Film a video
Alena Vránová slaví 80. narozeniny
Narodila se 30. července 1932 v Praze. Lásku k divadlu zdědila po otci, který byl vášnivý ochotník. Už jako malá účinkovala v Dismanově dětském rozhlasovém souboru a v dětských rolích vystupovala i na některých pražských jevištích. Vystudovala herectví na pražské DAMU (1953) a dva roky hrála v oblastním divadle v Benešově. V roce 1955 ji angažoval Jan Werich do svého Divadla satiry, později přejmenovaného na Divadlo ABC a následně (1962) včleněného do svazku Městských divadel pražských. Od roku 1993, kdy z MDP odešla, se věnuje monodramatům na různých malých jevištích, dnes nejčastěji na scéně v Ungeltu.
Národní filmový archiv
150 000 000 metrů filmu, 600 000 fotografií, 30 000 plakátů! Národní filmový archiv patří k deseti nejstarším a největším filmovým archivům na světě. Jeho posláním je shromažďování, ochrana, vědecké zpracování a využívání audiovizuálních archiválií dokumentujících národní filmovou produkci, vznik a vývoj filmového umění, život českého národa a významné světové události.
Hořící keř a Red Tails
Bílí muži sice neumějí skákat, ale černí muži rozhodně umějí létat, abychom použili parafrázi staršího známého filmu k projektu George Lucase Red Tails, který se natáčel i u nás, a podíváme se také pod pokličku třídílné filmové minisérie, která vzniká v české produkci amerického kanálu HBO.
Osudové okamžiky v životě Adiny Mandlové
Adina Mandlová nebyla jen obdivovaná a slavná herečka, krásná žena a sexsymbol 30.let. Byla to také silná žena, která čelila všem ranám osudu se vztyčenou hlavou a s nezdolným optimismem.
Dalibor z Kozojed - operní rebel
Historická realita se většinou liší od uměleckého ztvárnění. A zvláště, pokud je to ztvárnění operní. Jedním z takových je wagnerovsky dokonale laděná opera Bedřicha Smetany, která si jako námět vybrala příběh rytíře Dalibora z Kozojed. Děj opery je samozřejmě naprosto odlišný od skutečnosti. A vlastně ani jinak to být nemůže. Realita je totiž většinou příliš fádní a někdy i nudná.
Premiéry v kinech - srpen 2012
A máme pro vás další pozvání do biografu, představujeme vám novinky na měsíc červenec. I v tomto měsíci se můžete těšit na zajímavé filmy. Do našich kin právě přichází - Méďa, Meteora, Bourneův odkaz, Cosmopolis, Divoká stvoření jižních krajin, Nevěrníci, Rock of Ages, Rebelka, Total Recall, Sousedská hlídka, American Translation, Červená světla, Svatá čtveřice, Klip a Let´s Dance: Revolution.
Karlovy Vary netradičně
Filmové gurmány uvítaly Karlovy Vary už po sedmačtyřicáté. V posledních letech kapacitně naprosto vytížený Mezinárodní filmový festival tu ve dnech 29. června až 7. července nabídl 410 filmových představení, která navštívilo přes 121 tisíc diváků. Netradiční žánry, radikální snímky, snaha překvapit diváky a vést s nimi dialog, takové bylo letošní předsevzetí týmu programového oddělení pod vedením uměleckého ředitele Karla Ocha a umělecké poradkyně festivalu Evy Zaoralové, navíc s příslibem, že se na plátně tentokrát budou dít věci, na které publikum našich soutěžních snímků nebylo zvyklé.
Nesmrtelný Josef Kemr
Zadal jsem si do vyhledávače jméno Josefa Kemra. Na prvních místech mi vyjela neuvěřitelná snůška bulvárních pomluv a pochybných informací. Na jedné straně to svědčí o tom, že i šestnáct let po mistrově smrti stále zůstává v kolektivní paměti národa a hlavně, že ho neopouští aura nezařaditelné výjimečné osobnosti.
Filmové profese - hudba
Spousta lidí vnímá hudbu ve filmu pouze jako kulisu a myslí si, že si občas jen tak někdo sedne a napíše do počítače pár not, popřípadě sestaví kompilaci svých oblíbených hitů. Proces hudby ve filmu je podstatně komplikovanější.
Brom v ateliéru: „Život je krásný"
Jako by chtěl smazati pesimistický závěr svého „Tuláka Macouna“, vyrobil Ladislav Brom ve své vlastní režii jako svůj nový film bezstarostnou a hravou komedii „Život je krásný“, jejíhož autora Pavla Škampu bychom patrně marně hledali ve všech adresářích; mnohem úspěšněji by se patrně s tímto pseudonymem vypořádal dovedný luštitel rebusů, který by v něm jistě nalezl iniciálky jmen několika známých filmových pracovníků. „Macoun“ vylíčil příběh řádného muže a poctivého řemeslníka, kterého nouze přivedla na cestu zločinu a vyloučila tím z lidského společenství, do něhož se už nesměl vrátit.