Konec megauploadu

Kategorie: Česká protipirátská unie
Vytvořeno sobota 8. září 2012 0:00 Datum zveřejnění Napsal ČPU

Dne 19. ledna 2012 byla zásahem amerických, novozélandských, nizozemských a německých policejních a justičních orgánů uzavřena jedna z největších internetových pirátských služeb Megaupload.com včetně 17 dalších serverů umožňujících sdílení nelegálních souborů uživateli z celého světa. Sedm osob a dvě společnosti byly obžalovány z provozování mezinárodního  organizovaného zločinného podnikání, kterým si měly vydělat více než 175 milionů amerických dolarů, tedy asi 3,5 miliardy českých korun, a způsobit držitelům autorských práv škodu přesahující půl miliardy amerických dolarů.

Domovní prohlídky a prohlídky dalších prostor proběhly v osmi zemích světa a bylo při nich zajištěno 50 milionů amerických dolarů a cennosti za další miliony. Šest osob, mezi nimi zakladatel serveru Kim „Dotcom“ Schmitz, opakovaně odsouzený za podvody, zpronevěry a nelegální spekulace, bylo zatčeno. Na svobodě zatím zůstává jediný podezřelý, 35letý Slovák, po němž bylo vyhlášeno pátrání.

Zákroku proti serverům Megaupload, Megavideo a spol. se zalekly i další po dobné velké světové pirátské servery, které reagovaly např. smazáním nelegálních souborů, zastavením vyplácení odměn pro uploadery či omezením poskytovaných služeb.

Tyto servery byly často využívány k šíření pirátského obsahu i v Česku, a to nejen uživateli, ale i provozovateli některých stránek, které zpřístupňují nelegální kopie filmů, seriálů a dalších chráněných děl, uložené na těchto a podobných serverech. Takové stránky, kterých jsou jen v Česku desítky, vydělávají na reklamě a na odměnách za uploadované soubory. Na toto spojení upozorňuje i žaloba ve věci Megaupload, která uvádí, že pachatelé finančně stimulovali uživatele, aby na jejich servery ukládali populární chráněný obsah a aktivně podporovali provozovatele internetových stránek, které zpřístupňovaly soubory uložené na jejich serverech.

Provozovatelé Megaupload.com se přitom nijak nepodíleli na vzniku tak atraktivního obsahu jako jsou pro uživatele filmy, seriály, hudba či elektronické knihy, a to ani tvůrčím vkladem, ani finanční investicí. Pouze parazitovali na práci jiných a tím jim prakticky zcela znemožnili, aby se svými díly úspěšně obchodovali. Přitom návratnost vložených investic je základním předpokladem pro to, aby vznikala další díla. Autoři, producenti ani nakladatelé nedostali z peněz, které uživatelé platili provozovatelům serverů za přístup k chráněným autorským dílům, ani cent.

FOTO: www.cpufilm.cz

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Konec megauploadu. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free