Film a video
Spisovatel Václav Cibula ve vzpomínkách jeho ženy
PhDr. Václav Cibula byl redaktorem, prozaikem, dramatikem a překladatelem. Převyprávěl řadu dobrodružných románů pro mládež, byl autorem rozhlasových a televizních her, zábavnou a atraktivní formou zpracoval velké množství pověstí z Čech i ze světa. Mládeži i dospělým čtenářům dokázal ojedinělým způsobem přiblížit dějiny a pověsti s nimi spojené. Svými překlady pohádek z francouzštiny a španělštiny se navždy zapsal do našeho literárního fondu. Jeho žena Vlasta Cibulová mě nechala trochu nahlédnout do jeho autorské „kuchyně“ a musím říci, že se mi zatočila hlava z okruhu témat a objemu práce, kterou zvládl jeden člověk. Bohužel používám čas minulý, protože Václav Cibula v roce 2009 odešel do svého světa legend. Bylo mu 84 let.
První český nezávislý filmař: Jaromír Kallista
Pro filmového producenta je nejzásadnější vytvořit zajímavý projekt, oslovit schopné spolupracovníky, zajistit finanční jištění projektu a zacílit na správné publikum, které film docení a ocení. V České republice se o producentech dá hovořit spíše výjimečně a pokud uspějí dlouhodobě i v zahraničí, tak by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Ve výčtu by ale určitě nechyběl Jaromír Kallista.
Maskérka a skriptka
Ve štábu se pohybují povětšinou urostlí mládenci, o to je často příjemnější pohled na usměvavé maskérky a soustředěné skriptky. Právě těm dnes věnujeme Filmové profese.
NEPRAKTA 88 - Výtvarná pocta, alebo známy i neznámy NEPRAKTA
Populárny pražský výtvarník - karikaturista a ilustrátor Jiří Winter - Neprakta (1924-2011), legenda a výrazná osobnosť českého povojnového kresleného humoru, bol a je ešte stále populárny aj na Slovensku. Jeho kresby priaznivci karikatúry poznali zo známeho slovenského humoristicko-satirického týždenníka Roháč, ale rovnako aj z českých časopisov a kníh dostupných na Slovensku, humoristického "tandemistu" Dikobrazu a humorných a recesijných kníh Švandrlíka (bol jeho exkluzívnym ilustrátorom, viac než 50 titulov, už od literárnych začiatkov v r. 1961), a vďaka ktorým nebolo hádam od Dunaja po Tatry človeka, ktorý by sa s jeho menom nestretol, aj keď nemusel byť práve priaznivcom karikatúry.
Země zaslíbená Andrzeje Wajdy
Jeden z nejslavnějších polských režisérů – Andrzej Wajda - natočil roku 1975 film podle stejnojmenného románu Wladyslawa S. Reymonta (nositel Nobelovy ceny) Země zaslíbená. Snímek svým obsahem, zpracováním, chytlavou hudbou Wojciecha Kilara a skvělými dobovými kostýmy z 19. století zaujal natolik, že byl nominován na Oscara.
Kouzla a čáry
Říká se, že fotografie nelže. Ale chyba lávky! Fotografie ve filmu je prolhaná, až běda. Ale právě tím to vyhrává nad skutečností. Dlouhou, nekonečně dlouhou dobu musí hvězdu v ateliéru zastoupiti „stand-in“, než se režisér, kameraman, osvětlovači a jejich pomocníci shodnou na názoru, že právě tento a žádný jiný způsob osvětlení je správný. Jen tímto způsobem vyvstanou všecky rysy hvězdy tak, jak mají na snímku vypadat. A když se tito kouzelníci krásy dohodnou, pak teprve smí přistoupit hvězda a je obklopena stojany, jeřáby, reflektory malými i velkými, všemožnými štaflemi a desítkou lidí, kteří neostyšně posuzují každý stín na jejím obličeji. Obklopena všemi těmi nevzhlednými přístroji podává svou krásu technice, aby si z ní vzala, co se jí uráčí.
Filmy dětem pro radost
Bývalo dobrou tradicí v naší kinematografii, že se hojně točily i dětské filmy. A nejen oblíbené pohádky. Protože se jejich tvorbě věnovali významní tvůrci, pro které nebyla pohana oddat se zájmům malých a nejmenších diváků, jsou to filmy kvalitní, mnohdy sledované a obdivované i dospělými diváky. Škoda, že pozice světové velmoci v této kategorii jsme se v polistopadovém období zcela dobrovolně vzdali.
Modelové salony první republiky
Uměleckoprůmyslové museum nabídlo v letošním roce výstavu nazvanou „Pražské módní salony“, která představila modely z první poloviny 20. století, vytvořené v módních salonech. Kromě jejich prezentace přispěla i k rozšíření vědomí, že v době první republiky u nás nebyly pouze salony Podolská či Rosenbaum, ale také řada jiných, pro naši generaci už neznámých tvůrců. Dokonce už před rokem 1918.
Soutěž o kolekci sedmi DVD - Světová náboženství UKONČENA
Hlásíme se s další skvělou soutěží. Tentokrát budeme soutěžit o další kolekci sedmi DVD s dokumentárním seriálem o světových náboženstvích. V balíčku najdete tyto filmy: Náboženství kmenů, Čínská náboženství, Buddhismus, Hinduismus, Židovství, Křesťanství a Islám. Stačí správně odpovědět a výhra může být vaše.
Divadlo Vlasty Buriana
Před časem jsme na tomto místě psali o funkcionalistickém paláci Alfa na Václavském náměstí, v jehož prostorách bylo situováno kromě administrativních pracovišť a obytných jednotek také několik kulturních podniků v čele s divadlem Semafor. Podobnou strategii kombinace funkcí sledovala také Báňská a hutní společnost, která si v letech 1928 - 1930 nechala vystavět své nové pražské sídlo na nároží Jungmannovy a Lazarské ulice. I v této administrativní budově se počítalo s kulturním využitím. V suterénních prostorech byl původně plánován biograf, nakonec ale bylo rozhodnuto o zřízení divadelního sálu, ve kterém dne 19. prosince 1930 zahájilo svou činnost divadlo slavného prvorepublikového herce a komika Vlasty Buriana.