Film a video
Filmová fotoska
Nejkrásnější filmové fotografie dostává dnes redaktor filmového časopisu od Berlinfilmu s označením „Foto Borchmann“: tento znamenitý ateliérový fotograf nezapomíná, že hlavním znakem dobré filmové fotosky je pohyb, je život (na našem obrázku je Will Quadflieg ve filmu „Čarovné housle“).
„Co, co, co, občane!?“ Portrét Vladimíra Pucholta
Před několika lety jsem si poprvé pustil Černého Petra. Tehdy mi totiž uhranuly Formanovy filmy. Patriotisticky jsem zhlédnul nejprve jeho americké snímky a až poté československé. S jakoukoliv chronologií jsem se netrápil a jako první (z těch československých) jsem si pustil Černého Petra. Já byl po té přibližně hodině a půl doslova u vytržení, neboť jsem si uvědomil, že jsem nekoukal na Formanův film, ale na nenapodobitelný herecký výkon jakéhosi čupřinatého výrostka. Nechal jsem Formana Formanem a následující dny patřily jen Vladimíru Pucholtovi.
Soutěž o kolekci filmů s Dagmar Frýbortovou UKONČENA
Soutěžíme o set tří filmů na DVD, ve kterých hraje Dagmar Frýbortová! V sadě najdete filmy - Čtrnáctý u stolu, Poslední mohykán a Hostinec "U Kamenného stolu". Znáte odpověď na jednoduchou soutěžní otázku? Zapojte se do soutěže!
Potence
Lidská společnost, zvláště v pravěku a starověku, uplatňovala přirozené přírodní principy. Potence byla stejně důležitá u chovného dobytka jako u lidí. Ztrátou potence přicházel muž automaticky o vedoucí postavení v rodině a byl nahrazen mladším (dnešní představy o tom, jak si rodina cenila zkušeností starších, je romantickou fikcí spisovatelů).
Charlie Chaplin – tulák filmového plátna
„Čí očima hledí na život Charlie Chaplin?“ Tak se ptá ruský režisér Bisenstein, hledaje prameny ponorné řeky Chaplinovy geniální tvorby. A Chaplin sám odpovídá: Jsem tulákem filmového plátna, jsem tulákem života, jsem hledačem Modrého ptáka štěstí, mým inspiračním zdrojem je celý svět, nic lidského mi není cizí! Chodím a poznávám. – Chaplin jde a poznává. Seznamuje se s největšími duchy našeho století, je hostem králů a vlivných politiků, je přítelem legendárních rebelů, miláčkem krásných žen. Každé setkání zanechává stopy v jeho myšlenkách; jeho mozek registruje jako seismograf každý, i nejnepatrnější záchvěv, jimž je porušována rovnováha spravedlivého dění. Poznává státy a národ, poznává politické, hospodářské a sociální systémy – poznává člověka.
Dagmar Frýbortová - herečka a modelka
Narodila se 10. srpna 1925 v Praze. Vystudovala dramatické oddělení Státní konzervatoře tamtéž (1946) a po krátkém působení v Divadle Voskovce a Wericha (1946-47) se provdala za filmového architekta Štěpána Kopeckého a věnovala se rodině. V poválečných nových politických poměrech byl její otec uvězněn a Frýbortová nesměla natáčet ani pracovat jako modelka.
Hotel Jalta
Nedávno jsem četla v internetové diskusi otázku – „V jaké restauraci Jiřina Šejbalová učila Ivu Janžurovou jíst stehýnko kuřete ve filmu Světáci?“ Také vás to zajímá?
Soudy ulice po 2. světové válce
Poslední záchvěvy německého teroru mizí. Karty nahoře jsou již rozdány. Stalin si při jednáních o poválečném rozdělení Evropy vymohl, že Praha, a spolu s ní celá Československá republika, bude v područí Moskvy a ne Američanů. Píše se 9. květen 1945. Tímto dnem už patřila 2. světová válka v Evropě oficiálně ,,včerejšku“. Československu však mírové opojení nevydrží dlouho. Atmosféra poválečné Prahy je děsivá. Lidé jsou plni nenávisti. Toužili po pomstě. K tomu potřebovali obětní beránky. Na ráně jsou ti, co jsou nejvíc vidět. Jsou to známí a populární lidé, herci, filmoví pracovníci, umělci. Pomstychtivé davy se vydávají do ulic jako samozvaní soudcové. Obětí nenávistného lynče se stal Jan Sviták.
Herbert Lom v Praze
Setkali jsme se s Herbertem Lomem týden po jeho svatbě; do Prahy přijel, po prvé od roku 1938, jako novomanžel se svou paní, rodilou Švýcarkou. V českém předválečném filmu se mu nedostalo příležitosti; ta se mu naskytla teprve po příjezdu do Anglie v roce 1938. Zahrál významné role v řadě anglických filmů; u nás jsme jej viděli dosud jen jako psychiatra v Sedmi závojích, ale již tato role sama o sobě dodatečně dokazuje Lomovy herecké hodnoty.
Franta Černý, komik se srdcem na dlani
Je-li Jindřich Plachta nejvyšším českým hercem, je Franta Černý hercem nejtlustším: váží přes 100 kg a udržuje si tu váhu vytrvalou, zdravou chutí k jídlu. Tato tělesná váha není však na závadu jeho pohyblivosti: na jevišti i na plátně stává se Franta Černý gumovým, rtuťovitě živým mužíkem, jehož temperament strhuje všechno obecenstvo k zdravé veselosti.