Film a video
Vlasta Burian na skutečné poštovní známce!
Jistě každý z vás viděl film Lelíček ve službách Sherlocka Holmesa z roku 1932, kde je scéna Lelíčka jako falešného portorického krále Fernanda XXIII. při fotografování na poštovní známky, a to v portrétním postoji a sedícím na koni. K tomuto filmu dokonce vydala společnost Elektafilm skutečnou „známku“ v hodnotě 50, s Lelíčkem na koni. Ta se skutečně objevila po premiéře filmu, a to na pamětním listu této společnosti. Známka byla přetištěna speciálním razítkem Království PORTORICCO.
Hlavní nádraží v Praze
Budova Hlavního nádraží, nejvýznamnější pražské vlakové stanice, se mihla v pozadí nejednoho filmového příběhu. V nedávno uvedeném snímku Alois Nebel však stavba sehrála poněkud větší roli – odehrává se zde část děje komiksové předlohy i následně vzniklého celovečerního animovaného filmu. Prostředí Nádraží presidenta Wilsona, jak zní jeho dnešní čestný název, tak přispělo značnou měrou k dotvoření pozadí pro tento lyricky laděný příběh.
Filmové profese - scénář
V seriálu o filmařských profesích jsme se již zaměřili na režiséry a producenty, kteří jsou ve vlastních očích zdaleka ti nejdůležitější. Často se přitom zapomíná na osamělé vlky scenáristy. Právě těm budeme věnovat dnešní pokračování.
Mikuláš Dačický z Heslova - frejíř a rváč
V půvabném českém filmu Cech panen kutnohorských vystupuje postava renesančního kavalíra Mikuláše Dačického z Heslova, o němž se tu říká, že je „frejíř, rváč a vína pitel“. Co se už neříká, že byl také spisovatel, historik a bohužel rovněž výtržník a násilník.
Pátrání po japonských superponorkách
Tým vědců dostal do ruky jedinečný šestnáctimilimetrový film, který obsahuje záznam z roku 1946, a je na něm vidět potopení ponorky, která byla součástí obří japonské flotily, americkým námořnictvem. Mělo k němu dojít nedaleko havajských ostrovů, avšak nikdo doposud nevěděl kde přesně. V šestačtyřicátém roce neexistovaly satelitní systémy k určování polohy a armádě bylo úplně jedno, kde je potopí. Tento film pomohl lokalizovat místo, kde k události došlo, a k ostrovu Oahu se rozjel pátrací tým.
Věra Jordánová - v kruhu pohádek a velkých dramat
Paní Věra Jordánová se sice narodila v Praze, ale vyrůstala na Moravě ve Šternberku, maminka byla operní pěvkyní, tatínek pracoval jako vojenský lékař. Od roku 1938 žila rodina v Praze, kde Věra vystudovala herectví na DAMU a 6 let byla herečkou Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Tady se také seznámila se svým manželem, hercem Zdeňkem Procházkou, a narodila se jim dcera.
Postelová angličtina s Ivanem Passerem
O legendárním režisérovi Ivanu Passerovi, jehož poznávacím znamením jsou smutné slovanské hnědé oči, koluje řada úžasných zajímavostí a legend. Jak to ale bylo doopravdy? Ivan Passer chodil na gymnázium v Poděbradech a na chodbách se potkával s Milošem Formanem, Václavem Havlem nebo Martou Kubišovou. Gymnázium dokončit nemohl, protože jeho rodičům patřily rozsáhlé statky v Polabí, které neunikly vlně znárodnění, a školu musel opustit.
Soutěž o tři české filmy UKONČENA
Hlásíme se s další skvělou soutěží. Tentokrát budeme soutěžit o kolekci tří DVD s hudebními filmy. V balíčku najdete Starce na chmelu, Hudbu z Marsu a Bylo nás deset. Stačí správně odpovědět a výhra může být vaše.
Trabantem napříč Afrikou
Trabantem z Prahy do Kapského Města. 2 válce, 2 takty, 2 trabanty, 20 000 kilometrů. Pouštěmi, horami, pískem i bahnem. Proč? Protože to prý nejde. „To nejde!“ s největší pravděpodobností uslyšíte, pokud se rozhodnete udělat něco, co není úplně běžné. Když se naši nejslavnější cestovatelé Hanzelka a Zikmund chtěli vydat v roce 1947 autem do Afriky, řekli jim: „Jak chcete jet do Afriky, když jste tam ještě nebyli.“ To prostě nejde.
Hanna Podolská - módní síň pro dámy
Příběh paní Podolské by mohl posloužit jako námět prvorepublikového filmu. Její úspěchy, dobré postavení ve společnosti a jmění, kterého v životě dosáhla, nebylo ale důsledkem štěstí ani náhody, ale talentu, příjemné, nekonfliktní povahy a především tvrdé a cílevědomé práce.