Film a video
Sedm smrtelných hříchů
V Bibli je nenajdeme, ale všichni je známe, a někteří jsme se možná i nějakého z nich dopustili. Smilstvo, závist, obžerství, lenost, lakomství, hněv a pýcha – podlehnout jim je snadné. Ale jak se vlastně tyto hříchy staly smrtelnými a jsou skutečně tak nebezpečné? Svaté písmo říká, že odplatou za hřích je smrt. Podle křesťanské teologie můžeme tyto prohřešky spáchat už jen tím, že na ně pomyslíme. Mají zásadní vliv na historii, společnost i lidskou duši. Nemůžete hřešit, aniž byste za to draze zaplatili.
Filmové profese – kostýmy
Filmové kostýmy jsou obecně možná trochu podceňovaným fenoménem a přitom se spousta lidí může ztotožnit se svým oblíbeným hrdinou právě nošením jeho kostýmu. V mém šatníku najdete pletený pruhovaný svetr Freddyho Kruegera a přesto nehoním dospívající děti v Elm Street. A jak takové kostýmy vlastně vznikají?
Karel Lamač - režisér, scenárista, herec a podnikatel
Narodil se 27. ledna 1897 v Praze. Jeho otec byl operní zpěvák, později lékárník, a také mladý Lamač studoval farmacii. Již za studií byl dirigentem filharmonického orchestru, ochotníkem a salonním kouzelníkem. V Drážďanech u Ernemanna poznal filmovou práci. Za 1. světové války jako zpravodaj natáčel frontové aktuality. Po válce pracoval nejprve jako technický vedoucí filmové společnosti Excelsiorfilm a potom se začal věnovat filmovému herectví. V Praze a ve Vídni sehrál na 70 rolí milovníků v českých a německých filmech. Jen v českém němém filmu vytvořil na 50 rolí, první byla v Branaldově snímku Aloisův los. Evropské popularity dosáhl titulní rolí v dramatu Páter Vojtěch, který režíroval Martin Frič.
Mariánský kult
Srpen je další z letních měsíců, kdy se věřící od středověku věnovali raději práci než zábavě, a mnozí dokonce trávili čas spíše na poli než v kostele. To samozřejmě nemohla nechat církev bez povšimnutí. Ta středověká však byla mnohem moudřejší, než je většina dnešních politických inkvizitorů. Věděla, že prostřednictvím zákazů lze těžko člověka donutit, aby dělal to, co je podle teologů správné.
2 DVD za 49 Kč!
Máte rádi dokumentární filmy? Ano? Pak vás jistě potěšíme. V příštích několika týdnech se na pultech trafik objeví edice dvou DVD za akční cenu 49 Kč! Jako první míří na novinové stánky tyto dvě edice - dokumentární filmy Krav Maga + SWAT a jako druhou kolekci se vám nabízíme dokumenty Tank T-34 a Tanky vítězství. Obě sady seženete na novinových stáncích od 1. srpna 2012. V prodeji budou pouze do 8. srpna 2012.
Novinky na DVD a Blu-ray - srpen
A jaké novinky nás čekají v červenci na Blu-ray a DVD nosičích? Koupit si můžete filmy jako jsou Bitevní loď, Čelisti (1975), Durhamští Býci (1988), Kalifornie (1993), Koupili jsme ZOO, Mezi vlky, Piráti, Ti druzí (2001) nebo Žena v černém. Více se o těchto novinkách dočtete uvnitř článku.
Slávka Kopecká - nakladatelka a novinářka
„Ráda se směju a fór dávám dál!" - říká Slávka Kopecká, nakladatelka a novinářka. Slávka je majitelkou nakladatelství Sláfka, které vydává kuchařky slavných osobností, memoárovou literaturu, ale i povídky Oty Pavla. Vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu na UK (obor TV a český jazyk a literatura na FF UK). Krátce žila ve Francii a po návratu pracovala ve Večerní Praze. Poté v kulturní rubrice časopisu Květy, a to až do roku 1989, kdy se rozhodla využít svých dobrých kontaktů z novinařiny. S Jiřinou Bohdalovou připravila tři knížky, které vyšly v jednom soukromém nakladatelství, teprve až v roce 1991 založila Slávka své vlastní nakladatelství, které úspěšně dovedla až do 21. století. Poznejte i vy, prostřednictvím rozhovoru, tuto úžasnou ženu.
Interwiew s Natašou Tanskou
Skutečně dospělá. Jen málokdo by v této štíhlé a půvabné slečně poznal Barunku z Čápova filmu Babička. A přece – je to Nataša Tánská, tatáž, kterou pozorné oko filmaře objevilo před lety uprostřed houfu nadšených děvčátek, okouzlených přítomností nositelů známých jmen, kteří tehdy o zlínských filmových žních vpadli na plovárnu Baťových závodů.
Kabelka a ... zase kabelka
Kabelka je odvěký nezbytný doplněk mužů a žen. To pořadí je správné, protože první to byl muž, který z praktických důvodů potřeboval cosi, kam by vložil menší předměty k přenesení nebo třeba obilí k zasetí. U nás ji Kosmova kronika přisoudila muži, povolanému na knížecí stolec, Přemyslu Oráči. Ta úplně první byla z rákosí, slámy nebo lýčí. Už není nikdo, kdo by doložil tradované svědectví.
Korálky spojí různé generace
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zahájilo společně s Domovem důchodců ve Velkých Hamrech speciální projekt, který má spojit generace. Pomocí tajné korálkové abecedy pošlou senioři vzkazy svým blízkým.