Případ zatím největšího odhaleného českého uploadera před soudem

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno čtvrtek 27. září 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Jedním z nejaktuálnějších a nejzávažnějších případů filmového pirátství v Česku je kauza moderátora diskusního warezového fóra Warcenter vystupujícího v pirátské komunitě pod přezdívkou „Nerez“. 29letý muž umísťoval na internet velké množství nelegálních kopií autorsky chráněných děl a je tak podezřelý ze spáchání přečinu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi podle § 270 odst. 1, 2 písm. c) trestního zákoníku. Za to mu hrozí trest odnětí svobody šest měsíců až pět let a peněžitý trest.

Obžalovaný muž na uvedeném diskusním fóru zveřejňoval příspěvky o filmech a seriálech s odkazy na nelegální rozmnoženiny audiovizuálních děl, které zpravidla sám uložil na různé internetové filehostingové servery. Např. jen na jediný z těchto serverů, Hellshare, uložil 11 591 souborů. Na tento server nahrával i v okamžiku, kdy u něj policie začala provádět domovní prohlídku. Protiprávního jednání se dopouštěl po mimořádně dlouhou dobu 4,5 roku a za tuto dobu stihl dle obžaloby rozšířit rozmnoženiny minimálně 2 066 ks chráněných audiovizuálních děl, zpravidla v mnoha kopiích. Např. český film Jana Svěráka Vratné lahve umístil na internet ve 25 kopiích, americký trhák Transformers: Pomsta poražených v 18 kopiích či populární komedii Taková normální rodinka v 16 kopiích.

Majetková újma, kterou tímto jednáním obžalovaný poškozeným zastoupených Českou protipirátskou unií způsobil, přesahuje 80 milionů korun.

Na serveru Warcenter, sloužícímu k zveřejňování odkazů na nelegální kopie filmů, seriálů, hudby, softwaru, e-knih a jiného materiálu chráněného autorským zákonem, působil zároveň jako moderátor, což znamená, že se významným způsobem podílel na jeho provozu. Jeho úkolem bylo udržovat pořádek a přehlednost ve filmových sekcích, vytvářet pravidla pro organizaci příspěvků, mazat odkazy na falešné soubory apod. Z pravidel, které obžalovaný sám vytvořil, vyplývá, že si byl vědom skutečnosti, že jsou na fórum vkládány odkazy na filmy umístěné neoprávněně na internet ještě před jejich oficiálním vydáním na DVD či Blu-ray nosičích a nepřímo k tomuto jednání ostatní uživatelé vybízí. Na protiprávnost jeho jednání jej několikrát upozornil i server storage.to výzvami k odstranění jeho uploadů jako souborů porušujících autorská práva.

Obžalovaný přitom vystupoval jako milovník filmů a nelegální kopie na internet nahrával údajně proto, aby získal volné kredity ke stahování dalších filmů. Bohužel právě takoví filmoví „fanoušci“ zahlcují filehostigové servery jako jsou Uložto, Hellshare či Sharerapid desítkami a stovkami tisíc nelegálních kopií, čímž způsobují filmovému průmyslu obrovské ztráty. Každou takovou pirátskou kopii si stáhnou stovky a tisíce lidí, známější tituly v průměru dokonce jeden až pět tisíc, a výjimkou nejsou ani stažení v řádu desítek tisíc. Takoví diváci přitom za zhlédnutí díla autorům nic nezaplatí, takže je stále složitější, zejména v českých poměrech, sehnat na financování filmů dostatek prostředků.

FOTO: ČPÚ, Magic Box

www.cpufilm.cz

 

Komentáře   

0 #2 zcvcvnb 2014-02-12 06:21
:P :P trapas :P :P
Citovat
0 #1 anton gorol 2013-07-24 21:54
Mam zaujem stahovat vsetko mozne
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Případ zatím největšího odhaleného českého uploadera před soudem. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free