Film a video
Soutěž o novinkové tituly UKONČENA
Soutěžíme o set dvou filmů na DVD, ve které jsou novinkou měsíce září! V sadě najdete filmy - Každá koruna dobrá a Pancho se žení. Znáte odpověď na jednoduchou soutěžní otázku? Zapojte se do soutěže!
Ráj labužníků a sportovců: vila Vlasty Buriana
Pražské Dejvice, především jejich vilová část, se během první republiky staly prestižní rezidenční čtvrtí. Jejich urbanismus vycházející z ideálů anglického hnutí zahradních měst zajišťoval svým obyvatelům klidné útočiště v zeleni a výhodné umístění nové čtvrti nedaleko historického centra jim, zejména s rozvojem automobilismu, umožňovalo účast na živém dění pražského kulturního a společenského života. Právě zde se rozhodl vystavět svou vilu přední český komik Vlasta Burian.
Tajemství šperku Anny Rakouské
Ten příběh známe díky Alexandru Dumasovi st. všichni. Ve svém legendárním mnohokrát zfilmovaném díle Tři mušketýři popisuje zakázanou lásku královny Anny Rakouské a vévody z Buckinghamu. Smyšlený příběh ale zcela neodpovídá skutečnosti…
Dárkové kolekce
A je to tady! Další dárkové kolekce jsou na světě. Společnost Filmexport Home Video si pro fanoušky českých filmů připravila čtyři nové sady - Hanu Vítovou, Zitu Kabátovou, České detektivky a Husity. Cena za 4 diskový komplet je 299 Kč a jsou k dostání v kamenných prodejnách i na stránkách www.filmexport.cz, tak neváhejte, může to být skvělý dárek pro vaše blízké!
Návštěvou u Karla Zemana …
Přepadli jsme jej v Gottwaldovských atelierech, stulených nahoře v kopcích na Kudlově. Spínal ruce v žertovném gestu nad tím, kolik zájmu je od benátského festivalu o práci gottwaldovských: „Nedej bože, abychom vyhráli tu Velkou cenu každý rok! Za celý rok sem dříve nepřišlo tolik návštěv, jako nyní třeba za týden. A to víte, na naši piplavou práci je potřeba klidu …“
Zdenek Sirový: Nože a smutky, hrozby a výstřely, cesty a baroni
Již několik let se čas od času setkávám s tím, že Smuteční slavnost natočil Zdeněk Sirový nebo že Černé barony převedl na filmové plátno Zdenek Syrový. V nejhorších případech tyto filmy točil Zdeněk Syrový. Není to ale ani Zdeněk, ani Syrový, je to Zdenek Sirový. Pozornějšímu čtenáři tyto drobné nuance neuniknou, a byť nejsou přímo matoucí, netřeba si na ně zvykat. Naopak! A možná, že tento článek alespoň o píď eliminuje tendence přejmenovávat tak významnou osobnost, jakou Zdenek Sirový byl.
Tajemná a zapomenutá Greta Garbo
Malá Greta jí poslední zbytky chleba. Denní příděl na osobu je pouhopouhých 200 gramů. První světová válka se dostala i do Švédska, kde si na svých obyvatelích vybírá těžkou daň – chudobu. Gretin otec je nemocný a rodině se s třemi dětmi žije velmi těžce.
Muzejní noc a 1. narozeniny v MUZEU KARLA ZEMANA
Vážení přátelé Muzea Karla Zemana, zasíláme vám další dobré zprávy! Muzeum Karla Zemana se s hrdostí připojuje k prestižním pražským muzeím a otevírá své brány v sobotu 14. září ve večerních hodinách v rámci tradiční akce Muzejní noc. Návštěvníky kromě zpřístupnění atraktivní expozice muzea v netradičních hodinách čeká slavnostní nasvícení areálu, noční plavby lodí ElektroNemo (do 22:00), křížovky a kvízy, ukázky workshopů animace a trikového filmu i promítání Zemanových filmů.
Amadeus: O filmu, Státní bezpečnosti, jídle a překvapování
„Pastva pro oči a uši.“, „Poučný, dojemný a prostý zároveň.“, „Oplývající představivostí, komplexitou a vznešeným uměním.“, „Nejlepší film roku.“ Od premiéry filmu Amadeus Miloše Formana uplynulo již dvacet devět let, a přesto mívají dnešní diváci stejné pocity jako tehdejší recenzenti. 25. března 1985 si tvůrci odnášeli z 57. ročníku Cen akademie celkem osm Oscarů. Snímek byl vůbec nominován celkem na padesát čtyři ocenění napříč všemi možnými kategoriemi a úspěch v podobě výhry slavil v jednačtyřiceti případech. Miloš Forman byl jako režisér na výsluní a mnohým členům filmového štábu se otvíraly nové dveře. Jenže co předcházelo těmto šťastným momentům? Tomu čtení vychvalujících recenzí, přebírání ocenění a dávání děkovných proslovů? Práce, dřina, stres, obavy a zase práce.
Hygiena ve středověku
Písemné doklady o životě starověkých civilizací, ať již v Mezopotámii nebo v Egyptě, vypovídají o vysoké úrovni péče o vlastní tělo. Je tak trochu paradoxem, že tam, kde se lidé ve starověku pravidelně myli, znali lázně, masáže a kosmetiku, je dnes úroveň hygieny mnohem nižší, než byla před pěti tisíci lety.