Co jste možná nevěděli
Filmové profese – filmová výprava
U každého amerického filmu vídáme v titulcích production designer a obvykle se u toho ozve dramatickým hlasem výprava. Tato poněkud nešťastná praxe sice už z dabingu téměř vymizela, nicméně co vlastně znamená ve filmové hantýrce, když se řekne výprava?
Karel Höger - Šlechtic mezi herci
Čtvrtého května tohoto roku uplynulo 35 let od úmrtí jednoho z nejlepších domácích herců Karla Högera a k tomuto jubileu bychom s vámi rádi sdíleli i něco navíc, co jste možná nevěděli. Karel Höger se narodil 17. června 1909 v Brně, jako třinácté dítě Františka a Marie Högerových. Již od puberty působil v ochotnickém spolku, zatímco se připravoval na seriózní dráhu učitele. Nezapomínejme, že byla jiná doba a býti učitelem mělo určitou společenskou prestiž. Karel Höger se tak učil svou první roli – důstojného učitele a zvládl ji natolik bravurně, že spousta lidí si ho postavila na piedestal ideálu.
Pražský rodák světového formátu Peter Zeitlinger
Minulý rok byl v kinech uveden 3D dokument Wernera Herzoga Jeskyně zapomenutých snů a oproti dokumentům pro obří plátna kin IMAX na ohromné kamery byl natáčený v extrémních podmínkách v jeskyni, kde byla tma, stísněný prostor a zákaz svícení filmovými světly. Když jsem se dozvěděl, že tento husarský kousek má na svědomí rodák z Prahy Peter Zeitlinger, věděl jsem, že toho ,,šílence“ musím poznat osobně.
Polozapomenutá legenda Zdeněk Liška
Co se vám vybaví při přečtení jména Zdeněk Liška? Pokud se podíváte na fotografii, tak vám asi také moc nepomohu. Nicméně když prozradím, že je autorem hudby k Marketě Lazarové, Spalovači mrtvol, většině filmů Karla Zemana nebo seriálu Hříšní lidé města pražského, už jistě víte. Lepšího skladatele filmové hudby tato země nikdy světu dosud nenabídla. Zřejmě neexistuje plodnější skladatel domácí filmové hudby než Zdeněk Liška, a přesto o něm víme zoufale málo. Za svůj život dal jen jeden rozhovor, a to ještě do slovenského magazínu Film a divadlo z roku 1974, který se panu novináři navíc příliš nepovedl.
Kamera! Svlékat!
„Svlékněte se, Heleno!“ řekne přiškrceným hlasem Ludvík Jahn alias Josef Somr rozhlasové redaktorce představované Janou Dítětovou. Scéna je z filmového přepisu Kunderova románu Žert a neodehrává se v rozhlasovém studiu, nýbrž v malé garsonce, kterou si hlavní hrdina půjčil od přítele. Naše herečky se nestydí. A nemají proč, jak jistě potvrdí vděčné publikum, zvláště jeho mužská část. Jestliže je květen nazýván měsícem lásky, připomeňme si některé scény z českých filmů, v nichž se pohybují vnadné herečky, jimž chybí podstatná část kostýmu, někdy dokonce celý.
Čtyři tvrdé sezóny v životě Rudolfa Hrušínského
O málokterém českém herci toho bylo napsáno tolik, jako o Rudolfu Hrušínském. Jiří Menzel mu věnoval dokonce působivou desetiminutovou poctu v mezinárodním projektu Dalších deset minut 2 z roku 2002. Dnes se ale zaměříme na čtyři nejdramatičtější roky v Hrušínského kariéře, o kterých se všeobecně příliš neví.
Jak to bylo doopravdy s domnělým nebožtíkem
Zřejmě nebude příliš mnoho lidí, kteří nikdy neviděli český film Kulový blesk, ale víte, jak to bylo doopravdy s domnělým nebožtíkem během velkého stěhování, jež je klíčovým motivem filmu? Je to pár let zpátky, co jsme si s mým kamarádem vyprávěli zajímavé příběhy ze zákulisí českého filmu a vzhledem k tomu, že jeho dobří známí byli nebo ještě jsou takové osobnosti českého filmu jako Zdeněk Podskalský, Jiřina Jirásková nebo Miloš Kopecký, bylo témat k hovoru vždy více než dost.
Filmové profese – kostýmy
Filmové kostýmy jsou obecně možná trochu podceňovaným fenoménem a přitom se spousta lidí může ztotožnit se svým oblíbeným hrdinou právě nošením jeho kostýmu. V mém šatníku najdete pletený pruhovaný svetr Freddyho Kruegera a přesto nehoním dospívající děti v Elm Street. A jak takové kostýmy vlastně vznikají?
Nesmrtelný Josef Kemr
Zadal jsem si do vyhledávače jméno Josefa Kemra. Na prvních místech mi vyjela neuvěřitelná snůška bulvárních pomluv a pochybných informací. Na jedné straně to svědčí o tom, že i šestnáct let po mistrově smrti stále zůstává v kolektivní paměti národa a hlavně, že ho neopouští aura nezařaditelné výjimečné osobnosti.
Filmové profese - hudba
Spousta lidí vnímá hudbu ve filmu pouze jako kulisu a myslí si, že si občas jen tak někdo sedne a napíše do počítače pár not, popřípadě sestaví kompilaci svých oblíbených hitů. Proces hudby ve filmu je podstatně komplikovanější.