Film a video
Krásná tvář Jarmily Novotné
Proč se dostala do hledáčku paní Módy právě pěvkyně Jarmila Novotná? Byla nejen světoznámou pěvkyní, ale i krásnou a inteligentní ženou, která byla vždy odborníky chválena za svůj půvab a smysl pro eleganci. Její tvář zářila nejen na světových operních jevištích či filmových plátnech, ale i na československé bankovce. 23. září by oslavila své 105. narozeniny.
Soutěž o kolekci 3x Karel Čapek UKONČENA
Hlásíme se s další skvělou soutěží. Tentokrát budeme soutěžit o kolekci tří DVD s filmy podle námětu Karla Čapka. V balíčku najdete Krakatit, Bílou nemoc a Čapkovy povídky. Stačí správně odpovědět a výhra může být vaše.
Soutěž o kolekci filmů s Jaroslavem Marvanem UKONČENA
Hlásíme se s další skvělou soutěží. Tentokrát budeme soutěžit o kolekci tří DVD s filmy s Jaroslavem Marvanem. V balíčku najdete 13. revír, Nikdo nic neví a Železný dědek. Stačí správně odpovědět a výhra může být vaše.
Jiřina Šejbalová
Narodila se 17. září 1905 v Praze. Pocházela z úřednické rodiny s bohatým uměleckým zázemím. Jeden z jejích dědů měl sochařskou dílnu, druhý skládal písně a působil jako operní korepetitor. Otec byl absolventem mnichovské malířské akademie a maminka zpěvačkou. Od dětství sama také ráda zpívala a později na pražské konzervatoři vystudovala operní zpěv u profesorky Branbergrové (1927).
Čestný dobrák Petr Čepek
V historii české kinematografie je řada vynikajících herců, mezi kterými vyčnívá Petr Čepek, jehož ohromné charisma a tmavé havraní vlasy působí dodnes jako zjevení. Jenže jaký byl ve skutečnosti? Petr Čepek se narodil 16. září 1940 a od malička neměl zrovna na růžích ustláno. Ve třech letech rodina přišla o otce a starosti o každodenní přežití v těžké době zůstaly na bedrech maminky, která s dětmi přesídlila k Petrově babičce.
Otakar Vávra - nestor českých filmařů
Dožil se sta let, přijímal pocty, byl chválen, ale též haněn za filmy, kterými oslavoval vládnoucí režimní garnituru. Kriticky jsou hodnoceny i jeho postoje a názory z dob totality, kdy byl nápomocen při likvidování některých úspěšných kolegů. To platí především o Alfredu Radokovi, kterého v padesátých letech veřejně napadal za domnělou implantaci buržoazních a imperialistických stylů do naší socialistické kinematografie.
Proč se nebát ACTA?
Podepsání dohody ACTA vyvolalo velké obavy uživatelů i odborné IT veřejnosti, médii se šířily zvěsti o blokování přístupu k internetovým stránkám, povinnosti provozovatelů odpojovat uživatele od internetu či o prohlídkách obsahu notebooků na hranicích. Jak se však ukázalo, šlo spíše o nedorozumění mezi odlišnými světy a jazyky veřejnosti, zejména toho ajťáckého, a mezinárodních úmluv a autorskoprávních expertů. Spíše než samotná dohoda ACTA vyvolala všechen ten mediální poprask mimořádná shoda okolností, návrhy protipirátských zákonů v Americe počínaje a zavíráním populárních pirátských služeb a postihováním jejich provozovatelů konče. A nekompetentní vyjádření některých politiků pak k vysvětlení a uklidnění situace rozhodně nepřispěla.
VÝHERCI ze srpnového čísla Film a video
Vylosovali jsme další výherce. Na soutěže v srpnovém čísle časopisu Film a video správně odpovídali tito čtenáři:
Filmový Barrandov
Povídali jsme si se známými o zajímavostech první republiky, až jsme skončili u stavby, kterou všichni míjíme při pravidelném výjezdu z Prahy. Na můj dotaz, co je napadá při spatření současného Barrandova, se všichni shodli na slově „ostuda“. Potom už se rozvinula debata se samými superlativy na téma výstavba teras s koupalištěm, ateliéry a film, sláva filmových hvězd. Mě napadly hlavně černobílé filmy. A samozřejmě móda, kterou film vždy ovlivňoval.
Proces výroby DVD - 3. díl
Pokud čtete tento časopis, jistě patříte k lidem, kteří si čas od času pořídí nějaký film na DVD disku. Takových disků se ročně prodají stovky tisíc, jejich výroba je poměrně složitá a na jejím začátku je obvykle filmová kopie šíře 35mm určená pro promítání v kinech. Pro potřeby vydání filmu na DVD či dnes stále častěji i na Blu-ray, případně pro účely televizního vysílání, je nejdříve třeba provést tzv. filmový přepis. Ten se provádí na specializovaném zařízení zvaném Telecine (tele=television, cine=cinema, kino), které z 35mm nebo i 16mm filmového pásu snímá obraz i zvuk, digitalizuje a zaznamenává jej na magnetický pásek uložený v kazetě.