Film a video
DonT Stop a seriál Borgiové
Evropská komise sice rozhodla, že daňové vratky filmařům nejsou podpora soukromého podnikání, ale podpora průmyslu obecně, nicméně u nás je oproti Maďarsku a Německu tradičně minimální. A přece se točí! Dnes se podíváme na retro film o punkové kapele v totalitním Československu nebo výpravný historický seriál Borgiové.
Červený slunečník
Stalo se to v únoru, letos tak podivně a překotně jarním, kdy dožíváme ze sil, jež nám dalo loňské léto, a žíznivě dýcháme vstříc stříbrnému větru nového jara… Jana Rybářová se ho nedočkala. Nedočkal se ho tento mladý člověk, horoucí a plný života, důvěry a lásky k herectví, šířící kolem sebe ono nakažlivé kouzlo života, jak je toho schopno jen půvabných jedenadvacet jar. Odešel v ní tiše veliký příslib našeho mladého herectví, mladý člověk, při jehož osudu nám maně napadají slova Šrámkova Stříbrného větru: „Po špičkách se musí chodit kolem mládí.“
Filmové profese - režie
V minulém díle našeho seriálu Filmové profese jsme se zaměřili na produkci a docela jsem se těšil, jak na seriál bude reagovat filmařská obec. Můj kolega, který se pohybuje ve všech zahraničních produkcích na Barrandově, se nejdříve nadechl a pak za dlouhého výdechu pronesl: „Je to vtipný a hlavně je to pravda.“
Nejsou parohy jako parohy
Po válce se utvářela nejen struktura zestátněné kinematografie, ale klopotně se sestavoval nový dramaturgický plán. Autoři byli vyzýváni, aby psali scénáře s okupační a odbojovou tematikou (Hrdinové mlčí, Muži bez křídel, V horách duní, Uloupená hranice), bylo natočeno několik historických a životopisných dramat – prvním barevným filmem se stal Jan Roháč z Dubé; tradičně se adaptovaly literární předlohy (Čapkovy povídky, Nikola Šuhaj, Předtucha, Siréna – náš jediný vítěz na benátském festivalu).
Výherci z červnového čísla časopisu Film a video
Vylosovali jsme další výherce. V červnovém čísle časopisu Film a video správně odpovídali a měli štěstí tito čtenáři:
Tajemství Máří Magdaleny
Začátek léta je v celé křesťanské Evropě chudý na bujaré lidové veselice. Naši předkové byli praktičtí a bavili se tehdy, kdy na to byl čas. V létě však mnoho volného času neměli, protože se odbývaly ty nejdůležitější zemědělské práce – senoseč a žně, současně mnozí využívali příznivého počasí pro stavební práce. Lidé bez nadsázky pracovali od úsvitu až do soumraku. A je logické, že pak na nějaké rozpustilé křepčení neměli ani pomyšlení.
Oldřich Lipský miloval svět cirkusů a varieté
Oldřich Lipský se upsal výhradně komediálnímu žánru. Proč? „Myslím si, že je na světě moc smutných věcí a že o ně se stará už tak dost lidí, tedy i filmových tvůrců. Jsem rád, že mohu vymýšlet společně s autory a herci něco proti tomuto smutku. Dělat komedie je ovšem jeden velký risk. Nevíte, zda se diváci budou bavit.“
Čtyřnohé štěkající hvězdy
Již staří filmaři věděli, že diváky pobaví a zároveň dojmou scény s roztomilými a přítulnými pejsky nebo se zdatnými a statečnými hafany, kteří pomáhají svým pánům v nouzi nejvyšší. Diváci se zatajeným dechem sledovali odvážné kousky klasika v tomto oboru, hollywoodského vlčáka Rin Tin Tina, a smáli se povedeným kouskům Scrapa, bílého voříška s černou skvrnou přes levé oko, který věrně doprovázel Chaplinova tuláka Charlieho ve filmu Psí život. Při pohledu do odhodlaných či veselých očí čtyřnohých hvězd si nejeden divák povzdechl: Opravdu, jen promluvit…
Úžasní predátoři rostlinné říše
Kdo z vás si myslí, že botanici mají nudnou práci a že ve světě rostlin se neděje nic úžasného, je na omylu! Právě rostliny nás umí svým chováním pořádně překvapit. Zdaleka nejsou němé a nehybné. Mnohé umí pohotově reagovat na své okolí, bránit se, spolupracovat se zvířaty a také požírat svou kořist.
Pirátství v Čechách
V České republice se filmové pirátství objevilo již počátkem 90. let 20. století s rozvojem videodistribuce. Kopírování videokazet přestalo být odbojem proti komunismu a začalo být výhodným přivýdělkem různých šmelinářů a podnikavců, a zároveň ekonomickým problémem pro vydavatele filmů.