Osobnosti

Oldřich Lipský - filmový a divadelní režisér, herec a scenárista

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Oldřich LipskýNarodil se v Pelhřimově 4. července 1924. Studoval na tamním gymnáziu, které však nacisté v roce 1941 uzavřeli a profesory i žáky nasadili do válečného průmyslu. Přišel o možnost studovat, zůstala mu ale touha pokračovat ve velké ochotnické tradici své rodiny. Spolu se starším bratrem Lubomírem působil od roku 1943 v dramatickém studiu mladých Mladá komedie, vedeném Zbyňkem Vavřínem.

Vladimír Ráž - nezapomenutelný král Miroslav

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 1. července 1923 v Nejdku u Karlových Varů. Vystudoval pražskou konzervatoř, v letech 1951 až 1954 byl členem Hudebního divadla v Karlíně, od roku 1954 až do roku 1989 působil v Národním divadle. V mládí byl úspěšným představitelem romantických hrdinů, zvláště milovníků, později vyzrál v charakterního herce.

Neodolatelný „Bosňák“ Josef Bláha

Kategorie: Osobnosti
Napsal Jan Lauš

Dr. Winter, pan Brůžek, čtyřruký ředitel čarodějnické školy, Pavelka starší, hejtman König nebo akademik Richard. Mají tyto rozličné postavy něco společného? Ale jistěže, svého představitele – legendárního herce Josefa Bláhu. Ztvárnil samozřejmě mnohem více rolí – divadelních, filmových a televizních – ale kdo by si nevybavoval právě třeba pana Brůžka z Hříšných lidí města pražského nebo starostlivého Pavelku z filmu Můj brácha má prima bráchu (1975) a Brácha za všechny peníze (1978)? Připomeňme si ale Josefa Bláhu, jeho život, osobnost, práci, pěkně od začátku.

Karel Höger - mistr psychologické drobnokresby

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodil se 17. června 1919 v Brně. Po studiu na učitelském ústavu a krátkém učitelování na venkově, během kterého hrál s ochotníky, absolvoval v roce 1932 brněnskou konzervatoř a nastoupil do angažmá v Zemském divadle v Brně. V roce 1940 odešel do činoherního souboru Národního divadla v Praze, kterému zůstal věrný až do konce života. Na jeho scéně začínal mileneckými rolemi, brzy však přešel k rolím charakterním a stal se mistrem psychologické drobnokresby.

Truda Grosslichtová - talentovaná herečka a zpěvačka

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodila se 23. února 1912. Místo jejího narození není známé a také archivní materiály o jejím životě jsou víc než skoupé. Jediný velký článek, jehož autorkou byla sama herečka, vyšel pod názvem Truda Grosslichtová o sobě v časopisu Kinorevue v září 1936. Po jejích osudech pátral také publicista Ondřej Suchý a teprve jemu se podařilo některá biografická data ověřit a poněkud rozšířit (článek v lednovém čísle měsíčníku Xantypa z roku 2005, rubrika Pohled zpátky).

Karel Feix - scenárista a výrobce filmů, později vedoucí.výroby

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Karel FeixNarodil se 1. října 1903 v Třeboni. Po obchodní praxi ve sklářském a textilním průmyslu začal působit ve filmovém podnikání. V letech 1924-32 prováděl organizační a hospodářský dohled v Oceanfilmu, poté se stal ředitelem Nationalfilmu (1935-45), kde kromě vedení výroby a dramaturgie byl činný i v půjčovně. Když se za nacistické okupace staly National a Lucerna posledními povolenými výrobnami, uzavřely z iniciativy šéfa produkce Nationalfilmu Karla Feixe a majitele Lucernafilmu Miloše Havla obě firmy narychlo smlouvy s řadou spisovatelů, aby je dostaly do pevného pracovního poměru. V dramaturgické radě Nationalfilmu tak zasedali např. Vladimír Kabelík, Jindřich Elbl, Jan Hejman, dr. J. Sajíc a redaktor Artuš Černík. Za 2. světové války patřil Feix k hlavním pražským filmovým pracovníkům činným v odboji.

Karel Degl - filmový producent a kameraman

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Karel DeglNarodil se 19. října 1896 v Praze. Vystudoval reálku a abiturientský kurs obchodní akademie. Ve filmu začal působit od ledna 1916 jako vedoucí výroby (veselohra Zlaté srdéčko) a laboratoří v Lucernafilmu, pro který o rok později natočil své první filmy jako kameraman (Pražští adamité, Polykarp aprovizuje, Polykarpovo zimní dobrodružství aj.). V roce 1918 se stal se svým bratrem Emanuelem společníkem Lucernafilmu, v následujícím roce založil výrobnu Bratři Deglové, která později převzala Lucernafilm. V této společnosti vznikla řada kulturních, přírodních a průmyslových dokumentárních snímků a 17 dlouhých hraných (mj. první pokus o český historický film Stavitel chrámu, který pod titulem La Cathédrale byl promítán i ve Francii).

Marie Vášová - silná v dramatických i komediálních rolích

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Narodila se 16. května 1911 v Praze. Studovala na průmyslovce a na obchodní škole a zároveň statovala ve vinohradském divadle. Krátký čas pracovala jako úřednice v nakladatelství Otakara Štorcha–Mariena Aventinum a ve Škodovce. Herectví studovala soukromě při zaměstnání u Míly Pačové a Antonína Strnada. Divadelní dráhu nastoupila bez vědomí rodičů v roce 1932 u Rodenovy společnosti. Po roce získala angažmá v Olomouci a po jedné sezóně přešla do Českých Budějovic, odkud se rovněž po ročním působení vrátila na Moravu, tentokrát do Ostravy. Tam v letech 1935-40 pod vedením Jana Škody vyrostla v tragédku velkého formátu.

Jan Sviták - režisér a herec s tragickým koncem

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Jan SvitákNarodil se 27. prosince 1893 v Plzni. Vystudoval námořní školu v Pule a za 1. světové války sloužil u rakousko-uherského vojenského námořnictva. Po válce začínal nejprve jako divadelní herec a působil na scénách divadel v Olomouci, Ostravě, Bratislavě, ale také na scéně pražského ND a v Divadle Vlasty Buriana. 

Jindřich Polák - scenárista a režisér

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Jindřich PolákNarodil se 5. května 1925 v Praze. Již za gymnaziálních studií hrál jako ochotník v Malostranské besedě a později pracoval jako promítač v kinu Máj na Václavském náměstí, kde získal také výuční list. Hned po maturitě a konci 2. světové války začal studovat práva a hledat uplatnění u filmu. To nalezl nejprve opět jako promítač ve Zpravodajském filmu. Po jednom semestru zanechal studií práv a uchytil se v redakci Týdne ve filmu.

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Osobnosti. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free