Film a video
Vlčí jáma v Benátkách
„Vlčí jáma“ si odnesla z Benátek významnou poctu Mazinárodní federace filmového tisku, známé pod zkratkou FIPRESCI, jejíž porota hlasovala pro úspěšný Weissův film jednomyslně. Jury XIX. benátského festivalu naproti tomu dospěla k jednotlivým výrokům jen většinou hlasů. „Vlčí jáma“ se v druhém týdnu a v závěru festivalu jevila také jako možná kandidátka na některou z „klasických" benátských cen, a to nejvíce v kategorii ženského hereckého výkonu.
K dokonalosti stačí muška
Jaká žena, která se chystá na ples či jinou velkou událost, by nechtěla být krásnou a svůdnou? Aby tomu tak bylo, nesměla dámě chybět na toaletním stolku maličkost v podobě mušky.
Věra Kočvarová a sestry Allanovy
Nikdy by mě nenapadlo, že se setkám s dámou, jejíž hlas jsem jako dítě slýchávala z reproduktoru rádia značky Chorál, či lehoučce praskajících šelakových desek gramofonu. A přece se to stalo a já se sešla s paní Věrou Kočvarovou, zakládající zpěvačkou tria sester Allanových. Toho tria, které bylo legendou zlaté éry hudebního nebe a je stále spojeno se jmény tak populárními, jako byli R. A. Dvorský, Karel Vlach, Jan Werich a dokonce i Karel Hašler. Z tria bylo později kvarteto a za dobu svého působení v letech 1940–49 nahrály dámy více než 100 populárních skladeb.
Dárkové kolekce aneb filmy pro radost
Společnost Filmexport Home Video přichází s podzimní novinkou. Na trh uvádí dárkové kolekce složené nejen z archivních českých filmů, ale i dokumentů či animovaného seriálu. Kolekce jsou zaměřené na herecké osobnosti jako jsou herečky Nataša Gollová, Lída Baarová či herci Oldřich Nový, Hugo Haas nebo Vlasta Burian. V kolekcích složených z filmů ze Zlatého fondu české kinematografie nesmí chybět ani výběr těch nejkrásnějších pohádek.
Zábava i poučení - tajemství moří, odhalení kabaly, objevení Ameriky, Banderovci
Večery se opět začínají prodlužovat a pokud nevíte, co s takovým dlouhým večerem, co takhle podívat se na zajímavý dokument? Vybírám pro vás hned čtyři různé dokumentární filmy, které by vás mohli zajímat a obohatit o netušené znalosti. Podíváme se na filmy od History Channel a také ruské televize Russia. A o čem jsou vybrané filmy? Zasvětí vás do tajů kabaly, prozradí vám, že Kolumbus nebyl první, kdo objevil Ameriku, co skrývají naše moře a přiblíží vám bolestivou historii Západní Ukrajiny.
Tesaři na Barrandově
Už před časem jsme otiskli výzvu, abyste nám posílali své osobní zážitky z natáčení nebo ze setkání s významnými osobnostmi. A konečně se k nám jeden váš příběh dostal. Svědčí o tom, že obyčejní lidé umí neobyčejné věci. Pan Zdeněk Hradil nám v dopise povyprávěl o svém pracovním zážitku při stavbě kulis k filmu Příběh rytíře a my mu za to srdečně děkujeme. Pokud je mezi vámi někdo, kdo má rovněž zajímavý příběh, budeme rádi, když nám o něm napíše, rádi ho otiskneme. Lenka Burianová
Dny evropského dědictví v GASKu
Kutná Hora Jagellonská aneb na cestě k náboženskému míru v Království českém. Po oba dny oslav Dnů evropského dědictví (8. – 9. 9. 2012) je připraven v rámci výstavy Europa Jagellonica v GASK bohatý doprovodný program. Můžete navštívit sítotiskovou dílnu, komentované prohlídky s lektory a odborníky nebo koncert středověké hudby. Dále budete moci na vybraných dílech výstavy sledovat revoluční historický moment, který se udál přímo v Kutné Hoře. Putování výstavou s drobnými úkoly vám zpestří bádání, které můžete završit výtvarnou aktivitou.
Konec megauploadu
Dne 19. ledna 2012 byla zásahem amerických, novozélandských, nizozemských a německých policejních a justičních orgánů uzavřena jedna z největších internetových pirátských služeb Megaupload.com včetně 17 dalších serverů umožňujících sdílení nelegálních souborů uživateli z celého světa. Sedm osob a dvě společnosti byly obžalovány z provozování mezinárodního organizovaného zločinného podnikání, kterým si měly vydělat více než 175 milionů amerických dolarů, tedy asi 3,5 miliardy českých korun, a způsobit držitelům autorských práv škodu přesahující půl miliardy amerických dolarů.
Letní dům Milči Mayerové
K významným stavbám, postavených pro osobnosti meziválečné umělecké scény, patří nenápadný letní domek v obci Nespeky. Jeho objednavatelka Milča (Milada) Mayerová (1901 – 1977) byla tanečnicí a choreografkou, pořádala koncertní taneční vystoupení, pohostinsky vystupovala v Národním, Osvobozeném i Vinohradském divadle a spolupracovala s avantgardními umělci. Založila vlastní taneční školu a můžeme ji znát z fotografické série Nezvalovy Abecedy, kde ztvárnila různými pozicemi těla jednotlivá písmena. Milča Mayerová se rozhodla vybudovat si letní domek v Nespekách v polovině třicátých let a oslovila architekta Jaroslava Fragnera. Někdy se spekuluje, proč zvolila právě Nespeky a tohoto architekta. Důvod byl zřejmě velmi prozaický – Jaroslav Fragner byl jejím prvním manželem a v Nespekách již dříve realizoval několik vil či letních domů.
Saša Rašilov
Vlastním jménem Wenzel Rasch von Hessen (Václav Rasch z Hessenu) se narodil 6. září 1891 v Praze jako syn správce šlechtického kasina v Celetné ulici. Po brzké otcově smrti žil s matkou na proletářském Žižkově a po tamních hospodách, kde vystupoval na stoličce, aby na něho bylo vidět, si vydělával své první honoráře za kabaretní kuplety. Vyučil se typografem (1909), ale jeho snem se stalo jeviště.