Film a video
Výherci z říjnového čísla Film a video
Dnes proběhlo losování dalších šťastných výherců. Tentokrát se losovali výherci z tištěného říjnového čísla, kteří správně odpověděli na kvízové otázky a správně vyluštili křížovku.
Prvorepubliková plesová sezóna
Co o plese víme? To je otázka! Samozřejmě, že je to slavnostní společenská akce s tancem a hudbou. V minulosti byla výsadou jen vyšších společenských vrstev, šlechty. Bouřlivý rozvoj nastal v 19. století, kdy vznikaly nové tance. Ve Vídni valčík, ve Varšavě mazurka a v Čechách polka. Plesy se staly běžnou součástí zábav měšťanské společnosti, ty lidové se nazývaly bály.
Nerozluční se rozcházejí
V některých věcech je filmový divák člověkem pevných zásad. Ovšem, že se zásady mohou měnit, ale to trvá dosti dlouho a vyžaduje to určité dávky sebezapření. Hrál-li William Powell dlouho role intrikánů a Myrna Loyová vampy, trvá nějaký čas, než si na ně divák znovu zvykne v rolích veselého detektiva a jeho ženy, trochu blaseované paničky z vysokých kruhů. Horší je, když se rozcházejí dva druzi, které jejich dosavadní způsob filmové práce spjal, v níž jeden bez druhého jako by nemohl existovat.
Soutěž o DVD s Oldřichem Novým 1. UKONČENA
V naší další soutěži hrajeme o filmy s Oldřichem Novým. Postupně budeme soutěžit o 3 kolekce. První z nich je Oldřich Nový 1. Stačí znát správnou odpověď a výhra může být vaše.
Dárkové kolekce - novinky 2. část
Společnost Filmexport Home Video přichází s podzimní novinkou. Na trh uvádí další dárkové kolekce složené nejen z archivních českých filmů, ale i dokumentů či animovaných pohádek. Kolekce jsou zaměřené na herecké osobnosti jako jsou herečky Adina Mandlová, Věra Ferbasová či herci Oldřich Nový, Hugo Haas, Jindřich Plachta nebo spisovatel Karel Čapek.
Nataša Gollová - lyrická milovnice
Narodila se 27. února 1912 v Brně jako dcera národohospodáře Františka Hodáče v zámožné měšťanské rodině s rozvinutým intelektuálním a kulturním zázemím. Za své umělecké jméno si vybrala příjmení svého dědečka, historika Jaroslava Golla. Po maturitě na pražském gymnáziu krátce studovala filozofii, herectví se učila u Karla Dostala a tanci u J. Kröschlové. Prošla nejprve dvěma divadelními sezónami v olomouckém a bratislavském divadle a od roku 1935 do konce války byla členkou Vinohradského divadla.
Proč se kradou filmy?
V sobotu 30.6.2012 se v rámci 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech uskutečnila panelová diskuze na téma nelegálního stahování filmů s názvem „Proč se kradou filmy?“. Diskuze se účastnili režisér Taylor Hackford, který natočil například snímky Ďáblův advokát s Al Pacinem a Keanu Reevesem, Životní zkouška s Russellem Crowem či životopisný snímek Ray, který mu přinesl dvě oscarové nominace, český režisér Karel Janák, producent Vratislav Šlajer a ředitel HBO Ondřej Zach. Moderátorem panelové diskuze byl šéfredaktor časopisu Forbes, Petr Šimůnek.
František Filipovský - často obsazovaný veseloherní herec
Narodil se 23. září 1907 v Přelouči. Vystudoval estetiku a dějiny umění na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Jako herec působil ve Velké operetě, ve Voicebandu E. F. Buriana a v Moderním studiu J. Frejky, roli herce a režiséra spojil v Intimním divadle a ve smíchovské Aréně. V letech 1931-38 hrál v Osvobozeném divadle a v téže době našel i uplatnění ve filmu (Hej-Rup !, Svět patří nám, Cesta do hlubin študákovy duše). Za okupace působil mj. ve Švandově divadle a v Uranii.
Eduard Kohout - herecký kníže z Kampy
Vlastním jménem František Eduard Kohout se narodil 6. března 1889 v Českých Budějovicích jako syn truhláře. Studoval na plzeňské reálce a jeho lásku k divadlu rozvíjel prof. Jaroslav Hurt. V roce 1906 odešel ze studií k divadlu a po tříletém působení u kočovných společností (Šípková, Tutter, Zöllner, Grossová) nastoupil do Městského divadla v Plzni (1909-13), kam jej angažoval Vendelín Budil. Odtud odešel do Prahy a po jedné sezoně v Intimním divadle na Smíchově přešel do Městského divadla na Královských Vinohradech (1914-16), kde pod vedením režiséra K. H. Hilara vytvořil své první expresionistické role.
Anna Letenská - herečka s tragickým koncem života
Narodila se 29. srpna 1904 v Nýřanech na Tachovsku. Pocházela z kočovné divadelnické rodiny a jako dcera herečky Marie Svobodové vystupovala také pod jménem Svobodová od dětství i na jevišti. Prošla řadou venkovských společností a první angažmá získala v roce 1916 u společnosti Suková-Kramuelová. V letech 1921-24 byla členkou Jihočeského národního divadla v Českých Budějovicích, potom působila ve společnosti Alferiho, hrála v Olomouci (1930-31) a ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (1931-35). Po letech angažmá u mimopražských divadel dostala možnost pracovat v Praze až v roce 1939, kdy byla angažována do Městského divadla na Královských Vinohradech. Ještě před nástupem do Vinohradského účinkovala často v Československém rozhlase.