Karlovy Vary netradičně
Filmové gurmány uvítaly Karlovy Vary už po sedmačtyřicáté. V posledních letech kapacitně naprosto vytížený Mezinárodní filmový festival tu ve dnech 29. června až 7. července nabídl 410 filmových představení, která navštívilo přes 121 tisíc diváků. Netradiční žánry, radikální snímky, snaha překvapit diváky a vést s nimi dialog, takové bylo letošní předsevzetí týmu programového oddělení pod vedením uměleckého ředitele Karla Ocha a umělecké poradkyně festivalu Evy Zaoralové, navíc s příslibem, že se na plátně tentokrát budou dít věci, na které publikum našich soutěžních snímků nebylo zvyklé.
Stalo se. Takovým byl ostatně i náš soutěžní příspěvek, Najbrtův snímek o přátelství a absurditě hereckého života Polski film. Vtipnou úvahu o hranicích reality a fikce ocenila festivalová porota Zvlášním uznáním pro hlavní protagonisty Pavla Lišku, Tomáše Matonohu, Marka Daniela a Josefa Poláška a již při prvním karlovarském uvedení jí bouřlivě aplaudovalo především domácí publikum.
Z tuctu soutěžních filmů, z nichž hned sedm jich bylo uvedeno v Karlových Varech ve světové premiéře, ocenila tentokrát mezinárodní porota nejvýše norský snímek Henrik režiséra Martina Lunda. V psychologické studii třicátníka, který se snaží zachovat si iluzi konvencemi nespoutaného mládí, zazářil Henrik Rafaelsen (Cena za nejlepší mužský herecký výkon – ex aequo s Erykem Lubosem v polském filmu Zabít bobra), jenž svého problematického hrdinu rozehrál hned v několika polohách a dosáhl tak provokující nejednoznačnosti. Zvláštní cenu poroty získalo italské kriminální drama Román o jednom masakru (r. Marco Tullio Giordana), rekonstruující dosud neobjasněný teroristický bombový útok, k němuž došlo v prosinci 1969 v jedné milánské bance. Cena za režii byla udělena Rafaëlu Ouelletovi, tvůrci kanadského frankofonního snímku Kamion. Hrdinovi tohoto civilního rodinného dramatu, zkušenému řidiči kamionu, se život zcela změní po dopravní nehodě, kterou sám nezavinil.
Nejúspěšnějším filmem soutěžní sekce Na východ od západu se stalo ukrajinské komorní válečné drama ze sovětského Ruska Dům s věžičkou, který natočila Eva Neymannová.
Také letos si dramaturgové dali záležet a už tradičně připravili návštěvníkům festivalu menu z lahůdek MFF v Berlíně (Caesar musí zemřít,To jen vítr, Tabu), Cannes (Láska, Andělský podíl, Přijít o rozum, Na druhé straně kopců) nebo z Benátek (Faust), ale i z dalších světových festivalů (Sundance). Festivalové Pocty tentokrát patřily Rehovi Erdemovi, Jeanu-Pierru Melvillovi, Michelangelovi Antonionimu či domácímu Josefu Somrovi (Cena prezidenta MFF Karlovy Vary) a nechyběly ani další tematické přehlídky a retrospektivy. Významnou událostí se stala světová premiéra digitálně restaurované kopie Formanova snímku Hoří, má panenko, která by se měla koncem letošního roku také objevit na DVD a blue ray nosičích. A byl to právě karlovarský festival, který loni inicioval digitální restaurování klenotů čs. kinematografie (uvedení Markety Lazarové do kin, na DVD a Blu-ray discích). Digitální zpracování nyní zaštítila Nadace České bijáky, která také plánuje ve spolupráci s NFA a karlovarským MFF financovat další snímky.
Vedle řady významných hostů z řad filmařů poctily svou přítomností festival hned dvě oscarové herečky, které tu obdržely Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii: Helen Mirrenová přijela se svým manželem, americkým producentem a režisérem Taylorem Hackfordem, aby se mj. představila v novém Szabóově filmu Za zavřenými dveřmi a krásná a vtipná Susan Sarandonová si zase ve Varech uvedla svůj nejnovější herecký počin, komedii Jeff, který žije s mámou. Nejúspěšnějším diváckým filmem festivalu se stala belgická tragikomedie Geoffreye Enthovena Hasta la vista!, oceněná už Grand Prix na MFF v Montrealu. Je volně inspirovaná životem Američana Asty Philpota, jeho výlety do bezbariérového nevěstince ve Španělsku a prosazováním placeného sexu jako legitimního způsobu, jak mohou handicapovaní lidé uspokojovat své sexuální potřeby. U nás ji do kin bude distribuovat Asociace českých filmových klubů. Pověstnou třešničkou na festivalovém dortu byla na závěrečném večeru mimo soutěž uvedená nová komedie Woodyho Allena Do Říma s láskou, která se jistě brzy stane hitem i v našich kinech a na DVD.
Foto: kviff.com