Film a video
Režisér Václav Kašlík o Rusalce
V celé své operní činnosti sleduji jeden cíl – nápomoci renesanci opery v co nejširším měřítku, uskutečnit ji do hloubky i do šířky. Těžko se to dá formulovat v jedné větě. Jsou to problémy na celý život. Filmová „Rusalka“ přibližuje širokým vrstvám diváků jedno ze základních a nejoblíbenějších děl, drahokam české kultury. Stačí připomenout, že hlad po „Rusalce“ je tak veliký, že se každoročně nedostává na její představení v Národním divadle na 60.000 vstupenek.
Alena Vondrušková - spisovatelka
PhDr. Alena Vondrušková se ve své literární činnosti věnuje především historii i tradičním řemeslům a také technologiím rukodělných výrob. Vystudovala historii a etnografii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (v roce 1979), pak působila v Ústředí lidové umělecké výroby Praha (do roku 1987) a ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy (do roku 1996). V následujících letech pracovala jako designerka historického skla ve sklárně Královská huť v Doksech, kterou založila s manželem, historikem a spisovatelem Vlastimilem Vondruškou. V současné době se věnuje výhradně literární tvorbě. Napsala řadu odborných i populárně naučných knih o tradičních řemeslech (drátenictví, krajkářství, textilní techniky, sklo aj.), ale také o českých lidových zvycích, obyčejích a kalendářních i rodinných svátcích.
2 DVD za 49 Kč!
Máte rádi dokumentární filmy? Ano? Pak vás jistě potěšíme. V příštích několika týdnech se na pultech trafik objeví edice dvou DVD za akční cenu 49 Kč! Jako první míří na novinové stánky tyto dvě edice - dokumentární filmy Tajná společenství 1 + 2 a jako druhou kolekci se vám nabízíme dokumenty Největší zabijáci africké přírody 1 + 2. Obě sady seženete na novinových stáncích od 8. srpna 2012. V prodeji budou pouze do 15. srpna 2012.
Znáte české pohádky? ukončeno
Máte rádi české pohádky? Připravili jsme pro vás další skvělý soutěžní kvíz. Tentokrát za správné odpovědi můžete získat tato DVD – Mach a Šebestová, Žofka ředitelkou ZOO, Pojďte pane budeme si hrát, Fimfárum Jana Wericha, Rákosníček a hvězdy, Krtkova dobrodružství 3, Krtek a kalhotky, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Pohádky z mechu a kapradí, Obušku, z pytle ven!, Dařbuján a Pandrhola, Princezna se zlatou hvězdou, Hrátky s čertem nebo Byl jednou jeden král.
Konfident a Victoria
Tento měsíc se nám to pěkně sešlo. Jestliže se v rubrice Filmové profese zabýváme kostýmním výtvarnictvím a trochu žehráme nad úpadkem této profese, tak právě nyní Barrandov posílá kostýmy ze svého fundusu pro norský kostýmní film Victoria. Ale ještě dřív, než si o tomto norském počinu řekneme něco bližšího, podíváme se na nový koprodukční film Konfident Juraje Nvoty.
Svatá válka - kříž versus půlměsíc
Válka mezi křesťany a muslimy započala na konci jedenáctého století a trvala dalších dvě stě let. Vyvolal ji papež Urban II. – velice rafinovaný člověk, který rozuměl politickým, sociálním a náboženským proudům a potřebám své doby. Potřeboval mistrovský plán, jak dostat katolickou církev zpátky na politickou mapu. Proto mu přišla vhod žádost o spojenectví od byzantského císaře Alexia I., jeho starého protivníka z východu.
Léto budiž pochváleno
Slovo letní nám zní jako balzám na uši – letní šaty, letní boty, letní lásky, letní sporty, letní dovolená… …… Teď v srpnu ještě léto chytáme za plavky, přitahujeme golfovou holí, lákáme výstřihy halenek, ale nic naplat: léto nám utíká a mizí v poslední své třetině. Jaké bylo léto první republiky? Stejné, jako v dnešní době, jen se časem už vytratila řada pojmů, které k tomu prvorepublikovému létu patřily.
Jak to bylo doopravdy s domnělým nebožtíkem
Zřejmě nebude příliš mnoho lidí, kteří nikdy neviděli český film Kulový blesk, ale víte, jak to bylo doopravdy s domnělým nebožtíkem během velkého stěhování, jež je klíčovým motivem filmu? Je to pár let zpátky, co jsme si s mým kamarádem vyprávěli zajímavé příběhy ze zákulisí českého filmu a vzhledem k tomu, že jeho dobří známí byli nebo ještě jsou takové osobnosti českého filmu jako Zdeněk Podskalský, Jiřina Jirásková nebo Miloš Kopecký, bylo témat k hovoru vždy více než dost.
Palác Alfa - U Stýblů
Pojďme si přiblížit stavební vývoj jednoho z pražských funkcionalistických paláců – velkorysé stavby s biografem, taneční kavárnou a divadelním sálem, který se stal domovskou scénou významných pražských souborů. Od roku 1934 zde našlo prostory Nové divadlo slavného prvorepublikového herce Oldřicha Nového, od přelomu padesátých a šedesátých let potom v týchž suterénních prostorách hrálo divadlo Semafor. Diváci tak do paláce přicházeli na představení s Jiřím Suchým, Jiřím Šlitrem, Miloslavem Šimkem a Jiřím Grossmannem, ale i Evou Pilarovou nebo Karlem Gottem. Ten měl ostatně s prostředím paláce U Stýblů již zkušenost – v začátcích kariéry totiž vystupoval o několik pater výše – v rámci hudebních večerů v kavárně Alfa.
Snow Piercer a Líbáš jako ďábel
V Čechách se po dlouhé době konečně zhusta točí, a to zejména zahraniční zakázky, a světe div se, často i bez daňových vratek. Zkrátka se čekalo na prvotní impuls, kterým si měly zahraniční produkce doslova oťukat terén. Vydejme se tedy na natáčení světové koprodukce Snow Piercer a po stopách natáčení legendární režisérky lidové zábavy Marie Poledňákové s názvem Líbáš jako ďábel.