Základní instinkt devadesátých let
Stejnojmenný film se stal záhy po svém promítání v roce 1992 kultovním, ale s módou to tak jednoduché nebylo. Sharon Stone a Michael Douglas, se nechali přesvědčit k lecjakým scénám, móda té doby však byla tvrdohlavá, lehce ovlivnitelná a permanentně se rozmýšlela, kam se přiklonit. Velkou roli sehrála celá řada idolů, které byly tak výrazné, že snad právě ženský instinkt módě opět vrátil přirozenost a půvab.
Devadesátá léta jsou obdobím globalizace, ačkoliv v módním světě se často označují jako uklidňující. Ale asi jenom ve srovnání s předchozím bujarým desetiletím. Životní rytmus se stále zrychloval, a to zejména díky počítačové technice a mobilním telefonům. Takřka neomezený vliv na celosvětovou kulturu měl americký film a McDonaldova místa rychlého občerstvení. A spolu s tím záplava informací o násilí, katastrofách a agresivními reklamami. Ač se to zdánlivě nezdá, všechno módu ovlivňuje. I tragické smrt Lady Diany. Nejvyšším cílem se opět stává věčné mládí. Tok módy se vyvíjel jinak, než dřív. Do obchodů nemířila móda z ulice, ale z mola plynula do továren kopírovačů a odtud na ulici. Nečekaně tím zlevňují i dříve nedostupné značkové modely, kterých je najednou v ulicích hodně. Móda desetiletí byla velmi rozdílná, typická byla odlišnost stylů, každý prostě nosil to, co se mu zalíbilo.
Minimalismus
Vyznavači tohoto „basics“ stylu se spokojovali se základními kusy oblečení, dalo by se říci, že je trochu móda přestala bavit. Zdrženlivé střihy, účelnost a nenápadnost. Blejzry, kalhotové kostýmy, roláky a úzké sukně převládaly brzy v obchodech i na molech. Tady však mohly vypadat luxusně, díky kvalitním materiálům a zpracování. K módním doplňkům a potřebám nesměl chybět diář a mobilní telefon. Za společensky únosné se začaly považovat výhodné příležitostné koupě oděvů. Pod heslem „Méně je více“ přichází i ekostyl v přírodních barvách a materiálech. Častým se stával návrat do 60. a 70. let s jejich zvonovými nohavicemi, třásněmi, květinami a mystickými symboly. Ale také s typem šatů a la Jackie Kennedyová.
Grunge styl
Díky skupinám jako Nirvana nebo Pearl Jam se rozmohl unisexový „grunge styl“, což bylo opoziční hnutí proti běžným spotřebitelkám. Módní a kosmetický průmysl dokázal rychle využít novou podobu známého jevu antiomódy a prosazoval oblékání se do co nejvíce obnošeného, vybledlého a potrhaného oblečení. Volné flanelové kostkované košile, trika s portréty rockových skupin a úzké roztrhané džíny, eventuelně legíny. Úplným základem a nutností byly černé tenisky Converse. Kostkovaný vzor se nenosil jenom na košilích, ale v jakékoliv podobě a barvách se objevoval na všech součástech šatníku. Pravda, nejčastěji na kalhotách. Ty se nosily i v jiných, poněkud zvláštních vzorech, kromě kostek to byla např. zebra, tygr nebo leopard. Svou slávu si užily i džínové laclové kalhoty.
Supermodelky vypadaly, jako by je někdo posbíral na ulici, s rozmazaným make-upem a v šatech, které budily dojem výroby ze starých hadrů. Na přehlídkové molo je jako první vypustili mladí belgičtí návrháři, hledající nový styl. Ten se však stejně nenašel, místo něj se objevovala móda předchozích desetiletí. Grunge styl vyvrcholil v r. 1993, kdy módní bylo vypadat jako po požití heroinu, na molech se předváděla co možná nejmladší vyhublá děvčata a zbraní módních návrhářů se stala anorexie.
Idoly doby
Herečky a zpěvačky. Ty byly těmi, které nejvíce ovlivňovaly fantazii žen svými příběhy či módními „outfity“, například: zpěvačka Tina Turnerová a herečka Isabella Rosseliniová, které čelily kultu mládí a dokázaly, že žena nad 40 let může zastínit i o polovinu mladší soupeřky, islandská zpěvačka Björk s jejími nákladnými a výstředními kultovními videoklipy a neméně nákladným a výstředním oblečením. Její módní styl byl směsí módy z ulice a avantgardní značkové módy, k jejím obdivovatelům patřili nejen populární světoví fotografové, ale i návrhář Jean – Paul Gaultier, který jí nechal dokonce předvádět i svoji kolekci.
Výstižné jsou dva filmy této doby. „Základní instinkt“ a „Pretty Woman“ z roku 1990 s Julií Robertsovou a Richardem Gerem. Sheron Stone omráčila nejen svou scénou s křížením svých nožek, ale bez povšimnutí nemohly zůstat ani její šaty. Ty z pověstné scény byly navrženy podle šatů Kim Novak v Hitchcockově "Vertigu"z roku 1958. Známá scéna vznikla prý tak, že pan režisér požádal Stone, aby si odložila spodní prádlo, protože se jim odráží v kameře. A druhý film? Ten byl přitažlivý nejen svým námětem, v jehož osobní realizaci doufala každá dojatá divačka, ale právě i módou, valící se z butiků v úhledných krabicích v rukách krásné a mladé Julie. A hudba byla typickým odrazem návratu do 60. let s písní Roye Orbisona z roku 1964. Tady je všechno: šortky, velká saka, bláznivá růžová barva, šperky a bižuterie, ale také samozřejmě elegance. U nás byly malou učebnicí módy filmy např. Kolja, Pelíšky či Konec básníků v Čechách.
Spice Girls
Velkým módním vlivem působila dívčí vokální skupina „Spice Girls“. V jejích počátcích by nikdo nevěřil, že z těchto narychlo posbíraných děvčat ve věku 19 – 25 let jednou stane nejznámější dívčí skupina všech dob. V roce 1996 vydaly první singl a rázem byly během několika měsíců skoro stejně slavné jako Beatles. Reklamní mašinerie se starala o to, aby se o děvčatech psalo denně. Kampaň vzbudila takový zájem, že princ Charles je pozval na čaj se svým mladším synem. Tisíce děvčat začalo v oblečení napodobovat mladé Angličanky: koňské ohony z vlasů, tetování, piercing, výrazný make-up, tyrkysová barva, minisukně, sportovní podprsenky, úzké šaty, špagetová ramínka topů a boty na vysokých platformách.
Lara Croft
První virtuální idol se narodil v listopadu 1996 a dostal jméno Lara Croft. Mocná žena s vnadami beroucími dech, v krátkém topu, přiléhavých šortkách, s bagančaty na nohách. Na zádech baťůžek a za pasem pistole. Byla hrdinkou počítačových her a dívčích snů. Své mateřské firmě vynesla milionové zisky, byla zvolena v r. 1998 sexy ženou světa a dívky se vrhly na módní kolekce v jejím stylu. Samozřejmě nemohl tento světový idol uniknout ani zfilmování. Role byla nabídnuta Angelině Jolie, která s jejím přijetím dlouho váhala:připadalo jí to jako příliš velká pohádka. Přesto, ji tato role proslavila ze všech nejvíce. Ukázala v ní své dokonalé tělo a akrobatické schopnosti. Zahrála si ji hned dvakrát. Ve snímcích Lara Croft – Tomb Raider (2001) a v jeho pokračování Lara Croft – Tomb Raider: Kolébka života (2003).
Konec tisíciletí
Pařížská módní tvorba se dostává na vedlejší kolej a obviňuje Američany z jednotvárné tržní módy. Donna Karenová, Calvin Klein či Ralph Lauren zpracovávají ženskou část populace díky mocné reklamě. V závěsu je za nimi Tommy Hilfiger, který díky rádoby studentskému stylu je nadčasový a „in“. V Paříži nastává módní zemětřesení v podobě nových majitelů a návrhářů renomovaných módních domů a budují se velká globální impéria. Minimalistky začínají nosit luxusní doplňky známých značek např. Prada a ke konci desetiletí hojnou měrou oceňují luxus. Přes den zachovávají přísný styl světa práce, ale večer je dovoleno vše: odhalenost těla, průhledné látky, třpytivost materiálů, kožešiny nebo pajetky. Nové materiály poskytují pohodlí a volnost při sportu i ve společnosti. Mladí návrháři odmítají styk s médii, ale vědí, co chtějí. Krátce před koncem tisíciletí se ohlašuje nová chuť k výstřednosti šokující růžovou barvou a francouzský návrhář Jean-Charles de Castelbajac prezentuje svou kolekci novinek pod výstižným názvem: „Stav nouze“. Je plná péřových kabátů, které vypadají jako spací pytle pro polárníky, klobouků ve tvaru přileb vojáků OSN a hi-tech materiálů.