Film a video
Případ zatím největšího odhaleného českého uploadera před soudem
Jedním z nejaktuálnějších a nejzávažnějších případů filmového pirátství v Česku je kauza moderátora diskusního warezového fóra Warcenter vystupujícího v pirátské komunitě pod přezdívkou „Nerez“. 29letý muž umísťoval na internet velké množství nelegálních kopií autorsky chráněných děl a je tak podezřelý ze spáchání přečinu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle § 270 odst. 1, 2 písm. c) trestního zákoníku. Za to mu hrozí trest odnětí svobody šest měsíců až pět let a peněžitý trest.
S kamerou v českém nebi
Způsobil to 28. říjen 1918. Společnost Pragafilm a její vrchní režisér J. A. Palouš si pospíšili a předložili divákům ještě v čase, kdy se oslavovalo zrození samostatné a svobodné Československé republiky, krátký snímek České nebe. V několika živých obrazech se zjevily osobnosti našich dějin, slavní muži, kteří se zasloužili o národ. Díky dovednosti neznámého maskéra byli alespoň někteří k poznání. Karel Havlíček Borovský, Miroslav Tyrš, Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, František Palacký, Jan Neruda, Svatopluk Čech.
Jiří Holeček, hokejová legenda
Před lety jsem se sešla s velkou legendou ledního hokeje, bývalým reprezentačním hokejovým brankářem Jiřím Holečkem. Domluvili jsme se na krátkém rozhovoru, ale hned zpočátku mi bylo jasné, že rozhovor nebude krátký, ale zato mimořádně zajímavý. Jen málo sportovců se může pochlubit podobnými úspěchy jako on, v jedné věci je dokonce nepřekonaný: dosud se žádnému světovému brankáři nepodařilo být pětkrát vyhlášen nejlepším na světě. Jiří Holeček je nekorunovaným králem a zatím nenašel nikoho, komu by své pomyslné žezlo mohl předat.
Sukničkáři a Babovřesky
Herci sice mají obvykle přes léto v divadle prázdniny a kromě několika scén lelkují na chalupách, avšak i přes objektivní nedostatek financí v české kinematografii se k filmové režii vrátili dva osvědčení matadoři české komedie Jiří Menzel a Zdeněk Troška, kteří opět řadu známých tváří vrátili tam, kde je máme nejraději, před filmovou kameru.
Soutěž o tři české filmy s Vlastou Burianem 2 UKONČENA
Hlásíme se s další skvělou soutěží. Tentokrát budeme soutěžit o další kolekci tří DVD s Vlastou Burianem. V balíčku najdete Anton Špelec, ostrostřelec, To neznáte Hadimršku a Revizora společně s filmem Dvanáct křesel. Stačí správně odpovědět a výhra může být vaše.
Jan Žižka – z lapky husitským válečníkem
O tomto legendárním husitském válečníkovi byly napsány desítky odborných knih i románů. Snad na žádnou jinou historickou postavu našich dějin neexistuje tolik protichůdných pohledů. Většině českých diváků se při slově Jan Žižka vybaví nezapomenutelný Zdeněk Štěpánek ve filmu Proti všem. Nebudeme se tedy zabývat celou složitou osobností tohoto husitského vojevůdce, ale podívejme se jen na pár momentů, které se v tomto filmu objevují.
Dvojdům bratří Čapků
Osobnosti Karla a Josefa Čapka jistě netřeba představovat. Pojďme se ale podívat na dům, který si oba umělci nechali vystavět na samém okraji Královských Vinohrad, dům který byl svědkem schůzek legendárních pátečníků a ze kterého je dodnes cítit atmosféra první republiky. Ve dvacátých letech 20. století vznikla při okraji pražských Vinohrad na dosud nezastavěném místě někdejších usedlostí Horní Stromka a Dolní Stromka kolonie rodinných domků a vil Spolku žurnalistů, spisovatelů, umělců a úředníků.1 Vystavěná byla, stejně jako například pražská Ořechovka nebo Hanspaulka, na principu zahradních měst. Právě zde, na tichém předměstí, si nechali v letech 1923–1924 vybudovat svou vilu se zahradou i bratři Čapkové.
Nerozšíříš!
Rozšiřováním autorského díla se rozumí zpřístupňování v hmotné podobě (tedy na nějakém nosiči či jiném hmotném substrátu) prodejem nebo jiným převodem vlastnického práva k originálu či k rozmnoženině díla. Jako k jakémukoli jinému užití autorského díla je k rozšiřování třeba získat souhlas autora či jiného držitele práv. Zákon však zavádí institut vyčerpání práva na rozšiřování ve vztahu k takovému originálu či kopii díla, které byly na území členského státu EU oprávněně šířeny.
Prvá léta čs. filmu v samostatném státě
V období boje za lidově demokratický charakter mladé republiky (1918 – 1921) probíhá první fáze vývoje naší kinematografie. Poválečná konjunktura zasáhla všechny její složky – výrobní, distribuční i kinofikační. Čeští podnikatelé zahájili konkurenční boj s kapitalisty zahraničními i mezi sebou navzájem. Vedle větších firem vznikla celá řada podniků menších i maličkých, z nichž některé likvidovaly ještě před dokončením prvého filmu. Finančníky filmové výroby se stali hlavně váleční zbohatlíci, kteří toužili po dalším rozmnožení svého kapitálu a investovali jej tam, kde jim kynul snadný zisk. Většinou to byli obchodníci, kteří pohlíželi na film jako na zboží a při prvním nezdaru nebyli ochotni přejít na jiný výrobní artikl.
Proces výroby DVD - 4. díl
Filmové DVD je již běžnou součástí naší zábavy. Kupujeme si je, půjčujeme, někteří si vlastní domácí DVD vyrábí. Když se řekne „dívídíčko“, většinou to znamená DVD disk s filmem či videem. DVD disky mohou být o průměru osm nebo dvanáct centimetrů, s jednou či dvěma vrstvami. Aby se mohl filmový disk přehrát na DVD přehrávači, data na něm musí být uložena přesně definovaným způsobem označovaným jako DVD Video. Kromě obrazu, zvuku, jednotlivých obrazovek menu a případných dalších dat disk obsahuje také informace o tom, co se bude dít po vložení disku do přehrávače nebo při potvrzení jednotlivých voleb z nabídky menu.