Osobnosti
Oldřich Lipský - filmový a divadelní režisér, herec a scenárista
Narodil se v Pelhřimově 4. července 1924. Studoval na tamním gymnáziu, které však nacisté v roce 1941 uzavřeli a profesory i žáky nasadili do válečného průmyslu. Přišel o možnost studovat, zůstala mu ale touha pokračovat ve velké ochotnické tradici své rodiny. Spolu se starším bratrem Lubomírem působil od roku 1943 v dramatickém studiu mladých Mladá komedie, vedeném Zbyňkem Vavřínem.
Vladimír Ráž - nezapomenutelný král Miroslav
Narodil se 1. července 1923 v Nejdku u Karlových Varů. Vystudoval pražskou konzervatoř, v letech 1951 až 1954 byl členem Hudebního divadla v Karlíně, od roku 1954 až do roku 1989 působil v Národním divadle. V mládí byl úspěšným představitelem romantických hrdinů, zvláště milovníků, později vyzrál v charakterního herce.
Neodolatelný „Bosňák“ Josef Bláha
Dr. Winter, pan Brůžek, čtyřruký ředitel čarodějnické školy, Pavelka starší, hejtman König nebo akademik Richard. Mají tyto rozličné postavy něco společného? Ale jistěže, svého představitele – legendárního herce Josefa Bláhu. Ztvárnil samozřejmě mnohem více rolí – divadelních, filmových a televizních – ale kdo by si nevybavoval právě třeba pana Brůžka z Hříšných lidí města pražského nebo starostlivého Pavelku z filmu Můj brácha má prima bráchu (1975) a Brácha za všechny peníze (1978)? Připomeňme si ale Josefa Bláhu, jeho život, osobnost, práci, pěkně od začátku.
Karel Höger - mistr psychologické drobnokresby
Narodil se 17. června 1919 v Brně. Po studiu na učitelském ústavu a krátkém učitelování na venkově, během kterého hrál s ochotníky, absolvoval v roce 1932 brněnskou konzervatoř a nastoupil do angažmá v Zemském divadle v Brně. V roce 1940 odešel do činoherního souboru Národního divadla v Praze, kterému zůstal věrný až do konce života. Na jeho scéně začínal mileneckými rolemi, brzy však přešel k rolím charakterním a stal se mistrem psychologické drobnokresby.
Truda Grosslichtová - talentovaná herečka a zpěvačka
Narodila se 23. února 1912. Místo jejího narození není známé a také archivní materiály o jejím životě jsou víc než skoupé. Jediný velký článek, jehož autorkou byla sama herečka, vyšel pod názvem Truda Grosslichtová o sobě v časopisu Kinorevue v září 1936. Po jejích osudech pátral také publicista Ondřej Suchý a teprve jemu se podařilo některá biografická data ověřit a poněkud rozšířit (článek v lednovém čísle měsíčníku Xantypa z roku 2005, rubrika Pohled zpátky).
Karel Feix - scenárista a výrobce filmů, později vedoucí.výroby
Narodil se 1. října 1903 v Třeboni. Po obchodní praxi ve sklářském a textilním průmyslu začal působit ve filmovém podnikání. V letech 1924-32 prováděl organizační a hospodářský dohled v Oceanfilmu, poté se stal ředitelem Nationalfilmu (1935-45), kde kromě vedení výroby a dramaturgie byl činný i v půjčovně. Když se za nacistické okupace staly National a Lucerna posledními povolenými výrobnami, uzavřely z iniciativy šéfa produkce Nationalfilmu Karla Feixe a majitele Lucernafilmu Miloše Havla obě firmy narychlo smlouvy s řadou spisovatelů, aby je dostaly do pevného pracovního poměru. V dramaturgické radě Nationalfilmu tak zasedali např. Vladimír Kabelík, Jindřich Elbl, Jan Hejman, dr. J. Sajíc a redaktor Artuš Černík. Za 2. světové války patřil Feix k hlavním pražským filmovým pracovníkům činným v odboji.
Karel Degl - filmový producent a kameraman
Narodil se 19. října 1896 v Praze. Vystudoval reálku a abiturientský kurs obchodní akademie. Ve filmu začal působit od ledna 1916 jako vedoucí výroby (veselohra Zlaté srdéčko) a laboratoří v Lucernafilmu, pro který o rok později natočil své první filmy jako kameraman (Pražští adamité, Polykarp aprovizuje, Polykarpovo zimní dobrodružství aj.). V roce 1918 se stal se svým bratrem Emanuelem společníkem Lucernafilmu, v následujícím roce založil výrobnu Bratři Deglové, která později převzala Lucernafilm. V této společnosti vznikla řada kulturních, přírodních a průmyslových dokumentárních snímků a 17 dlouhých hraných (mj. první pokus o český historický film Stavitel chrámu, který pod titulem La Cathédrale byl promítán i ve Francii).
Marie Vášová - silná v dramatických i komediálních rolích
Narodila se 16. května 1911 v Praze. Studovala na průmyslovce a na obchodní škole a zároveň statovala ve vinohradském divadle. Krátký čas pracovala jako úřednice v nakladatelství Otakara Štorcha–Mariena Aventinum a ve Škodovce. Herectví studovala soukromě při zaměstnání u Míly Pačové a Antonína Strnada. Divadelní dráhu nastoupila bez vědomí rodičů v roce 1932 u Rodenovy společnosti. Po roce získala angažmá v Olomouci a po jedné sezóně přešla do Českých Budějovic, odkud se rovněž po ročním působení vrátila na Moravu, tentokrát do Ostravy. Tam v letech 1935-40 pod vedením Jana Škody vyrostla v tragédku velkého formátu.
Jan Sviták - režisér a herec s tragickým koncem
Narodil se 27. prosince 1893 v Plzni. Vystudoval námořní školu v Pule a za 1. světové války sloužil u rakousko-uherského vojenského námořnictva. Po válce začínal nejprve jako divadelní herec a působil na scénách divadel v Olomouci, Ostravě, Bratislavě, ale také na scéně pražského ND a v Divadle Vlasty Buriana.
Jindřich Polák - scenárista a režisér
Narodil se 5. května 1925 v Praze. Již za gymnaziálních studií hrál jako ochotník v Malostranské besedě a později pracoval jako promítač v kinu Máj na Václavském náměstí, kde získal také výuční list. Hned po maturitě a konci 2. světové války začal studovat práva a hledat uplatnění u filmu. To nalezl nejprve opět jako promítač ve Zpravodajském filmu. Po jednom semestru zanechal studií práv a uchytil se v redakci Týdne ve filmu.