Cesta k Vánoční hvězdě a Polski film
Dnes se podíváme na filmaři vyhledávaný hrad Pernštejn, kde natáčel oscarový norský režisér Nils Gaup pohádku pro děti Cesta k Vánoční hvězdě, a na třetí celovečerní film Marka Najbrta, který nazval velmi netypicky Polski film a který natáčel v českých a polských luzích a hájích.
Norský režisér Nils Gaup proměnil hrad Pernštejn ve Vánoční hvězdu
Možná si ještě pamatujete norský film Stopař z roku 1987, který byl nominovaný na Oscara za nejlepší zahraniční film. Tehdy třicetiletý režisér ještě netušil, že v současnosti bude natáčet svůj film v Čechách a v Hollywoodu budou připravovat za 45 milionů dolarů remake jeho dnes již respektované klasiky. Pohádku, kterou točil pro norské děti na filmaři mimořádně oblíbeném hradu Pernštejn, pojmenoval Cesta k Vánoční hvězdě a se svým početným štábem zde strávil k radosti tamější správy hradu více jak měsíc.
Hrad Pernštejn patří mezi nejoblíbenější lokality zahraničních filmových štábů a velkou úlohu měl třeba i v Čechách natáčeném hitu Wanted, ve kterém jsme u nás mohli přivítat kromě Jamese McAvoye a Morgana Freemana i herečku s českými kořeny Angelinu Jolie. A to není vtip, milí čtenáři! Její tatínek Jon Voight, který exceloval v legendárním Půlnočním kovboji a na polici má Oscara za skvělý film o Vietnamské válce Coming Home, se totiž skutečným jménem jmenuje Jan Vojtek a narodil se českým emigrantům v Yonkers v New Yorku v USA v roce 1938! Tuto informaci mám od svých přátel, kteří měli donedávna kavárnu na Melrose Place v Los Angeles a pan Voight k nim chodil na něco dobrého k zakousnutí.
Rozpočet pohádkového filmu Nilse Gaupa byl podle Aleny Dvořákové z agentury CzechTourism 104 milionů českých korun a na určitých plněních se podílela dokonce i naše republika. Jak je však zvykem, na výrobě se podílelo Ministerstvo pro místní rozvoj, skrze agenturu Czech Tourism, a nikoliv Ministerstvo kultury. „Filmem chceme nalákat do Česka turisty ze zahraničí, proto jsme se rozhodli připojit k propagačním aktivitám pohádky v Norsku. V případě této severské země hraje v náš prospěch i spotřební chování jejích obyvatel. Norové se totiž při výběru dovolené velmi inspirují seriály, filmy a televizními pořady o cestování," sdělil ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.
Doufejme, že pohádka vzbudí podobný zájem norských turistů jako dnes už legendární korejský seriál Milenci v Praze, který zvýšil v době televizní premiéry v Jižní Koreji počet turistů v Praze o celou desetinu a v obchodě v centru Prahy, kde jsem v té době působil, jsme museli Korejcům vysvětlovat, že sice prodáváme starožitné šperky, ale rozhodně nemůžeme garantovat, zda v nich nejsou náhodou zakletí duchové.
Marek Najbrt dotočil Polski film
Posledními dotáčkami studiových scén v Praze a Brně se před pár dny uzavřelo natáčení nového celovečerního filmu režiséra Marka Najbrta (Protektor, Mistři) Polski film. V ateliéru fotografa Marka Novotného, v ateliérech České televize a dekoraci brněnské soutěžní show AZ-kvíz dostaly obrazovou podobu mimo jiné první a závěrečná scéna filmu s Tomášem Matonohou, Josefem Poláškem, Pavlem Liškou a Markem Danielem. „Kruh se uzavřel. Po ose Vary – Praha – Brno – Beskydy – Krakow jsme se dostali zpátky do Brna a definitivně zakončili filmové dobrodružství s názvem Polski film. Usilovně stříháme, těšíme se na premiéru a společně s Liškou, Danielem, Matonohou a Poláškem přemýšlíme o pokračování jejich životního příběhu,“ řekl při dotočné na setkání s novináři režisér Marek Najbrt.
Polski film vznikl podle scénáře Roberta Geislera, Benjamina Tučka a Marka Najbrta v koprodukci domácí společnosti Negativ (Návrat idiota) a polské produkční společnosti OFF Production, za přispění Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie, ve spolupráci s kabelovou televizí HBO. Vedle stále populárnější čtveřice režisérem již zmíněných spolužáků z brněnské JAMU, kteří se společně sešli na plátně vůbec poprvé, v Polskem filmu hrají také populární polští herci Katarzyna Zawadzka a Krzysztof Czeczot. Ve filmu se objeví po delší době také česká filmová diva Jana Plodková, kterou si můžete pamatovat ze Svěrákových Vratných lahví, kde o ní snil Zdeněk Svěrák a neustále jí chtěl malovat čárky na břicho, nebo manželka Tomáše Matonohy a opora seriálu Ulice Lucie Benešová. Premiéra je ohlášena na letošní léto.
V příštím díle se podíváme na natáčení ambiciózního debutu Rudolfa Havlíka Zejtra napořád, který kromě naší republiky natáčel i v Asii!
FOTO: archiv autora, 2media