Zajímavosti
Královská aféra a Zejtra napořád
Domácí kinematografie je velice proměnlivé teritorium. Jak si totiž jinak vysvětlit, že český koprodukční film Královská aféra, který si odnesl dva medvědy z MFF v Berlíně, je ve skutečnosti dánský projekt popisující dánské dějiny a velká část nového českého titulu Zejtra napořád se natáčela v Hong Kongu.
Cesta k Vánoční hvězdě a Polski film
Dnes se podíváme na filmaři vyhledávaný hrad Pernštejn, kde natáčel oscarový norský režisér Nils Gaup pohádku pro děti Cesta k Vánoční hvězdě, a na třetí celovečerní film Marka Najbrta, který nazval velmi netypicky Polski film a který natáčel v českých a polských luzích a hájích.
Vlasta Burian na skutečné poštovní známce!
Jistě každý z vás viděl film Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa z roku 1932, kde je scéna Lelíčka jako falešného portorického krále Fernanda XXIII. při fotografování na poštovní známky, a to v portrétním postoji a sedícím na koni. K tomuto filmu dokonce vydala společnost Elektafilm skutečnou „známku“ v hodnotě 50, s Lelíčkem na koni. Ta se skutečně objevila po premiéře filmu, a to na pamětním listu této společnosti. Známka byla přetištěna speciálním razítkem Království PORTORICCO.
Pátrání po japonských superponorkách
Tým vědců dostal do ruky jedinečný šestnáctimilimetrový film, který obsahuje záznam z roku 1946, a je na něm vidět potopení ponorky, která byla součástí obří japonské flotily, americkým námořnictvem. Mělo k němu dojít nedaleko havajských ostrovů, avšak nikdo doposud nevěděl kde přesně. V šestačtyřicátém roce neexistovaly satelitní systémy k určování polohy a armádě bylo úplně jedno, kde je potopí. Tento film pomohl lokalizovat místo, kde k události došlo, a k ostrovu Oahu se rozjel pátrací tým.
DonT Stop a seriál Borgiové
Evropská komise sice rozhodla, že daňové vratky filmařům nejsou podpora soukromého podnikání, ale podpora průmyslu obecně, nicméně u nás je oproti Maďarsku a Německu tradičně minimální. A přece se točí! Dnes se podíváme na retro film o punkové kapele v totalitním Československu nebo výpravný historický seriál Borgiové.
Nejsou parohy jako parohy
Po válce se utvářela nejen struktura zestátněné kinematografie, ale klopotně se sestavoval nový dramaturgický plán. Autoři byli vyzýváni, aby psali scénáře s okupační a odbojovou tematikou (Hrdinové mlčí, Muži bez křídel, V horách duní, Uloupená hranice), bylo natočeno několik historických a životopisných dramat – prvním barevným filmem se stal Jan Roháč z Dubé; tradičně se adaptovaly literární předlohy (Čapkovy povídky, Nikola Šuhaj, Předtucha, Siréna – náš jediný vítěz na benátském festivalu).
Tajemství Máří Magdaleny
Začátek léta je v celé křesťanské Evropě chudý na bujaré lidové veselice. Naši předkové byli praktičtí a bavili se tehdy, kdy na to byl čas. V létě však mnoho volného času neměli, protože se odbývaly ty nejdůležitější zemědělské práce – senoseč a žně, současně mnozí využívali příznivého počasí pro stavební práce. Lidé bez nadsázky pracovali od úsvitu až do soumraku. A je logické, že pak na nějaké rozpustilé křepčení neměli ani pomyšlení.
Oldřich Lipský miloval svět cirkusů a varieté
Oldřich Lipský se upsal výhradně komediálnímu žánru. Proč? „Myslím si, že je na světě moc smutných věcí a že o ně se stará už tak dost lidí, tedy i filmových tvůrců. Jsem rád, že mohu vymýšlet společně s autory a herci něco proti tomuto smutku. Dělat komedie je ovšem jeden velký risk. Nevíte, zda se diváci budou bavit.“
Čtyřnohé štěkající hvězdy
Již staří filmaři věděli, že diváky pobaví a zároveň dojmou scény s roztomilými a přítulnými pejsky nebo se zdatnými a statečnými hafany, kteří pomáhají svým pánům v nouzi nejvyšší. Diváci se zatajeným dechem sledovali odvážné kousky klasika v tomto oboru, hollywoodského vlčáka Rin Tin Tina, a smáli se povedeným kouskům Scrapa, bílého voříška s černou skvrnou přes levé oko, který věrně doprovázel Chaplinova tuláka Charlieho ve filmu Psí život. Při pohledu do odhodlaných či veselých očí čtyřnohých hvězd si nejeden divák povzdechl: Opravdu, jen promluvit…
Úžasní predátoři rostlinné říše
Kdo z vás si myslí, že botanici mají nudnou práci a že ve světě rostlin se neděje nic úžasného, je na omylu! Právě rostliny nás umí svým chováním pořádně překvapit. Zdaleka nejsou němé a nehybné. Mnohé umí pohotově reagovat na své okolí, bránit se, spolupracovat se zvířaty a také požírat svou kořist.