Nerozšíříš!

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno pátek 21. září 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Rozšiřováním autorského díla se rozumí zpřístupňování v hmotné podobě (tedy na nějakém nosiči či jiném hmotném substrátu) prodejem nebo jiným převodem vlastnického práva k originálu či k rozmnoženině díla. Jako k jakémukoli jinému užití autorského díla je k rozšiřování třeba získat souhlas autora či jiného držitele práv. Zákon však zavádí institut vyčerpání práva na rozšiřování ve vztahu k takovému originálu či kopii díla, které byly na území členského státu EU oprávněně šířeny. 

Jinými slovy, pokud si např. v obchodě koupíte oprávněné DVD či CD (tzv. originál), můžete ho kdykoli dál prodat či někomu darovat a souhlas držitele práv k tomu nepotřebujete. Pokud si však stáhnete z internetu kopii díla či uděláte zálohu koupeného DVD, máte ji pouze pro svou vlastní osobní potřebu a nikomu dalšímu ji darovat ani prodat nesmíte. Souhlas autora přitom zákon vyžaduje i k nabízení takových kopií k prodeji či k bezúplatnému šíření, např. výměně či darování.

S pirátskými filmovými DVD se můžete setkat téměř kdekoli – na pracovišti, ve škole, na tržištích či v inzertních médiích. Stále častěji je pro šíření pirátských kopií využíván internet, především prostřednictvím nabídek na inzertních či filmových serverech. Vypalovaná dévédéčka jsou už tak rozšířená, že mnozí filmoví „fanoušci“ legitimní lisovaná DVD vůbec neznají. Rozeznat pirátsky vypálené DVD je přitom snadné – záznamová strana je fialová a disk zpravidla není potištěn informacemi a obrázky o filmu.

Nekalí prodejci si většinou stáhnou pirátské kopie filmů z internetu, zkopírují na běžné komerční vypalovací DVD-R disky a za v průměru 30 až 50 Kč dál prodávají. Zpravidla se soustředí na nejnovější tituly a dále na oblíbené seriály. Často jsou vedeni snahou si „přivydělat“ při studiu, rodičovské dovolené apod. To je však odpovědnosti za porušení autorských práv nezbavuje – jen v minulém roce bylo pravomocně odsouzeno 29 prodejců pirátských DVD, zpravidla k podmíněným trestům odnětí svobody a trestům propadnutí věci – zajištěných dévédéček a počítače s vypalovačkou.

Byl mezi nimi i 32letý muž z Teplicka, kterého okresní soud uznal vinným z prodeje pirátských DVD prostřednictvím nabídek na internetu, za což ho odsoudil k trestu odnětí svobody v trvání 10 měsíců podmíněně odloženým na 30 měsíců, k peněžitému trestu 40 tisíc korun, k trestu propadnutí věci – PC a DVD, a dále mu uložil nahradit poškozeným zastoupeným Českou protipirátskou unií náhradu škody přesahující 100 tisíc korun. Mnozí obvinění se však dohodli s poškozenými na náhradě škody ještě před vynesením rozsudku a požádali o podmíněné odložení trestního stíhání. Česká protipirátská unie uzavřela v roce 2011 v zastoupení poškozených dohody o náhradě škody s celkem s 35 obviněnými prodejci pirátských dévédéček včetně devatenáctileté studentky, která prodávala prostřednictvím internetu pirátská DVD s filmy jako „Harry Potter a Princ dvojí krve“, „Transformers: Pomsta poražených“, „Náhradníci“ či „Chceš mě, chci tě“.

FOTO: sxc.hu

www.cpufilm.cz

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Nerozšíříš!. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free