Film a video
Milena Dvorská - žena s velkýma očima a zajímavě vykrojenými rty
Narodila se 7. září 1938 v Prostějově. Původně měla být dětskou zdravotní sestrou. Při náhodném účinkování v jejím rodišti si jí všiml Jan Werich, a když připravoval s režisérem Bořivojem Zemanem filmovou pohádku Byl jednou jeden král, doporučil ji pro postavu nejmladší ze tří princezen – Marušky. Úspěch změnil celou životní dráhu Dvorské. Místo zdravotnické školy vystudovala DAMU a hned po absolutoriu v roce 1960 se stala členkou Divadla E. F. Buriana, kde hrála až do jeho zrušení v roce 1991 (s přestávkou v letech 1970-72, kdy působila u Otomara Krejči v Divadle Za branou).
Soutěž o filmy s Františkem Hanusem UKONČENA
Soutěžíme o set tří filmů na DVD, ve kterých hraje František Hanus! V sadě najdete filmy - Tenkrát o vánocích, Plavecký mariáš a Sobota. Znáte odpověď na jednoduchou soutěžní otázku? Zapojte se do soutěže!
Filmové novinky - září
Prázdniny skončily a my se opět hlásíme po dvouměsíční přestávce s dalšími novinkami. Tentokrát jsme si pro vás připravili filmy - Každá koruna dobrá a Pancho se žení. První je komedie Zbyňka Brynycha, ve které hrají Miloš Kopecký, Jiřina Šejbalová, Miroslav Horníček, Karel Höger a mnoho dalších hvězd. Druhý film je parodií na rodokapsové příběhy a režíroval ho Rudolf Hrušínský, který ve filmu také hraje. Více o filmech se dozvíte uvnitř článku.
František Hanus - hrál architekty, továrníky i prosté lidi
Narodil se 12. května 1916 ve Valašském Meziříčí v učitelské rodině. Po maturitě na reálném gymnáziu mělo následovat studium na lékařské fakultě, ale místo medicíny absolvoval v roce 1941 pražskou konzervatoř. Poté až do konce války působil v Divadle Anny Sedláčkové a v pražské Uranii. Po osvobození prošel v letech 1945-52 řadou pražských i mimopražských divadel jako herec, režisér a umělecký šéf (Divadlo 5. května, divadla v Karlových Varech a Teplicích, Hanácké divadlo v Přerově, Divadlo města Žižkova, Nové veseloherní divadlo, Divadlo státního filmu). V letech 1952-84 byl členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech. Byl představitelem mužných typů a charakterních postav, ale uplatňoval se i v komediálním repertoáru.
Jiří Šust – nejmladší filmový komponista
Není to vděčná práce, komponovat hudbu pro film. I když si je divák vědom toho, že by se v kině bez huby neobešel, nebere hudební složku při posuzování filmu téměř nikdy v úvahu a tím méně se stará o toho, kdo dal filmu jeho hudební náplň, byť to byla někdy jedna z nejsilnějších stránek filmového díla. Tím více pozornosti zaslouží, jestliže právě tato nejnevděčněji oceňovaná filmová hudba nachází v řadách českých hudebníků stále více pěstitelů, neboť už dávno nám není jedno, representuje-li náš film také vyspělou českou muzikálnost a hudební kulturu či nic.
Hmota ožila
Panáček jde, otáčí se a pokyne rukou. Za ním vyrůstá rázem ze země jeho dvojník. Jde stejně jako on. Ze země vyrůstají však už další a další panáčci. Všichni jsou stejní a stejně se pohybují. Je jich už celé náměstíčko. Oni však vyrůstají stále.
Když hraje čtyřnohá hvězda
Když se společnost Lucernafilm rozhodla natočiti filmovou veselohru „Neviděli jste Bobíka?“, ve které připadá jedna z hlavních úloh rozkošnému ostnosrstému teriérovi, neměl jistě žádný z produkčního štábu tušení o tom, jakou práci dá nalézti vhodného psího představitele. V pražských denních listech byl uveřejněn insert, hledající vhodného psa, a z opatrnosti byl ještě promítnut ve všech pražských kinech diapositiv, vybízející majitele podobných teriérů, aby poslali fotografie svých psů Lucernafilmu.
Zlato, samé zlato
Být oblečen pro úspěch, bohatství, moc a sex. To byly největší náměty 80. let. Americké seriály Dallas s rodinou Ewingů a Dynastie s s Krystle a její rivalkou Alexis jsou nejlepšími studijními objekty módy těchto let. Pro miliony žen na celém světě to byly módní ikony. A to i našich, i když se značným zpožděním. Pravé zlato bylo na jejích šíjích a zápěstích, zlatým lurexem se jim třpytily halenky i prádlo. Skutečnou živou ikonou přepychu, obalenou v kožešinách, klenotech a s módně natupírovanými zlatými vlasy se stala Ivana Trumpová.
Bedřich Karen - vždy kladl důraz na výrazný přednes a kulturu řeči
Narodil se jako Bedřich Fremmer 15. října 1887 v Plzni. V sextě opustil plzeňskou reálku a krátce byl v Praze žákem herce a režiséra Josefa Šmahy. V letech 1905-10 hrál u kočovných společností, poté jej Vendelín Budil angažoval do činohry Městského divadla v Plzni, kde se vypracoval ve vynikajícího představitele milovnických a hrdinských rolí.
Vladimír Řepa - rázovitý a drsný venkovan
Narodil se 8. listopadu 1900 v Praze. Jako nadšený ochotník odešel v sedmnácti letech k divadelní společnosti ředitelky Kolaříkové v Kladně. Po 1. světové válce vystřídal angažmá v divadlech v Bratislavě, Plzni, Českých Budějovicích a v pražské Uranii. V letech 1922-48 byl členem Vinohradského divadla. V roce 1948 přešel do činoherního souboru Národního divadla, kde potom hrál až do své předčasné smrti. Prošel snad všemi obory, ale především byl představitelem charakterních a komických rolí.