet čtyři roků později, stal se Zdeněk Svěrák také učitelem. A vzdal hold Komenskému tím, že ho představuje v poslední objevené hře Járy Cimrmana, která se jmenuje České nebe. Až do své smrti alternoval v této roli Ladislav Smoljak, který rovněž nejprve působil jako pedagog, dokonce vysokoškolský.
Svatý Valentýn s filmovou kyticí
Jen těžko bychom hledali film, ve kterém by roztouženě nevzdychal alespoň jediný zamilovaný. Ostatně nesmělý úředníček z pojišťovny a jmenovec svatého patrona zamilovaných, byť s měkkým i ve jménu, tak roztomile představovaný Oldřichem Novým v komedii Valentin Dobrotivý, šetří protektorátní korunu ke korunce, aby mohl svou vyvolenou přivést před oltář. A stačí nahlédnout do objednávkového listu společnosti Filmexport Home Video - některé tituly jsou více než výmluvné: Erotikon, Legenda o lásce, Cech panen kutnohorských, Maskovaná milenka, Okouzlená, Polibek ze stadionu, nebo také Touha. Kdo by zatoužil po originálním dárku, může si objednat DVD s těmito, ale i s jinými vhodnými tituly na www.filmexport.cz nebo na telefonu 261213664.
Přijde letos Ježíšek? a The Last Knights
Natáčení filmových projektů odjakživa poznamenávají fenomény odkladů a předělávání, ale točí se pořád. Dnes se podíváme na natáčení česko-mexické novinky Přijde letos Ježíšek? a zahraničního filmu The Last Knights, který do českých končin přiváží tolik potřebnou práci filmařům.
Vydejte se s Muzeem Karla Zemana na cestu do pravěku!
Muzeum Karla Zemana ve spolupráci se společností Incheba připravilo v rámci veletrhu Holiday World opravdovou lahůdku. Od 7. do 10. února se na pražském výstavišti v Holešovicích mohou návštěvníci prostřednictvím interaktivní trikové expozice přenést do pravěku. „Představíme zde poprvé trik Mamut, obři a trpaslíci. Nový trik s téměř čtyřmetrovým mamutem, vám umožní podniknout nevšední cestu do dávných časů v atmosféře kultovního filmu Karla Zemana Cesta do pravěku“, představuje novinku Jakub Matějka, ředitel muzea a dodává: „Návštěvníci mohou do trikové scény volně vstupovat, fotit se a natáčet se, stejně jako u nás v muzeu. Z veletrhu si tak mají možnost odnést nevšední „cestovatelskou“ trofej a proniknout do tajů filmových triků Karla Zemana.
Filmoví lékaři a pacienti
Diváci – a nejen ti, kteří si libují v hypochondrii – oceňují, že filmaři poměrně často nahlížejí do nemocničního prostředí či vstupují s pacienty do ordinací. Ostatně už v dřevních dobách naší kinematografie objevíme, byť filmy byly ještě němé, výmluvné tituly Cholera v Praze (kupodivu šlo o komedii) a Šílený lékař (to byla detektivka). Také mnohé pozdější tituly, ať filmů známých, ale i zapomenutých, prozrazují, že se v nich léčí: Tajemství lékařovo, Její lékař, Pacientka dr. Hegla, Skalpel, prosím, Operace mé dcery, Co je vám, doktore?…
(Skoro) všechny Bondovy ženy
Všichni známe filmového agenta Jamese Bonda. Nosí smoking, suchý humor mu není cizí a z rukávu trousí jednu hlášku za druhou stejně jako vychytávky nejrůznějšího druhu. Nechybí mu ani nejlepší auta, zbraně a samozřejmě i ty nejkrásnější ženy.
Městečko na boží dlani
Novinář a spisovatel Jan Drda si získal popularitu hned prvním románem, který nazval Městečko na dlani a vydal v roce 1940. Pětadvacetiletý autor se zaujetím představuje rázovité a rozšafné obyvatele rodného Příbramska, poutavě přibližuje činy všech těch horníků, drobných řemeslníků, sedláků a obchodníků.
Ostře sledované filmové vlaky
Nový úžasný vynález - kinematograf přijel za diváky vlakem. Vůbec první snímek, který vynálezci bratři Lumièrové veřejně promítli 28. prosince 1895, se jmenoval Příjezd vlaku do stanice. Lokomotiva, která se blížila velkou rychlostí ke kameře a vlastně i k divákům, je tak vyděsila, že někteří utekli ze sedadel. Také čeští filmaři rádi obsazují do svých filmů elegantní a půvabné hvězdy – vlaky. Připomeňme si několik ostře sledovaných filmových mašinek.
Čtyřlístek ve službách krále a Martin a Venuše
Čeští filmaři se zkrátka nebojí a točí a točí. A to je samozřejmě dobře. Před dvěma lety ohlášený Čtyřlístek ve filmu vrcholí poslední realizační fází a vztahovou komedii slibují tvůrci filmu Martin a Venuše.