FILMOVÉ MENU PRO GURMÁNY

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno sobota 14. červen 2014 1:00 Napsal Mgr. Stanislav Bensch

MFF Karlovy VaryDo zahájení 49. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zbývá necelý měsíc a tak je menu pro filmové gurmány dnes již odtajněno a připraveno. Devítidenní filmový maratón bude zahájen v pátek 4. července večer ve Velkém sále hotelu Termal a tamtéž ukončen slavnostním vyhlášením cen v sobotu 12. července. A nač se tedy můžeme těšit?

 

Zahajovací večer bude patřit americkému snímku I Origins. Mezinárodní premiéru tohoto filmu oceněného v Sundance uvede osobně představitel hlavní role a jedna z budoucích hvězd Hollywoodu Michael Pitt (před devíti lety ve Varech uvedl film Guse Van Santa Poslední dny, z jeho filmografie např. Vzorec pro vraždu, Snílci, Vesnice, Opilí slávou či Hedvábná stezka), dále režisér Mike Cahill a herečka Astrid Berges-Frisbeyová (mořská panna z velkofilmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna). V dalších dnech se potom bude pozornost ubírat na čtyři soutěžní sekce, vedle kterých odstartuje také už tradičně bohatý mimosoutěžní program.

Hlavní festivalová soutěž letos nabídne dvanáct titulů, z toho hned sedm světových a pět mezinárodních premiér. Mezi nimi budou uvedeny dva české filmy a vůbec poprvé snímek animovaný. Netrpělivě očekávaný režijní debut divadelníka a herce Miroslava Krobota se jmenuje Díra u Hanušovic a půjde o lakonické vesnické drama s prvky černé komedie. Další náš příspěvek, komorně laděné drama o státem organizovaném dopingu a především o snaze zachovat si lidskou důstojnost v totalitních 80. letech, natočila v česko-slovensko-německé koprodukci pod názvem Fair Play scenáristka a režisérka Andrea Sedláčková.  Autorkou historicky prvního animovaného snímku v soutěži karlovarského MFF je v New Yorku usazená lotyšská režisérka Signe Baumaneová, která ve svém „veselém filmu o depresi“ Šutry v kapsách vypráví s obdivuhodnou odvahou a humorem o psychické chorobě sužující její rodinu po desítky let. Zároveň  jeho prostřednictvím nabízí divákům neobvyklý exkurs do historie Lotyšska první poloviny 20. století. V soutěži se dále objeví např. filmy z Francie, Ruska, USA, ale také z Islandu či  Mexika.

Soutěž Na východ od Západu, která představuje první a druhé celovečerní filmy ze střední a východní Evropy, Balkánu, Turecka a zemí bývalého Sovětského svazu, uvede rovněž dvanáct snímků, převážně ve světové premiéře. České želízko tu bude patřit modernímu městskému dramatu režisérky Jitky Rudolfové Rozkoš, ve kterém podává nepřehlédnutelný herecký výkon Jana Plodková.

V soutěži dokumentů nás zastoupí režisérka Jana Ševčíková snímkem Opři žebřík o nebe, portrétem obětavého faráře z jedné slovenské obce pod Tatrami, který se odhodlaně stará o více než dvě stě lidí v nouzi. Její dokument je ale i obecnějším zamyšlením nad komplikovanými osudy alkoholiků, feťáků a sociálně vyloučených lidí vůbec i elegantní úvahou o milosrdenství a podobách víry. Druhým naším soutěžním příspěvkem bude snímek Martina Duška K oblakům vzhlížíme, jenž ve svém netradičním portrétu sleduje všední dny ve vyprázdněném životě jednoho Čecha, kterému se jeho vůz stal nejlepším přítelem. Oba dokumenty budou uvedeny rovněž ve světové premiéře.

Poslední ze soutěžních sekci – Fórum nezávislých – zahájí barmsko-český snímek Mnich (režie Maw Naing Aung), odehrávající se v jedinečném prostředí barmského kláštera. Režisér Tomáš Pavlíček přispěje do této soutěžní sekce originálně herecky obsazeným tragikomickým snímkem Parádně pokecal.

Pro „fajnšmekry“ je už podruhé připravena sekce Imagina, jejímž cílem je poukázat na nová díla zavedených pokušitelů filmových hranic i nováčků v této oblasti. Tato nová sekce je věnovaná snímkům, které narušují konvence narativní i stylistické.

Festivalové Pocty budou tentokrát přináležet italskému klasikovi režiséru Eliovi Petrimu, dále nejuznávanějšímu indickému filmaři současnosti - režiséru, scenáristovi a producentovi Anuragu Kashyapovi, ale také Angličanu Benu Riversovi, jehož rozsáhlá tvorba stírá hranice mezi dokumentárním filmem a hodně osobitým podobenstvím. Ani letos nebudou chybět oblíbené Půlnoční filmy, retrospektivní Návraty k pramenům, Dny kritiků Variety či vybrané nejnovější české filmy. A podobně jako v předchozích ročnících i pro letošek  jsou připraveny delikatesy z prestižních světových festivalů v Benátkách, Berlíně, Cannes, Sundance a dalších.

Novinkou bude netradiční premiérový průběh závěrečného večera. Ve spolupráci s distribuční společností Aerofilms a Českou televizí je připraven originální projekt, jehož cílem je otevřít slavnostní zakončení festivalu ještě většímu počtu diváků. Zakončovací ceremoniál a závěrečný snímek karlovarského MFF budete mít totiž příležitost zhlédnout ve vybraných kinech v přímém přenosu z Velkého sálu hotelu Thermal. Vůbec poprvé v historii tak budou moci být diváci v kinech po celé ČR účastníky festivalového programu souběžně s jeho hosty. Festival zakončí divácký hit z canneské soutěže, argentinsko-španělská černá komedie Divoké historky (Wild Tales) z produkce Pedra a Agostína Almodóvarových. Ta je mozaikou šesti samostatných příběhů, které spojuje téma pomsty. Jejich hrdinové se potkávají za často nepravděpodobných situací, které potom ústí do překvapivých zápletek a ještě překvapivějších konců.

Jako vždy budete mít vedle festivalových filmů možnost vybrat si a navštívit některou z mnoha doprovodných kulturních akcí.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. FILMOVÉ MENU PRO GURMÁNY. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free