Ohlédnutí za 51. ročníkem MFF Karlovy Vary
Jedenapadesátý ročník MFF Karlovy Vary (1. až 9. července 2016) zahájila světová premiéra válečného thrillleru o atentátu na Reinharda Heydricha Anthropoid. V koprodukci Velké Británie, Francie a Česka ho natočil věhlasný britský režisér, scenárista a kameraman Sean Ellis. Slavnostní mimosoutěžní uvedení tohoto netrpělivě očekávaného titulu proběhlo hned ve čtyřech sálech festivalového paláce Thermal. V početné delegaci k filmu se představili režisér Sean Ellis, producenti Pete Shilaimon, Mickey Liddell a David Ondříček a z hvězdného obsazení nechyběli Jamie Dornan, představitel Jana Kubiše, Toby Jones, Marcin Dorociński a z našich protagonistů Aňa Gaislerová, Alena Mihulová a Václav Neužil. Snímek (pro mnohé z nás kontroverzní) tu provázel enormní divácký zájem. Anthropoid bude mít v srpnu premiéru v USA, termín jeho uvedení u nás zatím není znám.
Stejnou měrou - po tuctu titulů - byly zastoupeny filmy v Hlavní soutěži, v soutěži Na východ od Západu i v soutěži dokumentárních snímků. Ta nejvýznamnější, Velká cena – Křištálový glóbus (a 25 000 USD), letos připadla Maďarům za ve světové premiéře uvedený snímek Rodinné štěstí. Pod vítězným titulem je jako režisér, scenárista a zároveň jeden z hlavních hereckých představitelů podepsán Szabolcs Hajdu, tvůrce oceňovaných dramat Bílé dlaně či Bibliothèque Pascal. Tentokrát festivalovým divákům nabídl komorní, témeř bergmanovskou studii dvou rodin, které okolnosti svedou k dočasnému společnému sdílení jednoho prostoru. Vztahové drama ze současnosti o rodině, dětech a příbuzných, odehrávající se v jednom (zde přímo v režisérově) bytě během několika hodin, vyniká dokonalým vykreslením povah a režisér do něho kromě vlastní osoby obsadil i svou ženu, syna i nejlepšího přítele. Hajdu své na první zhlédnutí nenápadné Rodinné štěstí ve Varech proměnil doslova v rodinné stříbro, když si vedle Křištálového glóbu odvezl i cenu za nejlepší herecký výkon.
Druhé nejvyšší ocenění z Hlavní soutěže – Zvláštní cenu poroty – získala Zoologie, natočená v koprodukci Ruska, Francie a Německa. Jeho tvůrci, dnes osmadvacetiletému Ivanu I. Tverdovskému, přálo ve Varech štěstí už podruhé. Jeho celovečerní hraný debut Nápravná třída tu zvítězil v soutěži Na východ od Západu na 49. MFF. Zoologie vypráví o osamělosti, jinakosti, strachu i odvaze se odlišovat a jeho současnou hrdinkou je osamělá zaměstnankyně zoologické zahrady, která jednoho dne zjistí, že jí narostl ocas. Cenu za režii získal film Noční život (koprodukce Slovinsko, Makedonie, Bosna a Hercegovina), který natočil slovinský režisér a scenárista Damjan Kozole. Současné drama, v němž se dobře situovanému manželskému páru během jedné noci tragicky změní život, se mimo jiné zamýšlí nad vlivem společenského mínění a sdělovacích prostředků na naše životy.
Za nejlepší ženský herecký výkon byla oceněna slovenská herečka Zuzana Mauréryová za titulní roli ve slovensko-českém snímku Učitelka. Nejnovější Hřebejkův film, zasazený do éry pozdní normalizace, je studií patologické manipulovatelnosti a má univerzální platnost. Porota Hlavní soutěže udělila i dvě Zvláštní uznání. Jedno patřilo vztahovému dramatu ze současnosti U trati (rež. Cătălin Mitulescu, Rumunsko-Švédsko), druhé poslednímu snímku režiséra Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad (ČR-SR-Francie). Jde o svéráznou filmovou autobiografii od roku 1968 až po návrat z emigrace.
V soutěži Na východ od Západu získal Velkou cenu autobiograficky laděný debut gruzínské filmařky Dům těch druhých (Gruzie, Rusko, Španělsko, Chorvatsko) z Gruzie počátku 90. let, zasažené občanskou válkou s nově vznikající Abcházií. Zvláštní cena v této soutěžní sekci byla udělena snímku Zmatené dny debutující estonské režisérky Triin Ruumetové. Rovněž v 90. letech minulého století zde hledá na estonském maloměstě mladý hrdina cestu k nalezení smyslu života.
V soutěži dokumentů připadla Cena za nejlepší celovečerní dokumentární film americkému snímku Love True. Izraelská režisérka Alma Har'elová ve své dokumentární eseji proplétá tři skutečné životní příběhy a pokouší se nalézt podstatu emoce lásky. Zvláštní uznání získal portugalsko-švýcarsko-japonský lyrický dokument portugalské režisérky a fotografky Cláudie Varejáo Ama – San, mapující komunitu tradičních japonských lovkyň perel.
Diváckou cenu deníku Právo letos vyhrál nekonvenční, dojemný americký snímek Tohle je náš svět o americkém hipíkovi se šesti dětmi, uvedený v sekci Horizonty, který u nás uvede do distribuce Aerofilms.
Hlavní zahraniční hvězdou festivalu letos byl a Křištálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si odvezl americký herec Willem Dafoe, dvakrát nominovaný na Oscara (za dramata Četa a Ve stínu upíra), který zde osobně uvedl snímky Pasolini a Poslední pokušení Krista. Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary si zase převzala hvězda francouzského filmu Jean Reno, který ve Varech uvedl dnes už kultovní snímek Luca Bessona z roku 1994 Leon, ve kterém vytvořil titulní roli. Z Varů odcestoval zpět na natáčení čínského velkofilmu. Stejnou cenu si odvezl i držitel Oscara, scenárista a režisér Charlie Kaufman, který na Zvláštním uvedení představil svůj nový, tentokrát animovaný snímek Anomalisa, který režíroval společně s Duke Johnsonem. Cena prezidenta MFF Karlovy Vary za přínos české kinematografii byla udělena v průběhu závěrečného ceremoniálu herecké legendě Jiřině Bohdalové.
V průběhu festivalu se uskutečnil také Den Františka Daniela, českého filmaře, dramaturga, scenáristy, režiséra a producenta, který se proslavil v emigraci v USA. Velký zájem projevili filmoví fanoušci o obnovenou premiéru Intimního osvětlení režiséra Ivana Passera, o dokument o třicetiletí kapely Lucie, nebo třeba o filmy uváděné v Poctě Otto Premingerovi.
Karlovarský MFF se dnes, jak uvedl jeho umělecký ředitel Karel Och v jednom z rozhovorů, orientuje na spíše menší filmy a mladší tvůrce, uvádí čím dál více debutů a druhých filmů. Jeho pozornost se soustřeďuje na teritorium střední a východní Evropy.
Letošní 51. ročník uvedl 200 hraných, krátkometrážních a dokumentárních filmů, z toho 21 ve světové premiéře. O setrvávajícím zájmu filmových fanoušků o karlovarský MFF, který začal psát svou historii právě před sedmdesáti lety, svědčí letošní účast více než třinácti tisíc akreditovaných návštěvníků.
Příští, 52. ročník MFF Karlovy Vary, uvítá své diváky a hosty ve dnech 30. června až 8. července 2017.