Jindřich Polák - scenárista a režisér
Narodil se 5. května 1925 v Praze. Již za gymnaziálních studií hrál jako ochotník v Malostranské besedě a později pracoval jako promítač v kinu Máj na Václavském náměstí, kde získal také výuční list. Hned po maturitě a konci 2. světové války začal studovat práva a hledat uplatnění u filmu. To nalezl nejprve opět jako promítač ve Zpravodajském filmu. Po jednom semestru zanechal studií práv a uchytil se v redakci Týdne ve filmu.
V roce 1946 přešel do Filmového studia Barrandov, kde začínal jako asistent u režiséra Otakara Vávry na jeho filmech Předtucha, Krakatit a Němá barikáda. Už jako pomocný režisér spolupracoval s Vladimírem Čechem na špionážním snímku Expres z Norimberka, s Kadárem a Klosem na hudební komedii Hudba z Marsu a s Čeňkem Dubou na životopisném dramatu Synové hor.
Jako samostatný režisér debutoval v roce 1958 mimořádně úspěšným dobrodružným filmem s kriminální zápletkou Smrt v sedle. Neméně úspěšný byl i jeho druhý film, špionážní drama Páté oddělení a dětský Klaun Ferdinand a raketa (Zlatá větev národní poroty italských kritiků na festivalu dětských filmů v Benátkách 1963), kterým navázal na úspěšný seriál pěti televizních filmů o klaunu Ferdinandovi, natočený v koprodukci s tehdejší NDR. V roce 1963 natočil sci-fi Ikarie XB 1, představující naši planetu v roce 2163 (Velká cena Zlatá kosmická loď na MF vědecko-fantastických filmů v Terstu 1963).
Široká žánrová paleta jeho filmové tvorby dále zahrnuje hudební komedii s četnými revuálními prvky Strašná žena, satirickou komedii Zítra vstanu a opařím se čajem nebo filmy s kriminální tematikou (Hra bez pravidel, Noc klavíristy, Smrt stopařek). Zcela mimořádným titulem v jeho filmografii jsou Nebeští jezdci, drama o československých letcích v Anglii za 2. světové války, natočené podle románu Filipa Jánského.
Významnou kapitolu v jeho filmografii představuje televizní tvorba pro děti. Jako externí režisér působil v televizi od roku 1955. Po režii loutkových pohádek Statečný cínový vojáček a Císařovy nové šaty začal režírovat pořady s klaunem Ferdinandem. Ty se staly natolik oblíbenými, že on a jeho spolupracovníci (scenárista Ota Hofman a herec Jiří Vršťala jako hlavní představitel) dostali nabídku k účinkování v televizi NDR a v berlínském revuálním divadle Friedrichstadtpalast. Po seriálu pěti filmů realizovaných s televizí NDR tu pak natočil další tři filmy s tímto hrdinou a doma celovečerní Klaun Ferdinand a raketa.
Plných deset let potom pracoval se scenáristou Otou Hofmanem na třiatřiceti filmech o panu Tau (dva tv třináctidílné seriály a jeden sedmidílný, natáčené v produkci československého, západoněmeckého a rakouského filmu a televize v letech 1969-88), určených opět dětskému publiku. Originální postavička kouzelného pana Tau (v hereckém podání Otto Šimánka), jehož buřinka měla zázračnou moc, byla ve zdrobnělé podobě představována loutkou. Tato jejich společně vymyšlená postava zdaleka předčila svou popularitou klauna Ferdinanda a stala se miláčkem publika v mnoha zemích světa. Z některých dílů seriálu byly sestaveny i filmy určené pro promítání v kinech (Hledá se pan Tau, Pan Tau a cesta kolem světa, Poplach v oblacích, Od zítřka nečaruji), po deseti letech byl uveden závěrečný Pan Tau.
Spolupráce autorské dvojice Polák – Hofman pokračovala realizací šestidílného televizního seriálu Lucie, postrach ulice (1980, Grimmova cena za nejlepší seriál roku 1981) v zakázce pro francouzskou, západoněmeckou a švýcarskou televizi. Seriál byl uveden do domácích kin jako dvojdílný film (Lucie, postrach ulice, … a zase ta Lucie!). Dalším jejich společným seriálem byly Chobotnice z II. patra (ve zkrácené verzi v kinech pod názvem Chobotnice z II. patra a Veselé vánoce přejí chobotnice). Podle námětu Oty Hofmana vznikl i seriál Kačenka a strašidla (v kinech ve dvou samostatných částech Kačenka a strašidla a Kačenka a zase ta strašidla). Velkou diváckou oblibu měl také šestnáctidílný seriál Návštěvníci z počátku 80. let, určený pouze televizním divákům.
Pro děti Jindřich Polák napsal také dvanáct divadelních her. V roce 1979 se stal nositelem vyznamenání Za vynikající práci a o rok později mu byl udělen titul zasloužilý umělec. Zemřel 22. srpna 2003 v Praze.
Filmografie:
1947 AR: PŘEDTUCHA
1948 AR: KRAKATIT
1950 AR: VESELÝ SOUBOJ
1952 AR: ÚNOS
1953 PR: EXPRES Z NORIMBERKA
1955 PR: HUDBA Z MARSU / Sc, R: STATEČNÝ CÍNOVÝ VOJÁČEK
1956 PR: SYNOVÉ HOR
1958 N, Sc, R: SMRT V SEDLE
1960 R: PÁTÉ ODDĚLENÍ
1962 Sc, R: KLAUN FERDINAND A RAKETA
1963 N, Sc, R: IKARIE XB 1
1964 He: ŠŤASTNÝ A VESELÝ 20.
1965 R: STRAŠNÁ ŽENA
1967 Sc, R: HRA BEZ PRAVIDEL
1968Sc, R: NEBEŠTÍ JEZDCI
1969 N, Sc, R: PAN TAU A SAMÁ VODA / N, Sc, R: PAN TAU JDE DO ŠKOLY
1970 N, Sc, R: PAN TAU A CLAUDIE / N, Sc, R: PAN TAU A NEDĚLE / N, Sc, R: PAN TAU NA HORÁCH / N, Sc, R: PAN TAU NADĚLUJE / N, Sc, R: PAN TAU PŘICHÁZÍ
1972N, Sc, R: HLEDÁ SE PAN TAU / N, Sc, R: PAN TAU A CESTA KOLEM SVĚTA / N, Sc, R: PAN TAU A TAXIKÁŘ / N, Sc, R: PAN TAU A TISÍC KOUZEL / N, Sc, R: PAN TAU TO ZAŘÍDÍ / N, Sc, R: PAN TAU V CIRKUSU
1976 Sc, R: NOC KLAVÍRISTY
1977 Sc, R: ZÍTRA VSTANU A OPAŘÍM SE ČAJEM
1978 N, Sc, R: OD ZÍTŘKA NEČARUJI / N, Sc, R: POPLACH V OBLACÍCH
1979 N, Sc, R: SMRT STOPAŘEK
1983 Sc, R: ... A ZASE TA LUCIE! / Sc, TS, R: LUCIE, POSTRACH ULICE
1986 N, Sc, R: CHOBOTNICE Z II. PATRA / N, Sc, R: VESELÉ VÁNOCE PŘEJÍ CHOBOTNICE
1988 N: PAN TAU
1993 Sc, R: KAČENKA A STRAŠIDLA / Sc, R: KAČENKA A ZASE TA STRAŠIDLA
Tučně zvýrazněné filmy je možné zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.
Vysvětlivky:
N – námět
Sc – scénář
TS – technický scénář
AR – asistent režie
PR – pomocný režisér
R – režie
He – herec