Film a video
Helena Bušová - k filmu ji přivedl Vladislav Vančura
Vlastním jménem Buschová, narodila se 21. října 1914 v Praze. Byla herečkou holešovického Lidového divadla Uranie, především ale hrála v Nového a Burianově divadle. K filmu, ve kterém vytvořila na čtyři desítky rolí (někdy v titulcích uváděna pod vlastním jménem), ji přivedl v roce 1932 Vladislav Vančura, který ji obsadil ve svém a Innemannově filmu Před maturitou do role jedné ze studentek. O dva roky později už zazářila v roli Marty po boku Voskovce a Wericha ve veselohře Hej rup! režiséra Friče.
Rudolf Hrušínský st. - na jevišti vystupoval již od dětství
Vlastním jménem Rudolf Böhm se narodil 17. října 1920 v Novém Etinku (nyní Nová Včelnice u Jindřichova Hradce). Pocházel ze starého divadelnického rodu, jehož kořeny sahají až k Tylovi. Oba jeho rodiče byli herci a on sám vystupoval na jevišti již od dětství. V letech 1936-39 navštěvoval Hereckou školu E. F. Buriana a brzy se stal platným členem jeho hereckého souboru. Za okupace krátce působil u cestující divadelní společnosti Budínského-Červíčka, s níž ho pojily rodinné vztahy. Jeho herecké zrání je spojeno s Městskými divadly pražskými, v nichž s výjimkou krátkého filmového intermezza působil až do roku 1960, kdy byl angažován Otomarem Krejčou pro činohru Národního divadla.
Soutěž o CD Jan Werich a Miroslav Horníček na Kampě UKONČENA
Hlásíme se opět s další skvělou soutěží. Hrajeme o CD Jan Werich a Miroslav Horníček na Kampě. Toto dvoudiskové album obsahuje šest setkání J. Wericha s M. Horníčkem, které vysílil Československý rohlas v premiéře na jaře roku 1966. Toto jedinečné CD můžete získat zcela zdarma. Stačí znát odpověď na naši soutěžní otázku a mít trochu toho štěstí. Ze správných odpovědí vylosujeme 3 z vás, kteří CD obdrží. Sponzorem soutěže je vydavatelství Radioservis.
Václav Krška a jeho filmy: Řeky, životopisy a další
Václav Krška se narodil 7. října 1900 v Písku. Pojmenován po otci ovšem ve třinácti letech částečně osiřel. Rok po smrti otce se jeho matka provdala za vlastníka mlýna nacházejícího se nedaleko obce Heřmaň. Toto místo Kršku výrazně ovlivnilo. Od dětství zbožňoval divadlo, zejména to loutkové. Jak ale dospíval, začal navštěvovat představení ochotnických divadelních spolků. Taková záliba vedla Kršku k tomu, aby v roce 1920 založil v Heřmani Kroužek divadelních ochotníků Heyduk. Prvním představením, které ochotníci sehráli, byl Loupežník Karla Čapka. Kroužek fungoval po dlouhá léta. Jedním z jeho umělecky vrcholných momentů byla inscenace Král Oidipus s Eduardem Kohoutem v hlavní roli. Její představení proběhlo v roce 1936 a tehdy byl Eduard Kohout již ostříleným hercem a stálicí hereckého ansámblu Národního divadla, tudíž pro Heřmaň to byl významný okamžik.
Karel Steklý - scénárista a režisér
Narodil se 9. října 1903 v Praze. Po středoškolských studiích odešel jako herec k divadlu a působil u různých společností. Jako inspicient v Osvobozeném divadle (1928-1938) si např. zahrál epizodní roli v Honzlově komedii Pudr a benzin (1931).
Líčení ve starověku
Líčení, jak ho definoval satirický román, tedy proces „namalování si tváře na přední stranu hlavy“, je skutečně staré jako lidstvo samo. I když důvody, proč se lidé kdysi líčili, byly jiné než dnes. Líčení mělo především praktický význam. Při lovu si pravěcí lovci pokrývali obličej barvami, ať již proto, aby se mohli při stopování zvěře lépe ukrýt v podrostech, nebo aby si naklonili mocné božské síly přírody. Od nejstarších časů patřila k magickým barvám při líčení červená (obvykle různé okrové hlinky). Líčení tedy původně sloužilo k maskování a jako náboženský rituál, i když nelze vyloučit, že i pravěké ženy byly marnivé a líčily se proto, aby se líbily mužům. Lze tak soudit podle pozorování přírodních národů v tropických krajích, které téměř neznají oděvy. Parádivé ženy chodí sice prakticky nahé, ale svědomitě nalíčené.
A jak retribuce zasáhly osudy hvězd?
V rámci očisty národa vláda neopomněla ani na oblast kultury. Za účelem vymýcení aktivních spolupracovníků s okupanty přislíbila důkladnou očistu v oblasti žurnalistiky, rozhlasu a filmu. Právním nástrojem se stal dekret číslo 50 o opatřeních v oblasti filmu, který vstoupil v platnost 28. srpna 1945, čímž došlo k zestátnění československého filmu.
Filmové tipy - říjen
Desátý měsíc tohoto roku je opět pestrý na nová DVD. Tentokrát jsme si pro vás připravili filmy - Kuřata na cestách, Modrý závoj a Bomba. První vypráví příběh o dětech, které se rozhodnout chovat malá kuřátka, druhý film vás přesvědčí o tom, jak jsou cesty lásky nevyzpytatelné a třetí film se zaměřuje na dramatickou situaci, kdy dělníci na staveništi naleznou nevybuchlou leteckou bombu. Více o filmech se dozvíte uvnitř článku.
Základní instinkt devadesátých let
Stejnojmenný film se stal záhy po svém promítání v roce 1992 kultovním, ale s módou to tak jednoduché nebylo. Sharon Stone a Michael Douglas, se nechali přesvědčit k lecjakým scénám, móda té doby však byla tvrdohlavá, lehce ovlivnitelná a permanentně se rozmýšlela, kam se přiklonit. Velkou roli sehrála celá řada idolů, které byly tak výrazné, že snad právě ženský instinkt módě opět vrátil přirozenost a půvab.
Retribuce aneb Jak se soudilo po 2. světové válce
Byli vítězové a byli pražení. Byli soudci a byli souzení. Byla chvíle, kdy soudila ulice viz. tento článek. Jak ale probíhalo soudcovství přenesené z ulice do soudních síní? Už za války bylo jasné, že země okupované nacistickým Německem, budou chtít přísně potrestat osoby, které spolupracovaly s okupačním režimem. Na nutnosti stíhání a následném potrestání odpovědných viníků se zástupci vlád okupovaných zemí dohodli ještě v průběhu války, a to v lednu 1942 v Londýně.