Film a video
60. roky vo filmovom umení
Zrejme žiadna historická epocha nebola tak rozmanitá, tak farebná a tak divoká ako 60. roky. Toto obdobie prinieslo mnoho zmien, či už politických, umeleckých alebo spoločenských. Pretrváva studená vojna, Európa je rozdelená Železnou oponou, časté výmeny amerických prezidentov a aby sme nezostali nič dlžní naším dejinám, tak do histórie sa výrazne zapísal aj rok 1968 – obdobie tzv. Pražskej jari, neslávne ukončenej príchodom ruských vojakov.
2 DVD za 49 Kč!
Máte rádi dokumentární filmy? Ano? Pak vás jistě potěšíme. V příštích několika týdnech se na pultech trafik objeví edice dvou DVD za akční cenu 49 Kč! Jako první míří na novinové stánky tyto dvě edice - dokumentární filmy Dinosauři 1 a Dinosauři 2 a jako druhou kolekci se vám nabízíme dokumenty Samurajský luk a Samurajský meč. Obě sady seženete na novinových stáncích od 25. července 2012. V prodeji budou pouze do 1. srpna 2012.
Vlastimil Vondruška - spisovatel a historik
Narozen 1955, vystudoval Filozofickou fakultu Karlovy Univerzity v Praze, působil v Československé akademii věd a v Národním muzeu v Praze, v současné době je spisovatelem na volné noze. Napsal více než 50 vědeckých a odborných studií, 15 populárně-naučných knih a 30 historických románů. Dosud se prodalo zhruba 300 tisíc jeho knih. Dále je autorem 2 divadelních her, scénáře k filmu Jménem krále a nejrozsáhlejšího populárně-naučného filmového projektu o lidových zvycích (vyšlo pod názvem Lidový rok na 4 DVD). Založil sklárnu Královská huť, která vyráběla kopie historického skla (kromě jiného získala ocenění ministra kultury ČR).
Soutěž o DVD o Egyptě UKONČENA
Od září pro nás společnost FILMEXPORT HOME VIDEO připravuje hned několik zajímavých titulů na DVD. Každý měsíc vyjdou dva zahraniční dokumenty a dva archivní české filmy. Informace o těchto novinkách získáte v průběhu srpna na stránkách vydavatele. DVD budou k dostání v novinové distribuci za pouhých 99 Kč. Společnost má ve svém portfoliu mnoho zajímavých a krásných filmů a vy máte právě teď možnost získat tři z nich zdarma. Stačí správně odpovědět a mít trochu štěstí při losování.
Fenomén tváře ve videoartu
Lidská tvář byla tradičně jedním z hlavních témat výtvarného umění, v němž utvářela základní prvek žánru portrétu a autoportrétu. Příchod pohyblivého obrazu – nejprve filmu, později videoartu – ve 20. století otevřel zcela nové možnosti a dimenze jejího znázorňování. Výstava Tváře v Galerii Rudolfinum přináší díla šestnácti klíčových uměleckých osobností videoartu, dnes se představuje...
Honzíkova cesta
Byla jedna dětská knížka, která se jmenovala „Honzíkova cesta“. Napsal ji spisovatel Bohumil Říha, vydalo Státní nakladatelství dětské knihy. Obrázková knížka malé zaujala. Rodiče začali knížku hledat a doma se malí caparti ptali, kdy ji maminka nebo tatínek konečně přinese. Knížka se dostala do knihovniček mateřských i jiných škol, děti si ji začaly půjčovat. A redaktoři v nakladatelství pochopili, že bude třeba knížku vydat v novém a dalším vydání. V tvůrčí skupině, kde se zabývají dětskými filmy, četli také obrázkovou knížku o Honzíkovi, a jak už to u filmu bývá, věděli již o tom, že knížka má u malých ohlas. Filmaři na celém světě mají jednu zásadu: má-li něco mezi čtenáři úspěch – hned to koupit a zfilmovat. Jednali tak i dramaturgové v tvůrčí skupině našeho filmu.
Útěk do Mexika aneb o značce Bollywood
Již v průběhu dvacátého století se Indická kinematografická produkce stala spolu s Hollywoodem a Čínskou produkcí světově prodávanou značkou. Všeobecně se dá říct, že existují 4 pilíře indického filmu. Prvním z nich je vzor v starých epických spisech Mahábhárata a Ramayna, odkud přebírají svou narativní složku a velké množství vedlejších příběhů. Druhým pilířem indického filmu je rozhodně úchvatný tanec, celá řada barevných kostýmů, okouzlující vysoce stylizovaná příroda do, které je zasazené celé drama. A samozřejmě klasická indická hudba, která však často bývá pro českého diváka spíš nepříjemným doplněním příběhu.
Právo první noci
Svatební noc měla v minulosti mimořádný význam. Tím hlavním důvodem bylo potvrzení platnosti sňatku. Od nejstarších časů totiž razila církev názor, že tělesný styk mezi mužem a ženou lze povolit jen proto, aby se rodily děti, a to samozřejmě výhradně v manželském loži. Proto se měl teoreticky i veškerý milostný život manželů provozovat pouze za tímto účelem. Pokud by se manželé milovali jen pro vlastní potěšení, bylo by to podle některých kazatelů hříchem.
Paríž – mesto filmu
Paríž, hlavné mesto Francúzska. Mekka módy, obľúbená dovolenková destinácia, mesto plné pamiatok a romantických zákutí. „Kde inde sa dá snívať, ak nie v Paríži?“ pýtajú sa všetci milovníci tohto krásneho mesta. Paríž milujú všetci. Zaľúbenci, cestovatelia, historici, módni návrhári a taktiež filmári. „Ešte stále máme Paríž.“ odkazuje Humphrey Boghard Ingrid Bergmanovej v nesmrteľnej Casablance režiséra Michaela Curtiza. Francúzska metropola bola pre filmových tvorcov odjakživa vďačným objektom, či už šlo o romantické komédie, akčné filmy, historické udalosti, adaptácie nemenej slávnych knižných predlôh alebo životopisy slávnych postáv, ktorých osud sa s mestom prelína. Čo všetko sme mohli prostredníctvom filmovej fantázie zažiť práve v Paríži?
Královská aféra a Zejtra napořád
Domácí kinematografie je velice proměnlivé teritorium. Jak si totiž jinak vysvětlit, že český koprodukční film Královská aféra, který si odnesl dva medvědy z MFF v Berlíně, je ve skutečnosti dánský projekt popisující dánské dějiny a velká část nového českého titulu Zejtra napořád se natáčela v Hong Kongu.