Zajímavosti
Loučení dvou milenců
Osud herečky Adiny Mandlové, nejprve sekretářky a manekýnky, se začal v roce 1933, kdy Hugo Haas a režisér Martin Frič napsali a natočili komedii Život je pes, v níž si téměř debutantka (objevila se teprve podruhé před kamerou) zahrála hned hlavní dívčí roli. Eva Durdysová je moderní dívka, které to sluší nejen ve vybraných modelech a róbách, ale i v overalu s montážním klíčem v ruce, když se pokouší opravit porouchaný automobil.
Jan Cimbura - oslava selského stavu
V protektorátní době se těšily velké oblibě u diváků kromě veseloher i filmy s národně obrannou tematikou, které posilovaly vlastenecké cítění. Takovým byl i přepis románu Jindřicha Šimona Baara, pojednávající o životních osudech jihočeského sedláka. Premiéra se konala v kině Lucerna téměř před sedmdesáti roky, 21. listopadu 1941.
Dárky pro nejbližší nejen na Vánoce
Už za chvíli tu budou nejkrásnější svátky našeho kalendáře a my jsme si pro vás připravili hned několik zajímavých tipů na dárky pro vaše nejbližší. A jelikož je tento časopis především o filmech, budou se i naše doporučení týkat zajímavých DVD nosičů jak s hranými, animovanými, tak i dokumentárními filmy.
Italská krása na scéně
Italské ženy jsou krásné, živočišné a smyslné. Sen asi každého muže. Právě takové byly i italské sexsymboly své doby Claudia Cardinale, Sophia Loren a Ornella Muti. V dobách jejich největší slávy jim muži padali doslova k nohám. Jaká byla jejich cesta ke slávě a do světa filmu?
Casablanca slaví 70 let!
Na film Casablanca se můžeme dívat už 70 let! Toto romantické drama, které proslavilo Ingrid Bergman a Humpreyho Bogarta, mělo premiéru 16. listopadu 1942. Pojďme si na tuto klasiku zavzpomínat.
Poslední z Aporveru a Václavské náměstí
Profesionální filmová produkce s velkými štáby sice vyklízí pozice nadšeným partám experimentátorů s digitálními fotoaparáty, ale stále se točí i velké produkce. Dnes se podíváme na český fantasy film a špiony prolezlý Václavák.
NEPRAKTA 88 - Výtvarná pocta, alebo známy i neznámy NEPRAKTA
Populárny pražský výtvarník - karikaturista a ilustrátor Jiří Winter - Neprakta (1924-2011), legenda a výrazná osobnosť českého povojnového kresleného humoru, bol a je ešte stále populárny aj na Slovensku. Jeho kresby priaznivci karikatúry poznali zo známeho slovenského humoristicko-satirického týždenníka Roháč, ale rovnako aj z českých časopisov a kníh dostupných na Slovensku, humoristického "tandemistu" Dikobrazu a humorných a recesijných kníh Švandrlíka (bol jeho exkluzívnym ilustrátorom, viac než 50 titulov, už od literárnych začiatkov v r. 1961), a vďaka ktorým nebolo hádam od Dunaja po Tatry človeka, ktorý by sa s jeho menom nestretol, aj keď nemusel byť práve priaznivcom karikatúry.
Filmy dětem pro radost
Bývalo dobrou tradicí v naší kinematografii, že se hojně točily i dětské filmy. A nejen oblíbené pohádky. Protože se jejich tvorbě věnovali významní tvůrci, pro které nebyla pohana oddat se zájmům malých a nejmenších diváků, jsou to filmy kvalitní, mnohdy sledované a obdivované i dospělými diváky. Škoda, že pozice světové velmoci v této kategorii jsme se v polistopadovém období zcela dobrovolně vzdali.
Výmluvně němý Vlasta Burian
Ze všech filmů krále komiků se nedochoval pouze jediný – hned ten první z roku 1923, nazvaný Tu ten kámen aneb Kterak láskou možno v mžiku vzplanout třeba k nebožtíku. Parodický příběh s groteskními scénami reagoval na senzační objev neporušené hrobky faraóna Tutanchamona. Následovaly ještě tři němé filmy: z roku 1926 Falešná kočička a Lásky Kačenky Strnadové, o rok později završuje král komiků svou němou éru Milenkami starého kriminálníka, kde poprvé ztvárňuje dvě role.
Všiváci a Kastelánka
Situace v české kinematografii se rozhodně nedá označit slovy stabilní, jistá a bohužel už ani úspěšná. Podaří se to změnit následujícím dvěma projektům, které reprezentují české filmaře a zahraniční zakázky?