Zlato, samé zlato
Být oblečen pro úspěch, bohatství, moc a sex. To byly největší náměty 80. let. Americké seriály Dallas s rodinou Ewingů a Dynastie s s Krystle a její rivalkou Alexis jsou nejlepšími studijními objekty módy těchto let. Pro miliony žen na celém světě to byly módní ikony. A to i našich, i když se značným zpožděním. Pravé zlato bylo na jejích šíjích a zápěstích, zlatým lurexem se jim třpytily halenky i prádlo. Skutečnou živou ikonou přepychu, obalenou v kožešinách, klenotech a s módně natupírovanými zlatými vlasy se stala Ivana Trumpová.
Začala léta bláznivé a divoké módy. Moderní bylo vydělávat peníze a mluvit o tom. Mohlo se bez zábran tonout v přepychu a nevnímat prohlubující se propast mezi bohatstvím a chudobou. Nosilo se ale všechno možné i nemožné. Spolu s diskem k nám přišla vlna aerobiku a s ním i nezapomenutelný prvek 80. let – legíny. Tzv. elasťáky povýšily a ženy je běžně nosily nejen na cvičení, ale i do práce. Návrhářka Vivienne Westwoodová kdysi demonstrovala ve svých růžových elasťácích s fíkovým listem proti propouštění pracovníků Muzea přírodních věd. Přepych střídal střízlivost, přeplácanost zase jednoduchost. Jakoby každý chtěl strhnout pozornost jen na sebe. Nosily se nejen legíny, ale také „mrkváče“ kalhoty nabrané v pase a zužující se ke kotníkům), „plísňáky“ (džíny, které vypadaly, jako by několik let ležely ve vlhkém sklepě), mohutně molitanem vycpaná ramena, kombinézy, výrazné pasky s velkými sponami, netopýří rukávy, to všechno byl hit..
FORMÁLNÍ MÓDA
Ve formální módě dominovala šedá barva a minimalistický styl. Šedé byly kostýmy úředníků, rovné tesilové kalhoty a sukně, saka i kabáty. Kostýmy s předimenzovanými rameny a krátkými sukněmi, turecké kalhoty a prádlové topy, zapínající se v rozkroku. Muži v zimě nosili „párkry“ – bundy polovojenského střihu s kapucí. K džínám se nosila velká bavlněná trika a vestičky. V našich zemích se šilo, pletlo, často z umělých látek a vláken. Hitem domácností byl i pletací stroj, na kterém se upletlo takřka vše, od plavek po večerní šaty. A k tomu stohy střihů z módních časopisů Burda, Žena a móda nebo Dana a Dorka, to byla nepřeberná studnice světových nápadů.
V Británii byli pro tehdejší léta typičtí „yuppies“ (young urban professionals) – bohatí mladí muži, kteří se rádi ukazovali a vystavovali na odiv svůj majetek a atletické tělo. Zkrátka prototypy mladých snobů. Usilovali o to, aby byli nenápadným způsobem mezi sobě rovnými nápadní. Mohli si dovolit kupovat obleky Armaniho a Versaceho, Gucciho boty, hodinky Rolex, pera Mont Blanc, auta Porsche se zabudovaným telefonem. Jejich kult skončil spolu s přepychem v roce 1987, kdy se zhroutila americká bursa.
Fenomén zvaný diskomóda
Světové žebříčky hitparád ovládlo disko. Zde platilo, že čím více blýskavého materiálu, tím lépe – třpytivé flitry se objevovaly všude na minisukních, tričkách, košilích i kostýmech. Doplňky byly často velmi objemné, zlaté či v neonových barvách. Nápadné a obří náušnice, náhrdelníky, řetězy kolem krků, náramky na rukách i na kotnících. Světové hudební scéně dominovala Madonna, ABBA, Qeen, Michael Jackson a naší české Kotvald, Hložek, David, Bartošová, Olympik, Zagorová aj. Ve filmu „Diskopříběh“ si můžeme všechno připomenout, skoro jako na módní přehlídce. A sbírala se „céčka“, písmenka tvary z různobarevné umělé hmoty, spojující se do různých řetězů. vliv na módu měla bezesporu hudba, která udávala i celkový životní styl. Hrálo se disko a rock. Hudební skupiny 80. let se zapsaly do hudební historie, a tak není divu, že se rockový styl odráží také v módě. Kůže a džínsovina se staly základními materiály pro ty, kdo vyznávali rockový styl. Objevil se model „skinny jeans“, které jsou natolik úzké, jak to postava dovolí. Charakteristické barvy džínsoviny byly tmavě i světle modrá a černá. Nosily se kožené kalhoty, riflové či kožené bundy i vesty a mohutné boty, ozdobné špendlíky, cvoky a nášivky.
Módní návrháři
Osmdesátá léta byl desetiletím módních návrhářů. Dříve se u nich oceňovala především tvořivost, ale teď to byl úspěšný marketing. Calvin Klein a Ralph Lauren se stali manažerovými velikány a dosahovali obrovských obratů. Jean Paul Gaultier a Vivienna Westwoodová nenáviděli jejich módní styl, stejně jako Armaniho či Donny Karanové. Styl pro mladé a úspěšné manažery. A tak začali protestovat bujarostí, barvami a hlavně výstřednostmi svých modelů. Gaultier dal Madonně špičatou podprsenku a mužům sukni. Westwoodová ženám skládací mini krinolínu a mužům perly na krk. Objevili se i další návrháři jako: Christian Lacroix, Giorgio Armani, Dolce&Gabbana, Gianni Versace, z Japonska přichází očistná lázeň módní scény západního světa v podobě Issey Miyake a Rei Kawakuboové. Jejich zásadou je odříkání a destrukce, oděvy jsou pytlovité a nadměrně velké. Tělo úmyslně zahalují, než aby ho ukazovaly. Tak to tu ještě nebylo. Oblečení je funkční, a přitom šokující.
Supermodelky
Tak jako dřív ovlivňovaly módu a líčení filmové hvězdy, v této době dosáhly postavení hvězd supermodelky. Ty se staly nedostižnými vzory pro mladé dívky. Supermodelky si začaly užívat postavení bohyně a předvádět drahé toalety a líčení na večírcích slavných. Za jejich nalíčenými tvářemi bledlo všechno – předměty, které v reklamě propagovaly, dámy společenské elity a hlavně tváře hvězdných hereček. Vládl slavný triumvirát modelek – Linda Evangelista, Naomi Campbellová a Christy Turlingtonová. Ale také Claudia Schifferová a Cindy Crawfordová. „Za méně než 10 000 dolarů se Christy a já přece ani neprobudíme“ byl známý výrok Lindy na konci 80. let. Majetek těch nejslavnějších byl často stomilionový, byly právě oním symbolem bohatství, moci, slávy a sexu. Každý muž s nimi chtěl spát a každá žena vypadat jako ony. Ještě v 70. letech se samy líčily a česaly, nyní už byly obklopeny týmem vizážistů, kadeřníků a stylistů. V úpravě vlasů a v líčení platilo pravidlo čím víc, tím líp. Základem byl natupírovaný účes, trvalá, často doplněna látkovou čelenkou. V líčení pak prim hrála tmavá rtěnka, výrazně barevné oční stíny, černé linky a zvýrazněné tváře.
Konec „osmdesátek“?
Kdepak. Každý módní styl se časem vrací. I my zase nosíme turecké kalhoty, legíny, mrkvové kalhoty, neonové barvy látek i doplňků. Objevují se vycpávky a tzv. šůsky u kostýmkových kabátků. Například ikona současné světové módy Victoria Beckhamová si velmi oblíbila koženou bundu s extrémními rameny. Dokonce je k vidění i v podobné kombinéze, jako měla Blažena ve filmu „Slunce, seno, jahody“. Hlavně, že alespoň ty materiály jsou už jiné!