DonT Stop a seriál Borgiové
Evropská komise sice rozhodla, že daňové vratky filmařům nejsou podpora soukromého podnikání, ale podpora průmyslu obecně, nicméně u nás je oproti Maďarsku a Německu tradičně minimální. A přece se točí! Dnes se podíváme na retro film o punkové kapele v totalitním Československu nebo výpravný historický seriál Borgiové.
Jsem nesmírně rád, že se rozhodl jako režisér celovečerně debutovat Richard Řeřicha, protože jestli se o někom dá říct, že je mnoho povolaných a málo vyvolených, tak on patří bezpečně do druhé jmenované kategorie. Pan Řeřicha natočil přes 200 reklam a videoklipů, byl dvakrát nominován na Českého lva za kameru k Samotářům a Grandhotelu a stál i za jednou z kamer světového hitu Parfém: Příběh vraha Toma Tykwera. Mimochodem část postprodukce byla zadána i do Prahy. Řeřichovy klipy Island Sun a November 2nd pro českou hudební skupinu Clou hrála i celoevropská mutace MTV v hlavním vysílacím čase, a to se v naší kotlině podařilo jen párkrát.
Řeřicha svůj film pojmenoval DonT Stop a kromě režie je rovněž autorem scénáře. Příběh snímku sleduje skupinu kluků, kteří si v roce 1983 založí v Československu punkovou kapelu. Řeřicha kráčí ve šlépějích úspěšného filmu Ondřeje Trojana Občanský průkaz a hlavní role obsadil zajímavě vybranou pěticí mladých neokoukaných kluků a dvou půvabných dívek vybraných z ročníků 1988–1992. V rolích rodičů pak uvidíme Kláru Trojanovou, která hrála osudovou lásku Milana Šteindlera ve filmu Vrať se do hrobu nebo, mírně řečeno, vyšinutou matku v gangsterské komedii Jedna ruka netleská, kde pronesla neuvěřitelnou hlášku: ,,Mně se málem oběsil syn a ty mi řekneš, abych si koupila televizi?“, Jiřího Štrébla z pražského divadla Komedie, který hrál třeba v Poutech Radima Špačka nebo Stanislavu Jachnickou, jež je známá především z dabingu. Svůj hlas propůjčila Phoebe z kultovního seriálu Přátelé.
Film vzniká v koprodukci Česka a Slovenska, získal granty obou zemí a podpořila ho i řada pražských produkčních firem včetně jedné kabelové televize. Film se nachází v postprodukční fázi a tvůrci by rádi stihli ohlášenou premiéru stanovenou na 14. června letošního roku.
Praha se změnila v renesanční Itálii ovládanou klanem Borgiů
Pokud jste si oblíbili historické ságy Řím nebo Tudorovci a obdivovali dokonale provedenou výpravu, chytlavý příběh a opravdové hvězdy v hlavních rolích, tak vězte, že naši filmaři v Praze postavili nádhernou lokaci renesančního náměstí a natáčelo se i v řadě dobových pražských paláců. Autorem seriálu Borgiové o slavném rozvětveném klanu v renesanční Itálii, který uchvátil moc ve státě naprosto příšerným způsobem, je trojnásobný držitel televizní Emmy Tom Fontana, který film obsadil pestrou mezinárodní hereckou směsicí. Fontana všechny své scénáře a divadelní hry píše rukou a dokonce nevlastní ani počítač. Jedním dechem je třeba dodat, že v Americe patří mezi velmi kontroverzní osobnosti, protože neváhá hovořit plnými ústy i o nejvážnějších tématech. Rozpočet nejdražšího evropského seriálu všech dob byl 660 milionů korun.
Hlavní postavu Rodriga Borgiu ztvárnil válečný veterán z Vietnamu a vysloužilý člen amerických mariňáků John Doman. V seriálu uvidíte i řadu českých herců, nechybí tradičně jazykově skvěle vybavený Miroslav Táborský, Jiří Mádl, Matěj Stropnický nebo krásná diva Tereza Voříšková.
Pro maximální věrohodnost se mezi nuzáky v komparsu objevila i pestrá směsice pražských bezdomovců, která zahraniční filmaře při jedné akční scéně naprosto šokovala. Na podlaze totiž zůstaly doslova rozprsknuté melouny, které se tam dostaly díky nárazu vozu do stánku s ovocem, a oni je začali po skončení scény okamžitě pojídat. Režisér epizody na ně jen ukázal prstem a řekl: ,,Co je to za lidi, co mi tady žerou ze země rekvizity?“ Pro zajímavost: mezi světovými režiséry proslul obsazováním bezdomovců Ridley Scott.
Jeden z režisérů seriálu je i Oliver Hirschbiegel, který natočil film Pád třetí říše, za který Německo získalo Oskara za nejlepší zahraniční film. Seriál Borgiové (Borgia) měl velké problémy s distribucí v USA, protože jedna velká kabelová společnost si natočila vlastní verzi tématu s Jeremy Ironsem, ale pražská verze se stala hitem v televizích ve Španělsku, Německu, Francii a Itálii. Doufejme, že se tedy 12 epizod tohoto výpravného historického spektáklu objeví i na českých televizích a potvrdí se kuloární informace o natáčení druhé série, byť to vypadá, že by se jí věnoval jiný autor.
FOTO: 2media.cz, imdb.com