Karel Feix - scenárista a výrobce filmů, později vedoucí.výroby
Narodil se 1. října 1903 v Třeboni. Po obchodní praxi ve sklářském a textilním průmyslu začal působit ve filmovém podnikání. V letech 1924-32 prováděl organizační a hospodářský dohled v Oceanfilmu, poté se stal ředitelem Nationalfilmu (1935-45), kde kromě vedení výroby a dramaturgie byl činný i v půjčovně. Když se za nacistické okupace staly National a Lucerna posledními povolenými výrobnami, uzavřely z iniciativy šéfa produkce Nationalfilmu Karla Feixe a majitele Lucernafilmu Miloše Havla obě firmy narychlo smlouvy s řadou spisovatelů, aby je dostaly do pevného pracovního poměru. V dramaturgické radě Nationalfilmu tak zasedali např. Vladimír Kabelík, Jindřich Elbl, Jan Hejman, dr. J. Sajíc a redaktor Artuš Černík. Za 2. světové války patřil Feix k hlavním pražským filmovým pracovníkům činným v odboji.
Po osvobození působil dále ve filmu jako vedoucí výrobních a tvůrčích skupin.
Jako vedoucí výroby se prvně prezentoval v roce 1936 melodramatem režiséra Oldřicha Kmínka Manželství na úvěr, vyrobeném a distribuovaném v Nationalfilmu. Už navíc také jako autor námětu a spoluautor scénáře je uveden o rok později v titulcích komedie režisérů Jiřího Slavíčka a Čeňka Šlégla Armádní dvojčata. S Čeňkem Šléglem byl i autorem námětu a scénáře jeho samostatně natočené komedie Děti na zakázku, s Karlem Melíškem spolupracoval na scénáři komedie Václava Kubáska Ideál septimy, kde byl současně i vedoucím výroby. Do konce války se potom jako vedoucí výroby podílel na patnácti českých celovečerních hraných filmech.
Po osvobození natočil podle námětu Jiřího Kaliny a Karla Feixe úspěšnou komedii Rodinné trampoty oficiála Tříšky režisér Josef Mach. S Ivanem Osvaldem byl Feix spoluautorem námětu a spoluscenáristou další Machovy komedie Racek má zpoždění a konečně opět s Ivanem Osvaldem napsal scénář k Hubáčkovým Haškovým povídkám ze starého mocnářství. S filmem se rozloučil v roce 1961 scenáristickou spoluprací na komedii Josefa Macha Florián, jejíž předlohou byla groteska spisovatele K. M. Čapka-Choda Jírovec a jeho svatý patron. Zemřel 30. července 1972 v Praze.
Filmografie:
1936 VV: MANŽELSTVÍ NA ÚVĚR
1937 N, Sc, VV: ARMÁDNÍ DVOJČATA / Sc, VV: JARČIN PROFESOR / VV: ROZVOD PANÍ EVY
1938 N, Sc: DĚTI NA ZAKÁZKU / Sc, VV: IDEÁL SEPTIMY / VV: ZBOROV
1939 VV: DOBŘE SITUOVANÝ PÁN / VV: KDYBYCH BYL TÁTOU / VV: OSMNÁCTILETÁ / VV: PŘÍKLADY TÁHNOU
1940 VV: ARTUR A LEONTÝNA / VV: KONEČNĚ SAMI / VV: PELIKÁN MÁ ALIBI / VV: SMĚRY ŽIVOTA
1941 VV: PANTÁTA BEZOUŠEK / VV: ROZTOMILÝ ČLOVĚK
1942 VV: BARBORA HLAVSOVÁ / VV: MĚSTEČKO NA DLANI
1943 VV: ŽÍZNIVÉ MLÁDÍ
1944 VV: POČESTNÉ PANÍ PARDUBICKÉ
1949 N: RODINNÉ TRAMPOTY OFICIÁLA TŘÍŠKY
1950 N, Sc: RACEK MÁ ZPOŽDĚNÍ
1952 Sc: HAŠKOVY POVÍDKY ZE STARÉHO MOCNÁŘSTVÍ
1961 Sc: FLORIÁN
Tučně zvýrazněné filmy si můžete zakoupit na www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.
Vysvětlivky:
N – námět
Sc – scénář
VV – vedoucí výroby